Okunma Sayısı: 4715
CANLI YORUMLAR

STRES VE TANSİYON

Yükselmesin

Stres tansiyonunuzu yükseltmesin!

 

Türkiye’de yetişkin her 3 kişiden 1’inde görülen hipertansiyon; boyun damarlarının kireçlenmesine ve beyindeki kılcal damarların çatlamasına dolayısıyla felç, beyin kanaması, kalp krizi gibi birçok rahatsızlığa neden olabiliyor. Özellikle son yıllarda büyük şehirlerde yaşayan kişileri etkisi altına alan bu rahatsızlığın önemli nedenlerinden birinin de stres olduğunu belirten Medline Sorumlu Müdürü Dr. Koray Akay, hipertansiyon belirtileri, korunma yolları ve acil durumlarda yapılması gerekenler hakkında bilgilendiriyor.

 

Yüksek tansiyon aslında kronik (devamlı) bir biçimde kan basıncının yüksek olma durumuna verilen isimdir. Normal tansiyon değeri için büyük tansiyon (Sistolik)120- 110 mmHg, küçük tansiyon (Diyastolik)80-70 mmHg olmalıdır. Bunun üzerindeki değerler yüksek tansiyon, altındaki değerler ise düşük tansiyon olarak değerlendirilir. Genç nüfus olarak gösterilen 30 yaş altında dahi yüzde 12 oranında hipertansiyon rahatsızlığının görüldüğünü belirten Dr. Koray Akay, hipertansiyonun belirtilerinin; baş dönmesi, baş ağrısı, kalp ağrısı, kulak çınlaması ve burun kanaması olduğunu söylüyor.

 

Kadınlarda erkeklerden daha sık görülen hipertansiyona birçok etken sebep olur. Bunlardan bazıları; beslenme şekli, obezite, hormonal bozukluklar, çeşitli kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları ve strestir.

 

Hipertansiyondan korunmak için bazı önlemler almak gerekir. Bunlardan en önemlileri;

 

* Egzersiz

* Kilo verme, diyet

* Sigarayı bırakma

* Tuzdan ve tuzlu gıdalardan kaçınma

* Sebze ve meyve yeme alışkanlığını arttırma

* Stresten uzak durma

* Yağlı ve yağda kızartılmış besinler, hamur işleri, hamur tatlıları, et ve etten yapılmış pastırma, sucuk, salam gibi ürünler ile sakatatlardan uzak durma

* Tansiyonu düşüren sebze yemeklerine ağırlık verme

* Katı yağlardan uzak durma

 

Tansiyonun aniden çıkması durumunda bazı ani ve sonucu ciddi olabilecek rahatsızlıklar meydana gelir. Tansiyon yükselmesi durumunda ilkyardım olarak yapılması gerekenleri Medline Sorumlu Müdürü Dr. Koray Akay belirtiyor;

 

Böyle durumlarda, hasta yatırılarak sırtına destek koyarak yaklaşık 45 derecelik açı sağlanmalı, sakin bir ortamda dinlendirmelidir. Hastanın kendi doktoru ile konuşarak önerileri doğrultusunda hareket edilmeli ve tansiyon düşmüyorsa ambulans çağrılmalıdır. Hastada eğer bilinç kaybı gelişirse muhakkak hava yolu açık tutularak ambulans ekibinin olay yerine gelmesi beklenmelidir. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
YANLIŞ BESLENMEYE DİKKAT
PANİK ATAK RİSKİ
YEME HIZI
NE YEDİĞİNİZ KADAR ÖNEMLİ
KışınHangi Besinlere
ÖNCELİK VERMELİYİZ?
KAHVALTIYI ES GEÇMEYİN
YULAFIN DEĞERİ...
ASTIMI TETİKLİYOR
HAVA KİRLİLİĞİ
SAHURDA SIKI BİR KAHVALTI
ORUCUNUZU NASIL ETKİLER?
BÖBREK YETMEZLİĞİNİN NEDENİ
YÜZDE 30-40 DİYABET
BUGÜN DÜNYA KALP GÜNÜ
VE BİLMENİZ GEREKEN 6GERÇEK

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
KANSERE KARŞI POSALI BESİN
BAŞINIZ NEDEN AĞRIYOR?
EVİMİZDEKİ KİMYASALLAR
YİYECEKLERİMİZİ HAZIR...
YENİ SEZONDA TIRNAKLAR
YENİ YILDA DENEYİN
O KADAR DA SEKSİ DEĞİLLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :