Okunma Sayısı: 7719
CANLI YORUMLAR

OTİSTİK BEBEK RİSKİ

Obez annelerde görülebilir

California Üniversitesi'nde yapılan araştırma, obez annelerin, otistik ya da diğer gelişim sorunları olan bebek sahibi olma riskinin iki kattan daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmaya yaşları 2 ile 5 arasında değişen 1000 çocuk katıldı. Çocukların üçte ikisinde otizm ya da diğer gelişim bozuklukları vardı. Normal gelişim gösteren diğer çocuklar ise çalışmaya kontrol grubu olarak katıldı.

"Pediatrics" dergisinde yayımlanan araştırmada, aşırı kilolu ya da tip 2 diyabet, yüksek tansiyon ve gebelik diyabeti gibi kiloya bağlı rahatsızlıkları olan kadınların otistik bebek sahibi olma riskinin yaklaşık yüzde 70 olduğu belirlendi.

Araştırmacılar, anneleri diyabet hastası olan otistik çocuklarda dil gelişim bozukluğunun da çok daha şiddetli olduğunu gözlediklerini söyledi.

California Üniversitesi'nden Paula Krakowiak, annedeki diyabet hastalığı nedeniyle rahimdeki ceninin aşırı miktarda glikoza maruz kaldığını, bunun da normalden çok daha fazla oksijen kullanan metabolizmada değişikliğe yol açtığını söyledi. Oksijenin metabolizma tarafından tüketilmesi ise oksijensiz kalan beynin gelişimini etkiliyor.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
DOMUZ GRİBİ HORTLADI
SAĞLIK BAKANLIĞI UYARDI
UYKUNUZU BOZMAYIN
MOBİL CİHAZLARA DİKKAT
KÖTÜ GÜLÜŞ KADER DEĞİL
DİŞ SAĞLIĞI ÖNEMLİ
BADEMCİĞE KANSIZ AMELİYAT
THERMAL WELDİNG YÖNTEMİ
PNÖMOKOK'TAN AŞIYLA KORUYUN
KİMLER RİSK ALTINDA
ÇOCUĞUNUZU KORUYUN
YOLU: GENETİK CHECK UP
BASİT BİR SOLUK TESTİ AMA
AKCİĞERLERE GEREKEN ÖZEN
BİR YAKININIZ KANSERSE
YASAKLI 10 CÜMLE!
YORGUNLUK NASIL KABUS OLDU?
MESLEĞİMİZ, YORGUNLUĞUMUZ
BU REÇETEYİ Bİ GÖZ ATIN
CİNSEL SAĞLIK İÇİN İPUÇLARI

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ANNEDEKİ DEĞİŞİMLER: DERİ
GEBELİK HASTALIKLARI:
HAMİLELİKTE BESLENME
HAMİLELER BUNLARI YAPAMAZ!
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
OJENİZ NE RENK OLSUN
ÜNLÜLERİN MAKYAJSIZ HALLERİ
YENİ YILDA DENEYİN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :