Okunma Sayısı: 8985
CANLI YORUMLAR

İSTİSMARI VALİ MUTLU ÇÖZDÜ

"Kızını dövmeyen...."

Bugün düzenlenen “Çocuk İstismarının Önlenmesi” sempozyumuna konuşmacı olarak katılan Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanı Fatma Şahin, AKP hükümetinin göreve geldiği günden bu yana sürekli olarak yasa çıkardıklarını ve neredeyse yasa makinesi hâline geldiklerini söyledi. Toplumun yasaları takip etmekte zorlandığını da dile getiren Şahin, "Sürekli yasa çıkarıyoruz ve yasaları anlatmak, topluma yasaların getirdiği uygulamaları takip etmekte de toplum zorlanıyor. Bir taraftan burada eksiğimiz neyse hukuki olarak yapmak ve kendi içindeki koordinasyonu sağlamak zorundayız" dedi. 

Şahin, uluslararası alanda da konuyla ilgili çalıştıklarını söyledi ve şunları ekledi: "Uluslararası hukukla beraber ve hazırlamış olduğumuz uluslararası sözleşmelerin arkasında durduğumuz ve oradaki temel hak ve özgürlüklerin çocukların temel hak ve özgürlüklerinin de Türkiye'yi bağladığına, altına imzasını atmışız. Birleşmiş Milletler 'Çocuk Hakları Sözleşmesi'ni imzalamışız. Avrupa Konseyi'nin çocuk istismarı ile ilgili bütün hukuki altyapısını imzalamışız. Dünya Sağlık Örgütü'ne bağlı olarak çocuklarla ilgili bütün birimlerin her türlü taahhüdünde bulunmuşuz

Konuşmasında, “İstanbul huzurluysa, Türkiye huzurludur” diyerek, protokolde bulunan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’a büyük görevler düştüğünü söyledi.

Çocukların insanlığın geleceği olduğunu söyleyen Şahin, geleceğimizi korumak için daha çok çalışarak, yeni düzenlemeler ile sonuçları daha da olumlu hâle getirmek için çalışıyoruz. Başarıyı yakalamak ve sonuçları daha da olumlu hâle getirebilmek için işbirliği içinde çalışmanın önemini vurguladı.

Konuşmasında kadına yönelik şiddete de değinen Bakan Şahin, basında çıkan kadına karşı şiddetin yüzde bin 400 arttığı haberlerini de eleştirdi.

Şu anda çocukların daha iyi şartlarda yaşayabilmeleri için tüm güçleriyle çalıştıklarını dile getiren Şahin, “Çocuklarımızın daha sağlıklı rehabilite edebilmek bizim görevimiz diye konuştu.

Bakanlık olarak yürüttükleri “Çocuk Hakları Strateji Belgesi” ile çocuk istismarının önleneceğinin bilgisini veren Şahin, sorunları tespit etmenin çözmek kadar önemli olduğunu söyledi.

Bakanlık olarak tüm kurumlarla işbirliği çalışmalarının bu sorunları çözme noktasında önemli bir adım olacağının altını çizen Şahin, “ Bugün dünden daha iyi olacak. Çocukları güvenli bir gelecek bekliyor. Geçmişten aldığımız ders geleceğimize yön veriyor” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, “Tek bir çocuk bile istismar ediliyorsa, bu bizim sorumluluğumuzdadır”

Sempozyuma bir mesaj gönderen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, mesajında çocuk istismarının en büyük insanlık suçu olduğunu söyledi. Çocuk istismarının ortak bir sorun olduğunu dile getiren Erdoğan, her ne kadar yaygın olmayan bir sorun olsa da tek bir çocuğun bile istismar edilmesinin kendilerinin sorumluluğunda olduğunu belirtti. Erdoğan mesajında, çocuk istismarı konusunda herkese görev düştüğünü dile getirdi.

Hüseyin Avni Mutlu: “ 'Çocuğunu dövmeyen dizini döver, kızını dövmeyen dizini döver' ifadesi kültürümüzün bir parçası”

Sempozyumda konuşma yapan bir diğer isim ise İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu oldu. Konuşmasında böyle bir organizasyona ihtiyaç olduğunu söyleyen Mutlu, çocukların korunması için tüm birimlere görev düştüğünü dile getirdi. Kendilerinin dışında, medyaya ve ailelere de büyük görev düştüğünü söyleyen Mutlu, “Ailemizi daha iyi eğitmemiz gerekiyor çünkü her şeyin temelinde o var. Şiddetin en erken başladığı yer, en fazla yaşandığı yer aile içi. Özellikle bir sözü hatırlatmakta fayda görüyorum: 'Çocuğunu dövmeyen dizini döver, kızını dövmeyen dizini döver.' ifadesi gerçekten bizim kültürümüzün bir parçası olmuştur ve eğitimle bu işleri düzeltmemiz gerekiyor. Aileden başlayarak bu istismarı önlememiz gerekiyor."

Sempozyumda iyi şeylerin de konuşulması gerektiğini söyleyen Mutlu, okullarda kız erkek oranlarının eşitlendiğini ifade etti. Eğitimde kızlar ve erkeklerin oranlarının yüzde 50’şer olarak eşitlendiğinin bilgisini veren Mutlu, “Bununla ilgili ülkemizdeki istatistikler batıya oranla çok iyi durumda” dedi.

RTÜK Başkanı, “Çocuklar, dizi, reklam ve yarışmalarda olmamalı”

RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun ise çocuk istismarına yönelik medyanın üzerine çok görev düştüğünü dile getirdi. Çocukları ilgilendiren her konunun üzerinde hassasiyetle durulması gerektiğini söyleyen Dursun, çocukların sağlığına, yaşamına, itibarına olumsuz etki yaratacak her şeyin çocuk istismarına girdiğini belirtti.

Medyaya çocuk istismarı konusunda çok görev düştüğünü söyleyen Dursun, dizi, reklam ve yarışmalarda çocukların yer almasını da eleştirdi. Medyanın bu tür programlarda çocuklara yer vermesini eleştirirken, bu tür programlarla çocuklarının üzerinden para kazanan ailelerin de hatalı olduğunu söyledi.  Çocuk kavramının net olarak belirlenmesi gerektiğinin altını çizen Dursun, çocukların televizyon karşısında olduğu saatlerde onları olumsuz etkileyecek hiçbir yayının gösterilmemesi gerektiğini belirtti. Ailelere de bir mesaj veren Dursun, “Çocuklar üzerinde önemli etkiye sahip olan aileler, çocuklarına belli bir saatten sonra televizyon izletmeyerek, onları yatağına götürmeli” dedi.

Adli Tıp Kurum Başkanı: “Devşirme kanunlarla sorun engellenmez.”

Çocuk istismarının bir halk sağlığı olduğunu söyleyen Adli Tıp Kurumu Başkanı Haluk İnce, sorunların büyüklüğünü anlayabilirsek çözüm daha kolay sağlanır diye konuştu. Çocuğun korunması noktasında bir ekip çalışmasına ihtiyaç duyulduğunu söyleyen İnce, “Çocuklarla ilgili yapılan çalışma geleceğe yapılan yatırımdır” dedi.

Her bireyin bu konuda özverili bir şekilde çalışması gerektiğini söyleyen İnce, “Toprağımıza, insanımıza uygun kanun yapılmalı. Devşirme ve bu ülkeye uymayan kanunlarla sorunu engellemek mümkün değil” diye konuştu.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Çocuk Suçlarını Önleme Derneği ve Haydi Tut Elimi Derneği işbirliği ve İstanbul Valiliği’nin desteği ile düzenlenen “Çocuk İstismarının Önlenmesi” sempozyumu bugün gerçekleşti.

Zeytinburnu Polis Eğitim ve Kongre Merkezi'nde (PEKOM) bugün düzenlenen ve yarın devam edecek olan sempozyumda çocuk istismarına dikkat çekmek için çok sayıda akademisyen ve ünlü konuşmacı olarak katılacak. 

 

 

Haber: Meliha ÜÇEL

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
DİYANETTEN KÜRTAJ YORUMU
FESTİVAL GİBİ 1 MAYIS
KPSS'YE BİR TUHAF YASAK
BUGÜN İÇİN RİTM TUTTULAR
BAZILARI KASLI SEVER
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
HAMİLELERİN YENİ MODASI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :