Okunma Sayısı: 7791
CANLI YORUMLAR

OTİSTİK BEBEK RİSKİ

Obez annelerde görülebilir

California Üniversitesi'nde yapılan araştırma, obez annelerin, otistik ya da diğer gelişim sorunları olan bebek sahibi olma riskinin iki kattan daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmaya yaşları 2 ile 5 arasında değişen 1000 çocuk katıldı. Çocukların üçte ikisinde otizm ya da diğer gelişim bozuklukları vardı. Normal gelişim gösteren diğer çocuklar ise çalışmaya kontrol grubu olarak katıldı.

"Pediatrics" dergisinde yayımlanan araştırmada, aşırı kilolu ya da tip 2 diyabet, yüksek tansiyon ve gebelik diyabeti gibi kiloya bağlı rahatsızlıkları olan kadınların otistik bebek sahibi olma riskinin yaklaşık yüzde 70 olduğu belirlendi.

Araştırmacılar, anneleri diyabet hastası olan otistik çocuklarda dil gelişim bozukluğunun da çok daha şiddetli olduğunu gözlediklerini söyledi.

California Üniversitesi'nden Paula Krakowiak, annedeki diyabet hastalığı nedeniyle rahimdeki ceninin aşırı miktarda glikoza maruz kaldığını, bunun da normalden çok daha fazla oksijen kullanan metabolizmada değişikliğe yol açtığını söyledi. Oksijenin metabolizma tarafından tüketilmesi ise oksijensiz kalan beynin gelişimini etkiliyor.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KABUS GERİ DÖNDÜ
AİLELER DİKKAT!
BEBEĞİNİZİN BURNU TIKANIKSA
ONU NASIL RAHATLATIRSINIZ?
KIZLAR DAHA ÇOK ETKİLENİYOR
0-2 YAŞ GRUBUNA DİKKAT!
SOLUDUĞUNUZ HAVAYA DİKKAT!
BURNUNUZDAN NEFES ALIN
OYUN HAMURU YASAKLANIYOR
BAKANLIK GENELGE YAYINLADI
ANNELİĞE HAZIR MISINIZ?
PLANSIZ GEBE KALMAYIN
AYAKKABI SATIN ALIRKEN
DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
KADIN KALBİ NEDEN YORULUR?
SEBEBİ DUYGUSAL YAPI MI?
ZAYIFLAYACAĞIM DİYE ÖLMEYİN
ZAYIFLAMA HAPLARINA DİKKAT!

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
GEBELİKTE KİLO KONTROLÜ
HAMİLELİKTE KENDİNİZE...
HAMİLELİKTE KARIN SARKMASI
GEBELİK HASTALIKLARI:...
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
BAZILARI KASLI SEVER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :