Okunma Sayısı: 5787
CANLI YORUMLAR

KULAK ÇUBUĞUNA DİKKAT!

Kulak bakımı ve temizliği

 

Kulak kanalının şekli nedeniyle temizliği de zordur ve genellikle herkes kulak çubuğuyla kulağını temizlemeye çalışır. Ancak kulağın yapısı nedeniyle pamuklu çubukların ve başka materyallerin kulağa sokulması çok sakıncalıdır. Kulak çubuklarının normalde kulağın içi değil, kepçesindeki kıvrımlı yerlerin temizlenmesi amacıyla kullanılması gerektiğini söyleyen Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nedim Arda “Kulak çubukları bilinçsizce kulakların derinliklerine sokulduğunda birçok hastalığa yol açabilir” diyor.

Kulak yıkanmasının zararı var mıdır?

 

Kulak kiri olarak adlandırılan birikinti, aslında kulak kanalının yağlı tutulması için gerekli olan normal kulak akıntılarının birikmesi sonucu olur. Normalde herhangi bir temizlemeye gerek kalmadan bu yağlı akıntı dışkulak yolundan dışarıya atılır. Ancak dar kanal, aşırı kıllanma, fazla sekresyon veya infeksiyon gibi nedenlerle bu akıntılar birikir ve bir tıkaç oluşturarak işitmeyi engelleyebilir. Zamanla ağrıya neden olabilir.

 

Kulak çubukları ile temizlik yapma önerilir mi?

 

Son zamanlarda tıkaç oluşmasının en büyük nedeni kişilerin kulak temizliği için pamuklu kulak çubuklarını kullanmasıdır. Bu tıkaç mikroskop altında bir aletle veya bir aspiratörle emilerek çıkartılır. Kulak irrigasyonu (yıkanması) da bir diğer yöntemdir. Özellikle hassas kişilerde ve çocuklarda tercih edilir. Halk arasında kulak yıkandıktan sonra daha fazla kir birikeceği inancının bilimsel bir temeli yoktur.

 

Kulak çubuğu kullanımı nelere sebep olabilir?

 

Kulak çubuğu kullanımının yol açtığı en önemli sorun, kendiliğinden dışarı atılmakta olan kulak kirini tekrardan içeri doğru itmesidir. Bu itme sonucu kulaktaki tıkanıklık daha da çok artmaktadır.

 

Kişi kendi kendine kulağını nasıl temizlemeli?

 

Evde kişi kendi kulağını temizlerken sadece dış kulak yolunun girişini temizlemesi yeterli olacaktır. Kurulama içinde aynı durum geçerlidir. Kulağa su kaçtığı durumlarda, kaçan su genellikle gece uyurken kendiliğinden çıkmaktadır.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ETKİ TERAPİSİ
GERÇEK KİMLİĞİNİZİ BULUN
DÜZTABANLIK YIPRATIYOR
HANGİ BÖLGELERİ YORUYOR
DOMATESİN BİR FAYDASI DAHA
LİKOPEN MUCİZESİ
KALP KAPAĞI SARKMASI
NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?
YEME HIZI
NE YEDİĞİNİZ KADAR ÖNEMLİ
GECE ATIŞTIRMALARI
MASUM DEĞİL
YEŞİL ERİK
VE FAYDALARI
Çabanın ve isteğin azlığı,
EVLİLİKLERİ MUTSUZ KILIYOR?
GREYFURT ZAYIFLATIR MI?
İŞTE GERÇEK...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUKLARDA BAHAR NEZLESİ
KONSERVE TÜKETİMİNE DİKKAT
DİŞ ETİ ÇEKİLMESİ
HUZURSUZ BACAK SENDROMU
KISA SAÇ MODELLERİ
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :