Okunma Sayısı: 8784
CANLI YORUMLAR

YEMEK YAPARKEN BUNA DİKKAT

En son ekleyin!!!

Tuzun fazla tüketilmesi halinde yüksek tansiyona, kalp ve böbrek hastalıklarına neden olabildiği, besin maddelerinde doğal olarak bulunduğu için yemeklerde fazla kullanılmaması gerektiği bildirildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gamze Çan, fazla tuz tüketiminin yüksek tansiyona, kalp ve böbrek hastalıklarına neden olabildiğini söyledi.

Türkiye'de kişi başına tuz tüketiminin yüksek olduğunu, bu miktarı azıltmak için yürütülen çalışmalar çerçevesinde hazırlanan yönetmelikle ekmekteki tuz miktarının düşürüldüğünü anımsatan Prof. Dr. Çan, “Tuz tüketimi beslenme alışkanlığı, damak tadının gelişimiyle ilişkili bir şey. Pek çok insan bu yaklaşımla daha yemeğin tadına bakmadan yemeğe tuz ekliyor. Bu çok doğru bir davranış değil” dedi.

Prof. Dr. Çan, erişkinlerin bu alışkanlıklarını kırmaları ve çocuklara da doğru miktarda tuz kullanımını öğretmeleri gerektiğini ifade ederek, “Biz çocuğun eline salatalığı, domatesi veriyoruz ve üzerine hemen tuz ekiyoruz. Yoğurt yapmak için tuz katıyoruz. Bunlara tuz katmadan tüketmekte yarar var” diye konuştu.

Yemeğe en son onu katın 

Prof. Dr. Gamze Çan, iyotlu tuz kullanılması gerektiğini de anlatarak, şunları söyledi: “İyotlu tuz kullanılması, iyot ihtiyacımızı da karşılıyor. İyotlu tuz kullanılması gerekiyor, çünkü Türkiye iyot eksikliği açısından endemik bir bölge. Pek çok bölgesinde bu sorun var ve iyodun eksikliği tiroid dokusunun bu iyodu tutmak için daha çok büyümesine ve guatr sorunlarına yol açıyor. Aslında 150 mikron kadar bir iyoda ihtiyacımız var. Yaklaşık toplu iğne başı büyüklüğünde bir iyoda ihtiyacımız var ve bunu da çok az miktardaki yiyeceklerden alabiliyoruz.” 

Tuzun ışık almayan bir yerde saklanmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Çan, “Tuzu, serin yerde saklamaya özen göstermeliyiz. Olabildiğince yemeğin pişmesinin sonuna doğru tuzu ekleyerek, iyodun daha aktif kullanımını sağlamaya çalışmalıyız. Bütün yiyeceklerimizde tuzu az miktarda kullanmaya özen göstermekte yarar var” diye konuştu.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KÖY USULÜ DOMATES ÇORBASI
SOĞUK HAVALARIN KURTARICISI
SEBZEYİ VETO EDİYORSA
YİYECEĞİN İÇİNE GİZLEYİN!
ÇOCUKLAR İÇİN MAKARNA
İYİ KARBONHİDRAT DEPOSU
SARDALYA BUĞULAMA
ÜSTÜNE KAKAOLU SÜTLAÇLA...
TAVUKLU KREP
YANINDA ŞEKERPARE
EV YAPIMI KETÇAP
BASİT VE LEZZETLİ
TAVADA KARNIYARIK
ÜSTÜNE GÜLLAÇ
LİMONATA KOKTEYL
SOĞUK SERVİS YAPIN...
ÇİLEKLİ KEFİR KOKTEYLİ
TARÇIN VE ZENCEFİL EKLEYİN.
GELENEKSEL YUVALAMA ÇORBASI
ET YEMEĞİ İLE TAMAMLANACAK

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
SOĞANI YAĞDA KAVURMAYIN
HADİ REÇEL YAPALIM
BAYATLAYAN PEYNİRLERİ...
NAR GİBİ TAVUK IÇİN
İLGİLİ VİDEOLAR
EGE YEMEKLERİ - BALIK HAŞLAMA
BALIKLI İSLİM KEBABI
BALIK KEBABI
CAFE D'ALFREDO'DAN LEZZETLER
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
ÜNLÜLERİN MAKYAJSIZ HALLERİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :