Okunma Sayısı: 8235
CANLI YORUMLAR

RAMAZANDA PİŞİRME ÖNERİLERİ

Neyi nasıl yemeliyiz

Ramazan aylarında uzun süreli açlığın arkasından yenen kızarmış besinler toplam yağ alımınızı arttıracaktır. Bunun yerine fırın, ızgara, haşlama veya buğulama gibi pişirme yöntemleri tercih edilmelidir.

İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü, Ramazan'da midenin uzun süre boş kalması bazı mide hastalıklarını tetikleyebileceği veya var olan şikâyetleri arttırabileceğini söyledi. Açıklamada, yemeklerin pişirilme şekilleri gün boyu boş olan midenin korunmasında son derece önemli olduğu belirtildi. 

Yemek yaparken kızartma veya kavurma gibi yöntemler yerine; fırında pişirme, ızgara, haşlama veya buğulama gibi yağsız pişirme yöntemlerini kullanmak çok daha yararlıdır. Pişirirken hayvansal yağlar yerine bitkisel yağları kullanmanız bu yağların içerdikleri yağ asitlerinden etkin bir şekilde yararlanmanızı sağlayacaktır. Sebzeleri haşladıktan sonra suyunu dökmek, vitamin ve minerallerin kaybına yol açar.

Makarnanın da haşladıktan sonra suyunun dökmek suda eriyen vitaminler olarak sınıflandırılan B vitaminlerinden kayıplara yol açmaktadır. Bu nedenlerle sebzelerin ve makarnanın haşlandıktan sonra suyu dökülmemeli, az su ile çektirme yöntemi uygulanarak pişirilmelidir. Kızartmaların olumsuz yönü yağ alımını arttırmanın yanında besinlerin içerdikleri protein ve vitamin kayıplarına yol açmasıdır.

Defalarca kullanılan kızartma yağlarının kanser yapıcı özellik taşıması nedeni ile bu yağlar 3 kereden fazla kullanılmamalıdır. Sebze yemeklerine 1 kg için 2 yemek kaşığı yağ yeterlidir. Kolesterolü yüksek olanlar ve kilosunu korumak isteyenler etli veya kıymalı sebze yemeklerine dışardan yağ ilave etmeden pişirmeyi deneyebilirler.

Ramazan aylarında uzun süreli açlığın arkasından yenen kızarmış besinler toplam yağ alımınızı arttıracaktır. Bunun yerine fırın, ızgara, haşlama veya buğulama gibi pişirme yöntemleri tercih edilmelidir.

İftarda orucunuzu açtıktan sonra fazla miktarda ve yağlı pişirilmiş yemek tüketmek, saatlerce boş kalmış olan mideye yüklenmeye neden olacaktır. Bu da midede ağırlık, yanma, ekşimeye neden olarak, sindirimi zorlaştıracak, bağırsaklarda şişkinlik ve kabızlığa yol açacaktır.  

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BUZLU KARPUZ SUYU
TAM MEVSİMİNE UYGUN TARİF
AHUDUDULU BUZ KOKTEYLİ
BUZLARI İÇİNE EKLEYİN
ADAÇAYI
EVDE YAPIMI KOLAY, LEZİZ...
MERCİMEKLİ MÜCVER
PEKMEZLİ ELMA
ENERJİ AÇIĞINI KAPATIN
ÇOCUKLARIMIZ NE YESİN?
LİMONATA KOKTEYL
SOĞUK SERVİS YAPIN...
İFTARDA BİFTEK KEYFİ
YENİ LEZZET: SÜTLÜ CACIK
KÜÇÜKLERE ARA ÖĞÜNLER
GÜNLÜK BESİN GEREKSİNİMLERİ
BUZ OLMADAN
BUZ YERİNE ALTERNATİF TAT
ALİ NAZİK
ARDINDAN ŞAMBALİ TATLISI

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
EV YAPIMI KETÇAP
BARBEKÜ TAVUK YAPARKEN
NAR GİBİ TAVUK IÇİN
YILBAŞI SOFRASI HAZIR...
İLGİLİ VİDEOLAR
EGE YEMEKLERİ - BALIK HAŞLAMA
BALIKLI İSLİM KEBABI
BALIK KEBABI
CAFE D'ALFREDO'DAN LEZZETLER
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :