Okunma Sayısı: 5853
CANLI YORUMLAR

KULAK ÇUBUĞUNA DİKKAT!

Kulak bakımı ve temizliği

 

Kulak kanalının şekli nedeniyle temizliği de zordur ve genellikle herkes kulak çubuğuyla kulağını temizlemeye çalışır. Ancak kulağın yapısı nedeniyle pamuklu çubukların ve başka materyallerin kulağa sokulması çok sakıncalıdır. Kulak çubuklarının normalde kulağın içi değil, kepçesindeki kıvrımlı yerlerin temizlenmesi amacıyla kullanılması gerektiğini söyleyen Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nedim Arda “Kulak çubukları bilinçsizce kulakların derinliklerine sokulduğunda birçok hastalığa yol açabilir” diyor.

Kulak yıkanmasının zararı var mıdır?

 

Kulak kiri olarak adlandırılan birikinti, aslında kulak kanalının yağlı tutulması için gerekli olan normal kulak akıntılarının birikmesi sonucu olur. Normalde herhangi bir temizlemeye gerek kalmadan bu yağlı akıntı dışkulak yolundan dışarıya atılır. Ancak dar kanal, aşırı kıllanma, fazla sekresyon veya infeksiyon gibi nedenlerle bu akıntılar birikir ve bir tıkaç oluşturarak işitmeyi engelleyebilir. Zamanla ağrıya neden olabilir.

 

Kulak çubukları ile temizlik yapma önerilir mi?

 

Son zamanlarda tıkaç oluşmasının en büyük nedeni kişilerin kulak temizliği için pamuklu kulak çubuklarını kullanmasıdır. Bu tıkaç mikroskop altında bir aletle veya bir aspiratörle emilerek çıkartılır. Kulak irrigasyonu (yıkanması) da bir diğer yöntemdir. Özellikle hassas kişilerde ve çocuklarda tercih edilir. Halk arasında kulak yıkandıktan sonra daha fazla kir birikeceği inancının bilimsel bir temeli yoktur.

 

Kulak çubuğu kullanımı nelere sebep olabilir?

 

Kulak çubuğu kullanımının yol açtığı en önemli sorun, kendiliğinden dışarı atılmakta olan kulak kirini tekrardan içeri doğru itmesidir. Bu itme sonucu kulaktaki tıkanıklık daha da çok artmaktadır.

 

Kişi kendi kendine kulağını nasıl temizlemeli?

 

Evde kişi kendi kulağını temizlerken sadece dış kulak yolunun girişini temizlemesi yeterli olacaktır. Kurulama içinde aynı durum geçerlidir. Kulağa su kaçtığı durumlarda, kaçan su genellikle gece uyurken kendiliğinden çıkmaktadır.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOCUKLARDA AKUT BRONŞİT
SALGINA DİKKAT!
İDRAR YOLU ENFEKSİYONU
BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY
BÖBREK TAŞINDAN KORUNUN
LİMONATA VE GREYFURT
GÖZ YANIKLARI
SU KURTARIR
Kış Aylarında
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ
 MELANOM'A DİKKAT
GÜNEŞLENİRKEN BİLE...
AĞIZ KANSERİ
SİNSİ İLERLİYOR
DETOX
DEVEDİKENİ
ALERJİ MEVSİMİ KAPIDA
MEVSİM GEÇİŞLERİNDE ÇIKIYOR
KIŞ HAMİLELİKLERİNDE
C VİTAMİNİ ŞART

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
İDEAL RİTM HIZI:100
BESLENMEDE ÇİNKO FAKTÖRÜ
MOBİLYALARINIZ
ZAYIFLARKEN HASTALANMAYIN
TOPLAYIN
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
ÜNLÜLERİN MAKYAJSIZ HALLERİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :