Okunma Sayısı: 8079
CANLI YORUMLAR

OTİSTİK BEBEK RİSKİ

Obez annelerde görülebilir

California Üniversitesi'nde yapılan araştırma, obez annelerin, otistik ya da diğer gelişim sorunları olan bebek sahibi olma riskinin iki kattan daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmaya yaşları 2 ile 5 arasında değişen 1000 çocuk katıldı. Çocukların üçte ikisinde otizm ya da diğer gelişim bozuklukları vardı. Normal gelişim gösteren diğer çocuklar ise çalışmaya kontrol grubu olarak katıldı.

"Pediatrics" dergisinde yayımlanan araştırmada, aşırı kilolu ya da tip 2 diyabet, yüksek tansiyon ve gebelik diyabeti gibi kiloya bağlı rahatsızlıkları olan kadınların otistik bebek sahibi olma riskinin yaklaşık yüzde 70 olduğu belirlendi.

Araştırmacılar, anneleri diyabet hastası olan otistik çocuklarda dil gelişim bozukluğunun da çok daha şiddetli olduğunu gözlediklerini söyledi.

California Üniversitesi'nden Paula Krakowiak, annedeki diyabet hastalığı nedeniyle rahimdeki ceninin aşırı miktarda glikoza maruz kaldığını, bunun da normalden çok daha fazla oksijen kullanan metabolizmada değişikliğe yol açtığını söyledi. Oksijenin metabolizma tarafından tüketilmesi ise oksijensiz kalan beynin gelişimini etkiliyor.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
EVDEKİ TEHLİKEYE DİKKAT
MUTLAKA ÖNLEM ALINMALI!
SICAK HAVA KOMALIK EDEBİLİR
BELİRTİLERE DİKKAT EDİN
BURUN ETİ BÜYÜMESİ
UYKUSUZLUK NEDENİ OLABİLİR
KENDİ KENDİNE KONUŞANA
ARTIK DELİ DEMİYORLAR...
ABUR CUBURDAKİ BAĞIMLILIK
BOL ŞEKERLİ TÜKETMEYİN
HAMİLELİKTE 39. HAFTA
KİLONUZ ARTMAMALI
DİŞLERİNİZ TEHDİT ALTINDA
BUNLARA DİKKAT EDİN
YAZ GELDİ NASILSA DEMEYİN
ÖNLEMLERİNİZİ ALIN
ANİ KALP KRİZİNE DİKKAT
NASIL GELİŞİR?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
KADINLARIN EN BÜYÜK KABUSU
HAMİLELİKTE DİŞETİNE ...
HAMİLELİKTE AĞIZ SAĞLIĞI
BAHAR YORGUNLUĞU
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
ÇOCUKLAR BUNLARA BAYILACAK
ÜNLÜLERİN MAKYAJSIZ HALLERİ
MİNİKLERİN BOYUT ZİYARETİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :