Okunma Sayısı: 8381
CANLI YORUMLAR

RAMAZANDA PİŞİRME ÖNERİLERİ

Neyi nasıl yemeliyiz

Ramazan aylarında uzun süreli açlığın arkasından yenen kızarmış besinler toplam yağ alımınızı arttıracaktır. Bunun yerine fırın, ızgara, haşlama veya buğulama gibi pişirme yöntemleri tercih edilmelidir.

İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü, Ramazan'da midenin uzun süre boş kalması bazı mide hastalıklarını tetikleyebileceği veya var olan şikâyetleri arttırabileceğini söyledi. Açıklamada, yemeklerin pişirilme şekilleri gün boyu boş olan midenin korunmasında son derece önemli olduğu belirtildi. 

Yemek yaparken kızartma veya kavurma gibi yöntemler yerine; fırında pişirme, ızgara, haşlama veya buğulama gibi yağsız pişirme yöntemlerini kullanmak çok daha yararlıdır. Pişirirken hayvansal yağlar yerine bitkisel yağları kullanmanız bu yağların içerdikleri yağ asitlerinden etkin bir şekilde yararlanmanızı sağlayacaktır. Sebzeleri haşladıktan sonra suyunu dökmek, vitamin ve minerallerin kaybına yol açar.

Makarnanın da haşladıktan sonra suyunun dökmek suda eriyen vitaminler olarak sınıflandırılan B vitaminlerinden kayıplara yol açmaktadır. Bu nedenlerle sebzelerin ve makarnanın haşlandıktan sonra suyu dökülmemeli, az su ile çektirme yöntemi uygulanarak pişirilmelidir. Kızartmaların olumsuz yönü yağ alımını arttırmanın yanında besinlerin içerdikleri protein ve vitamin kayıplarına yol açmasıdır.

Defalarca kullanılan kızartma yağlarının kanser yapıcı özellik taşıması nedeni ile bu yağlar 3 kereden fazla kullanılmamalıdır. Sebze yemeklerine 1 kg için 2 yemek kaşığı yağ yeterlidir. Kolesterolü yüksek olanlar ve kilosunu korumak isteyenler etli veya kıymalı sebze yemeklerine dışardan yağ ilave etmeden pişirmeyi deneyebilirler.

Ramazan aylarında uzun süreli açlığın arkasından yenen kızarmış besinler toplam yağ alımınızı arttıracaktır. Bunun yerine fırın, ızgara, haşlama veya buğulama gibi pişirme yöntemleri tercih edilmelidir.

İftarda orucunuzu açtıktan sonra fazla miktarda ve yağlı pişirilmiş yemek tüketmek, saatlerce boş kalmış olan mideye yüklenmeye neden olacaktır. Bu da midede ağırlık, yanma, ekşimeye neden olarak, sindirimi zorlaştıracak, bağırsaklarda şişkinlik ve kabızlığa yol açacaktır.  

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
TAVADA KARNIYARIK
ÜSTÜNE GÜLLAÇ
BÖĞÜRTLENLİ LİMONATA
LEZZETLİ BİR TAT
KARPUZLU KOKTEYL
BUZLA VE LİMONLA TÜKETİN
ÇULLAMA KÖFTE
ARDINDAN KALBURABASTI
YOĞURTLU KEBAP
VE KUPTA DONDURMALI KADAYIF
KARPUZLU LİMON OTU
BUZLU ŞEKERLEME
ALİ NAZİK
ARDINDAN ŞAMBALİ TATLISI
ZEYTİNYAĞLI TAZE FASULYE
ARDINDAN ÇİKOLATALI PARFE
SOSLU TAVUK YÜREĞİ
İÇİ DOLU PARMAK TATLISI

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
NAR GİBİ TAVUK IÇİN
DEMİNİ İYİ ALSIN DİYE
MEYVELERİN SAKLANMASI
MİS GİBİ BAYRAM KAHVALTISI
İLGİLİ VİDEOLAR
EGE YEMEKLERİ - BALIK HAŞLAMA
BALIKLI İSLİM KEBABI
BALIK KEBABI
CAFE D'ALFREDO'DAN LEZZETLER
AKNELERDEN KURTULMAK İÇİN
HAMİLELERİN YENİ MODASI
O KADAR DA SEKSİ DEĞİLLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :