Okunma Sayısı: 6857
CANLI YORUMLAR

ROL YAPTIĞINI SANMAYIN

Okul fobik olabilir!

Uzmanlar eğitimin ilk gününden uyarıyor… 3 aylık yaz tatilinin ardından 60-72 aylık minikler bugün ders başı yaptı. Türkiye’de ilk kez bu yıl uygulamaya başlanan 4+4+4 kapsamında 60saylıklar da dâhil toplam 1 milyon 750 bin birinci sınıf öğrencisi sıralarına oturdu. Öğrencilerin kimi heyecanlı kimi de kaygılı ve korkuluydu. Uzmanlar ise okul fobisine karşı ebeveynleri uyarıyor.

Çocuğunuz; karın ağrısı, mide bulantısı gibi şikâyetlerle size gelip okula gitmek istemediğini söyleyebilir. Siz de okula gitmemek için çocuğunuz bahane ürettiğini düşünebilir hatta onu rol yaptığını sanarak da suçlayabilirsiniz. Ancak uzmanlar uyarıyor! “Okul fobisi ciddi rahatsızlıktır, dikkate almak gerekir.

Okul fobisi varsa muhakkak çözülmeli

Yrd. Doç. Dr. Özlem Mestçioğlu Gökmoğol “Okul Fobisi” konusunda önemli değerlendirmelerde bulundu. Gökmoğol “Çocuğunuzda okul fobisi varsa, bu muhakkak biran önce çözülmeli” dedi.

Okul korkusunun çoğu zaman ayrılık korkusuna bağlı geliştiğini ifade eden Gökmoğol, korkuyu doğrudan buna indirmenin de doğru olmadığını söyledi. İlk başlangıçta her çocuğun hissettiği ilk evden ayrılığın getirdiği doğal ayrılık korkusunun olacağına dikkat çeken Gökmoğol bunları halledilebilir olduğundan okul korkusu olarak kabul etmediklerini kaydetti.

Yrd. Doç. Dr. Gökmoğol asıl korkunun istem dışı geliştiğini söyleyerek uyardı. Gökmoğol, “Karnı ağrıyor, midesi bulanıyor ciddi rahatsızlık yaşıyor. Bunu anne veya babasıyla paylaşıyor ve okula gitmek istemediğini söylüyor. Böyle durumlarda ebeveynler genelde çocuklarını rol yaptığını düşünüyor bu çok yanlış. Çocuğun yalancılıkla suçlanması doğru bir davranış değil. Çocuğu gerçek bir karın ağrısı ve mide bulantısı hissediyordur aslında.”

Fobik Çocuklar Tembel Çocuklar Değil!

Okul fobisi olan çocukların, tembel çocuklar olmadığına dikkat çeken Gökmoğol, şikâyetlerin uzun sürmesi halinde durumun ciddiye alınması gerektiğini vurguluyor.

“Bu çocuklar tembel değiller. Okulla ilgili ya da ailevi bir nedenden ötürü taşıdığı kaygıları dolayısıyla okula gitmek istemiyor, gidince kendini kötü hissediyor. Korku mu rol mü olduğunu anlamak için şikâyetlerin bir iki günlük değil de devamlı arz etmesi gerekiyor. Şikâyetlerde süreklilik varsa okul fobisi var demektir.”

Kızmak kadar pirim vermek de kötü!

Buna prim vermemek de gerekiyor. Sen ne tembel çocuksun, senden bir şey olmaz gibi kızmak ne kadar kötüyse, tamam yavrum kalabilirsin öbür gün de kalabilirsin şeklinde ki bir ebeveyn yaklaşımı doğru değil. Kaygı var mı bunu tespit etmek önemli. Çocuk kaygılar yaşıyor olabilir. Buna belki öğretmenin aşağılayıcı bir sözü ya da arkadaşlarından duyduğu kötü bir söz neden olmuş olabilir ya da aileden kaynaklanan bir durum da kaygıyı getirebilir. Onun tespiti çok önemli. Bu gibi durumlarda çocuğun öğretmeniyle bağlantıya geçilip, çocuğun okuldaki davranışlarına ilişkin bilgiler alınabilir.

Çocuğun 3-5 kere okula gitmek istemiyorum demesi normal karşılanmalı. Eğer ağrılar ve sızılar gündeme gelmişse konu ciddiye alınmalı ve çocuk dinlenmeli. Onu kaygılandıran şeyi öğrenmek önemli. Okul korkusu varsa bunu muhakkak biran evvel çözmek gerekir.” 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOCUKLAR NEDEN YALAN SÖYLER
NESLİM DOKSAT ANLATIYOR
BOŞANMIŞ AİLEDE ÇOCUK
YAKLAŞIM NASIL OLMALI
BOY GELİŞİMİNİ TAKİP EDİN
BÜYÜKGEBİZ UYARIYOR
YEMEK VAKTİ ŞAHESERLERİ
ÇOCUKLARA YEMEK EĞLENCESİ!
ÇOCUĞUNUZUN İLK MÜRÜVETİ
BENAL BÜYÜKGEBİZ ANLATIYOR
ÇOCUĞUNUZ HORLUYORSA DİKKAT
ARAŞTIRMA NE DİYOR?
DİKKAT EKSİKLİĞİ
HİPERTAKTİVİTE
SEBZEYİ VETO EDİYORSA
YİYECEĞİN İÇİNE GİZLEYİN!
OKUL DÖNEMİ ÇOCUKLARINDA
BESLENMEDEKİ EN BÜYÜK RİSK

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
MATEMATİĞİ HİÇ SEVMİYORUM!
KARNE ALAN ÇOCUKLAR
KÖTÜ NOTLARIN SEBEPLERİ
ÇOCUKLAR KARNELERİNİ ...
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
AKNELERDEN KURTULMAK İÇİN
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :