Okunma Sayısı: 13584
CANLI YORUMLAR

İLK İLİŞKİ ENDİŞESİ

Nerede, nasıl olacak?

Eskiden kadınlar ilk ilişkilerini evlendikleri zaman yaşarlardı. Şimdiyse, hepimizin malumu, hem ülkemizde hem dünyada ilk ilişki yaşı düşmüş durumda.

Değişik araştırmalar, gençlerin ilk cinsel deneyimlerini Avrupa’da 15-17 yaşlarında; Amerika’daki gençlerinse % 25’inin 15 yaşından önce ilk ilişkilerini yaşadıklarını ortaya koyuyor. Ülkemizde yapılan araştırmalar da bu oranın erkeklerde 17; kızlarda 18 yaşına tekabül ettiğini gösteriyor.

 Değerlerin hızla değişmesiyle ortaya çıkan bu tablonun aslında sayısız yararları da var. Bu bir anlamda gençlerin kapasitelerini genç yaşta tanıdıklarına ve cinsel olgunluğa çabuk geçtikleri anlamına geliyor. Böylece cinsel açıdan sağlıklı bireyler ortaya çıkıyor. 

İlk cinsel deneyimin rahat bir ortamda gerçekleşmesi önemli

İlk ilişki; gençlerin merak ettikleri, öncesinde üzerine kafa yordukları, endişe duydukları ya da tabu yaptıkları bir deneyimdir. Belki de bunlardan ötürü “ilk kez” çok muhteşem ve zevkli olamayabilir. İlk sefer gerginliğiyle erkekler ereksiyon olamayabilir; kızlar yine aynı gerginlik ve korku sebebiyle zevk alamayabilir.

Dolayısıyla; ilk deneyimin gerçekleştiği ortam da önem kazanır. “İlk” oluşun kaygısı ve toplumda genellikle önyargıyla ve yasak olarak bakılan bir tecrübe yaşayacak olmak kişilerin acele etmelerine neden olur. Gizlice ve hemen yaşanması gereken bir şey olarak düşündüklerinden ya da böyle düşünmeye itildiklerinden bir arkadaşın evini kullanırlar.

Oysa ki; ilk ilişki kişilerin birbirlerine güvenerek rahat bir ortamda gerçekleştirmeleri gereken bir paylaşımdır. Uzman jinekolog ve seksologların ağız birliği yaptıkları bir nokta var. O da, “karşılıklı güven ve olumlu bir diyalogla bütün acemiliklerin birlikte aşılabildiği”… Böylelikle gençler birbirlerine güven duygusunu verecek, zorlukları birlikte aşacak ve birlikte büyümenin keyfine varacaklar.

Unutulmaması gereken; korunmaktır.

Yazı Etiketleri

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
CİNSELLİĞİ ETKİLİYORSA
PROSTAT ARTIK KORKU DEĞİL
HASTALIK AJANI
VÜCUDU UYARAN TATLAR!
AKNELERDEN KURTULMAK İÇİN
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
BİR KADININ ÇANTASINDA
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :