Okunma Sayısı: 8899
CANLI YORUMLAR

TABULAR SALDIRGAN YAPIYOR

Cinsel sorunları yenin...

Bireysel ve toplumsal tabuların cinsel sağlığı olumsuz etkilediğini belirten Psikiyatrist Prof. Orhan Doğan, cinsel tabuların korku, önyargı ve saldırgan davranışları da beraberinde getirdiğini söyledi.

Cinsellikle ilgili toplumsal tabulara değinen Psikiyatrist Prof. Orhan Doğan, mutlu ilişkiler ve sağlıklı cinsel yaşam için önce bu tabuları yıkmak gerektiğini söyledi.

Prof. Doğan, “Cinsellik ve cinsel konuların konuşulması, cinselliğin ayıp sayılması, kadının cinsellikten zevk alması, cinsel fantezi kurmak, kadının cinsel ilişkiyi başlatması gibi konular, ülkemizde olduğu kadar dünyada da başlıca cinsel tabular arasında yer alıyor. Bu da bireysel ve toplumsal olarak cinsellik hakkında pek çok yanlış bilgiyi beraberinde getiriyor. ‘Kadın cinsel ilişkiye daima hazırdır’, ‘erkek cinsel ilişkiye daima hazırdır’, ‘cinselliğin temel amacı cinsel ilişkidir’, ‘cinsel doyum penisin büyüklüğüyle doğru orantılıdır’, ‘mastürbasyon zararlı ve günahtır’, ‘karşı koymayan kadına tecavüz normaldir’ gibi toplumsal yanılgılar, yanlış davranışlara ve cinselliği konuşulmayan ya da ayıp bir konu olarak tanımlanmasına sebep oluyor. Böyle durumlar kişilerde korku, önyargı veya saldırgan davranışları da beraberinde getiriyor” dedi.

EĞİTİM VE UZMAN YARDIMI ALMAK ÖNEMLİ
Doğan, toplumların doğru ve yeterli bilgilendirilmesinde cinsel eğitimin önemine vurgu yaptı ve “İlköğretimden üniversiteye kadar okullarda cinsel bilgiler dersi, evlilik öncesi eğitim ve kursları olmalı. Güvenilir kaynak kitaplar ile internet sitelerinden, TV ve radyodan yararlanmak da çok önemli. Ayrıca cinsel işlev bozuklukları için kişiler mutlaka terapistlere, psikologlara, psikiyatristlere, aile hekimlerine, hastane ve aile sağlığı merkezlerine başvurmalıdır” şeklinde konuştu.

CİNSEL SORUNLARIN EN ÖNEMLİ NEDENLERİNDEN
Uzman Psikolog Çiğdem Demirsoy ise cinselliğin yaşamın doğal, sağlıklı bir yanı ve ayrılmaz bir parçası olduğunu belirtti. “Biyolojik, psikolojik ve sosyokültürel boyutu olan karmaşık bir yaşantıya sahip olduğumuz için cinsel sağlığa etki eden pek çok faktör vardır” ifadesini kullanan Demirsoy, “Cinsellik toplumda çok rahat konuşulamayan bir alan olduğu için kulaktan kulağa aktarılan yanlış bilgilerle öğreniliyor ve farklı kültürel bakışların işin içine girmesiyle iyice karmaşık bir hal alıyor. Durum böyle olunca doğru bilgiye ulaşmak ve iç sesini dinlemek iyice zorlaşıyor. Oysa biliyoruz ki cinsel sorunların nedenleri arasında hatalı bilgi ve inançlar ilk sırada geliyor” dedi.

Sağlıklı bir bakış açısının gelişmesi için cinsel eğitimin çok önemli olduğunu söyleyen Demirsoy, bu konuda farklı disiplinleri bünyesinde bulundurduğu için üniversitelere önemli sorumluluklar düştüğünü sözlerine ekledi.

 

Kaynak: ntvmsnbc 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
SAĞLIĞINIZ KÜFLENMESİN!
EVİNİZ HAVA ALSIN
ELLERİNİZE ÇOK YÜKLENMEYİN
KİREÇLENME, SEN BİRAZ DUR!
HERKES SARILIK OLABİLİR
AMA ÖNLEMİ BASİT
DİŞ GICIRDATMA TEHLİKELİDİR
SEBEBİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
GÜNAYDIN ÖPÜCÜĞÜ; KAHVALTI
BENAL BÜYÜKGEBİZ ANLATIYOR
"MORFİN ETKİSİ YARATIYOR"
HER 2-3 SAATTE 1BARDAK SU
SICAKLAR SİZİ HASTA ETMESİN
RAMAZANDA ŞİFALI ÇAYLAR
DR. ENDER SARAÇ NE DİYOR?
KÜÇÜKLERE ARA ÖĞÜNLER
GÜNLÜK BESİN GEREKSİNİMLERİ
ORGANİK YAĞLARLA BAKIM
HANGİ BÖLGEYE HANGİ YAĞ?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
TOPLUMUN YANLIŞ DOĞRULARI
VAJİNİSMUS NEDİR?
SEKS HAYATINI CANLANDIRAN
CİNSEL SAPKINLIK
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
ROBOT SEVGİLİLER
EN İYİ YAZ KOKULARI
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :