Okunma Sayısı: 7897
CANLI YORUMLAR

OTİSTİK BEBEK RİSKİ

Obez annelerde görülebilir

California Üniversitesi'nde yapılan araştırma, obez annelerin, otistik ya da diğer gelişim sorunları olan bebek sahibi olma riskinin iki kattan daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmaya yaşları 2 ile 5 arasında değişen 1000 çocuk katıldı. Çocukların üçte ikisinde otizm ya da diğer gelişim bozuklukları vardı. Normal gelişim gösteren diğer çocuklar ise çalışmaya kontrol grubu olarak katıldı.

"Pediatrics" dergisinde yayımlanan araştırmada, aşırı kilolu ya da tip 2 diyabet, yüksek tansiyon ve gebelik diyabeti gibi kiloya bağlı rahatsızlıkları olan kadınların otistik bebek sahibi olma riskinin yaklaşık yüzde 70 olduğu belirlendi.

Araştırmacılar, anneleri diyabet hastası olan otistik çocuklarda dil gelişim bozukluğunun da çok daha şiddetli olduğunu gözlediklerini söyledi.

California Üniversitesi'nden Paula Krakowiak, annedeki diyabet hastalığı nedeniyle rahimdeki ceninin aşırı miktarda glikoza maruz kaldığını, bunun da normalden çok daha fazla oksijen kullanan metabolizmada değişikliğe yol açtığını söyledi. Oksijenin metabolizma tarafından tüketilmesi ise oksijensiz kalan beynin gelişimini etkiliyor.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KALSİYUM NEDEN ÖNEMLİ?
SAĞLIK İÇİN...
YAĞSIZ SALATA OLMAZ
BİLDİĞİMİZDEN ŞAŞMAYALIM
GÜNEYDOĞU'DA AIDS PATLAMASI
SON 3 YILDA 24 VAKA
KEMAN EŞLİĞİNDE KEMOTERAPİ
SEANSLARDA İSTENEN PARÇALAR
YENİ MUCİZE İLAÇ
ZAYIFLARKEN BEYNİ GELİŞTİR
BİR YAKININIZ KANSERSE
YASAKLI 10 CÜMLE!
YAZIN EN SEKSİ KADINI KİM?
TABİİ Kİ SİZSİNİZ...
ERTESİ GÜN HAPI YANILTMASIN
DOĞUM KONTROLÜ DEĞİL...
SİGARA DUMANINA ALARM!
ALERJİK BÜNYELER TETİKTE...
YUMURTA SARISINDAKİ TEHLİKE
TÜRK UZMANLAR KARŞI AMA...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BAYILMA VE DOLAŞIM SORUNU
HAMİLE ANNE VE BİTKİS...
GEBELİKTE KİLO KONTROLÜ
GEBELİK HASTALIKLARI:
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
BİR KADININ ÇANTASINDA
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :