Okunma Sayısı: 7103
CANLI YORUMLAR

Rahim Duvarı Kalınlaşması

İlişkiden sonraRahim duvarı kalınlaşması bir kadın hastalığı çeşididir. Tıp dilinde endometrial hiperplazi denilen bir rahim hastalığıdır.Rahim duvarı kalınlaması olduğu, ilişkiden sonra beklenmedik bir şekilde kanama meydana geliyorsa rahim duvarında kalınlaşma var demektir. Rahimde bakteri nedeniyle yaralar oluşur ve sonrasında rahim duvarında kalınlaşma görülebilir. Bir jinekoloğa başvurulması gerekir. 

İlişki sonrası kanama şikayeti olduğunda jinekolojik muayenede rahim ağzı temiz görülse bile pap smear olarak adlandırılan rahim ağzı kanseri tarama testi mutlaka yapılmalıdır.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Kimlerde Görülür:

* Ergenlik döneminin başlangıcında henüz yeni adet görmeye başlayanlarda,
* Menopoza yakın dönemde adet dönemleri düzensizleşmeye başlayanlarda sık görülür. 
* Ayrıca aşırı kilo, obezite olanlarda,
* Şeker hastalığı,
* Sadece östrojen içeren doğum kontrol hapları kullananlarda,
* Östrojen salgılayan yumurtalık tümörlerinde de görülür.

Rahim Duvarı kalınlaşması Tedavi Yöntemleri:

Tedavi kişinin bulunmuş olduğu yaşa göre belirlenir. Ergenlik döneminde olanlarda 6 ay boyunca kombine östrojen ve progesteron içeren haplar (doğum kontrol hapı ve benzeri ilaçlar) kullanılır, haplar bittikten 3 ay sonra rahim duvarı ultrasonografi ile değerlendirilir. Eğer rahim duvarı normale dönmüş ise sadece takip edilirken problem devam ediyor ise hasta yumurta salınımının olduğu bir adet görene kadar hormon tedavisi uygulanır.

Eğer hasta doğurganlık çağında ise 3 ay süre ile kombine östrojen ve progesteron içeren haplar kullanılır, sorun devam ediyor ve hasta çocuk istiyor ise ovulasyon indüksiyonu denilen yumurtlamanın uyarılması yöntemi uygulanırken hasta çocuk istemiyorsa doğum kontrol hapı kullanılır. 

Menopoza girmek üzere olan kadınlarda ise eğer ilk yapılan örnekleme yani kürtaj sonucu riskli ise  rahim cerrahi olarak alınır. Eğer riski daha düşük grup ise hormonal tedavi yanında 3 ayda bir rahim duvarı örneklemesi ve ultrason ile değerlendirilmesi yapılır.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KİSTLERDEN KORKMALI MIYIZ?
NE KADARI TEHLİKELİ
KENDİNE MEME MUAYENESİ
20 YAŞINDA BAŞLAMALI
KADINLARDA VULVA KANSERİ
PROF. DR. ERTEKİN ANLATIYOR
MAMOGRAFİ ZARARLI MI?
Menopoz
SON ADET KANAMASI...
Kadınlarda Erkeksi Kıllanma
AŞIRI KILLANMA NEDIR?
ADET DÖNEMİNDEKİ AĞRILARLA
BAŞ EDEBİLMEK İÇİN ÖNERİLER
Menopoz
SON ADET KANAMASI...
Kadınlarda Kısırlık
KISIRLIK, EVLİ ÇİFTLERİN % 15?İN...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
KEMİK ERİMESİ
KADINLARDA BEL AĞRISI
HAMİLELERİN EN BÜYÜK ...
KADINLARDA MEME KİSTİ
O KADAR DA SEKSİ DEĞİLLER
2012 YILINA DAMGA VURAN
2013 BAROK DESENLERİN YILI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :