Okunma Sayısı: 8551
CANLI YORUMLAR

TABULAR SALDIRGAN YAPIYOR

Cinsel sorunları yenin...

Bireysel ve toplumsal tabuların cinsel sağlığı olumsuz etkilediğini belirten Psikiyatrist Prof. Orhan Doğan, cinsel tabuların korku, önyargı ve saldırgan davranışları da beraberinde getirdiğini söyledi.

Cinsellikle ilgili toplumsal tabulara değinen Psikiyatrist Prof. Orhan Doğan, mutlu ilişkiler ve sağlıklı cinsel yaşam için önce bu tabuları yıkmak gerektiğini söyledi.

Prof. Doğan, “Cinsellik ve cinsel konuların konuşulması, cinselliğin ayıp sayılması, kadının cinsellikten zevk alması, cinsel fantezi kurmak, kadının cinsel ilişkiyi başlatması gibi konular, ülkemizde olduğu kadar dünyada da başlıca cinsel tabular arasında yer alıyor. Bu da bireysel ve toplumsal olarak cinsellik hakkında pek çok yanlış bilgiyi beraberinde getiriyor. ‘Kadın cinsel ilişkiye daima hazırdır’, ‘erkek cinsel ilişkiye daima hazırdır’, ‘cinselliğin temel amacı cinsel ilişkidir’, ‘cinsel doyum penisin büyüklüğüyle doğru orantılıdır’, ‘mastürbasyon zararlı ve günahtır’, ‘karşı koymayan kadına tecavüz normaldir’ gibi toplumsal yanılgılar, yanlış davranışlara ve cinselliği konuşulmayan ya da ayıp bir konu olarak tanımlanmasına sebep oluyor. Böyle durumlar kişilerde korku, önyargı veya saldırgan davranışları da beraberinde getiriyor” dedi.

EĞİTİM VE UZMAN YARDIMI ALMAK ÖNEMLİ
Doğan, toplumların doğru ve yeterli bilgilendirilmesinde cinsel eğitimin önemine vurgu yaptı ve “İlköğretimden üniversiteye kadar okullarda cinsel bilgiler dersi, evlilik öncesi eğitim ve kursları olmalı. Güvenilir kaynak kitaplar ile internet sitelerinden, TV ve radyodan yararlanmak da çok önemli. Ayrıca cinsel işlev bozuklukları için kişiler mutlaka terapistlere, psikologlara, psikiyatristlere, aile hekimlerine, hastane ve aile sağlığı merkezlerine başvurmalıdır” şeklinde konuştu.

CİNSEL SORUNLARIN EN ÖNEMLİ NEDENLERİNDEN
Uzman Psikolog Çiğdem Demirsoy ise cinselliğin yaşamın doğal, sağlıklı bir yanı ve ayrılmaz bir parçası olduğunu belirtti. “Biyolojik, psikolojik ve sosyokültürel boyutu olan karmaşık bir yaşantıya sahip olduğumuz için cinsel sağlığa etki eden pek çok faktör vardır” ifadesini kullanan Demirsoy, “Cinsellik toplumda çok rahat konuşulamayan bir alan olduğu için kulaktan kulağa aktarılan yanlış bilgilerle öğreniliyor ve farklı kültürel bakışların işin içine girmesiyle iyice karmaşık bir hal alıyor. Durum böyle olunca doğru bilgiye ulaşmak ve iç sesini dinlemek iyice zorlaşıyor. Oysa biliyoruz ki cinsel sorunların nedenleri arasında hatalı bilgi ve inançlar ilk sırada geliyor” dedi.

Sağlıklı bir bakış açısının gelişmesi için cinsel eğitimin çok önemli olduğunu söyleyen Demirsoy, bu konuda farklı disiplinleri bünyesinde bulundurduğu için üniversitelere önemli sorumluluklar düştüğünü sözlerine ekledi.

 

Kaynak: ntvmsnbc 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KARIN YAĞLARINDAN KURTULUN
AÇ KALARAK DEĞİL, YİYEREK
ERKEN TANI HAYAT KURTARIR
SERVİKS KANSERİ
TOSTU NEDEN SEVERİZ?
SIRRI ORTAYA ÇIKTI
DERMOİD KİST
SİZİ NE BEKLİYOR?
Ayaklarınız çirkinleştiyse
AYAKKABINIZ YANLIŞ OLABİLİR
BİLGİSAYAR KULLANICILARI
BU HABERİ DİKKATLİ OKUYUN!
KADIN KALBİ TEHDİT ALTINDA
BU HASTALIKLARA DİKKAT
GEBELİK ZEHİRLENMESİ
KİMLER RİSK ALTINDA
BEYİN KANAMASINA KARŞI
DÜZENLİ VE YUDUM YUDUM SU

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
SEKS ISTEĞİNİZİ AZALT...
BESLENMEDE SEKSİ SEÇİMLER
DOĞAL YOLLARDAN HAMİLE
ERKEKLER NASIL SEVER?
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
BAZILARI KASLI SEVER
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
2013 BAROK DESENLERİN YILI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :