Okunma Sayısı: 8286
CANLI YORUMLAR

RAMAZANDA PİŞİRME ÖNERİLERİ

Neyi nasıl yemeliyiz

Ramazan aylarında uzun süreli açlığın arkasından yenen kızarmış besinler toplam yağ alımınızı arttıracaktır. Bunun yerine fırın, ızgara, haşlama veya buğulama gibi pişirme yöntemleri tercih edilmelidir.

İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü, Ramazan'da midenin uzun süre boş kalması bazı mide hastalıklarını tetikleyebileceği veya var olan şikâyetleri arttırabileceğini söyledi. Açıklamada, yemeklerin pişirilme şekilleri gün boyu boş olan midenin korunmasında son derece önemli olduğu belirtildi. 

Yemek yaparken kızartma veya kavurma gibi yöntemler yerine; fırında pişirme, ızgara, haşlama veya buğulama gibi yağsız pişirme yöntemlerini kullanmak çok daha yararlıdır. Pişirirken hayvansal yağlar yerine bitkisel yağları kullanmanız bu yağların içerdikleri yağ asitlerinden etkin bir şekilde yararlanmanızı sağlayacaktır. Sebzeleri haşladıktan sonra suyunu dökmek, vitamin ve minerallerin kaybına yol açar.

Makarnanın da haşladıktan sonra suyunun dökmek suda eriyen vitaminler olarak sınıflandırılan B vitaminlerinden kayıplara yol açmaktadır. Bu nedenlerle sebzelerin ve makarnanın haşlandıktan sonra suyu dökülmemeli, az su ile çektirme yöntemi uygulanarak pişirilmelidir. Kızartmaların olumsuz yönü yağ alımını arttırmanın yanında besinlerin içerdikleri protein ve vitamin kayıplarına yol açmasıdır.

Defalarca kullanılan kızartma yağlarının kanser yapıcı özellik taşıması nedeni ile bu yağlar 3 kereden fazla kullanılmamalıdır. Sebze yemeklerine 1 kg için 2 yemek kaşığı yağ yeterlidir. Kolesterolü yüksek olanlar ve kilosunu korumak isteyenler etli veya kıymalı sebze yemeklerine dışardan yağ ilave etmeden pişirmeyi deneyebilirler.

Ramazan aylarında uzun süreli açlığın arkasından yenen kızarmış besinler toplam yağ alımınızı arttıracaktır. Bunun yerine fırın, ızgara, haşlama veya buğulama gibi pişirme yöntemleri tercih edilmelidir.

İftarda orucunuzu açtıktan sonra fazla miktarda ve yağlı pişirilmiş yemek tüketmek, saatlerce boş kalmış olan mideye yüklenmeye neden olacaktır. Bu da midede ağırlık, yanma, ekşimeye neden olarak, sindirimi zorlaştıracak, bağırsaklarda şişkinlik ve kabızlığa yol açacaktır.  

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KARPUZLU LİMON OTU
BUZLU ŞEKERLEME
PAZAR GÜNÜ MANGAL KEYFİ!
BARBEKÜDE SANDVİÇ BİFTEK
KÖY USULÜ DOMATES ÇORBASI
SOĞUK HAVALARIN KURTARICISI
BÖĞÜRTLENLİ LİMONATA
LEZZETLİ BİR TAT
ÇİKOLATALI SUFLE
BU TARİFİ DENEMELİSİNİZ!
ÇİLEK KOKTEYLİ
TAZE NANEYLE SÜSLEYİN
AHUDUDULU BUZ KOKTEYLİ
BUZLARI İÇİNE EKLEYİN
TATLI KRİZİYLE BAŞA ÇIKIN
BESLENME TÜYOLARI

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
YILBAŞI SOFRASI HAZIR...
DEMİNİ İYİ ALSIN DİYE
ATIŞTIRMALIKLAR TATLANSIN
YEMEK TARİFİNİZİ GÖNDERİN
İLGİLİ VİDEOLAR
EGE YEMEKLERİ - BALIK HAŞLAMA
BALIKLI İSLİM KEBABI
BALIK KEBABI
CAFE D'ALFREDO'DAN LEZZETLER
ROBOT SEVGİLİLER
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :