Okunma Sayısı: 10052
CANLI YORUMLAR

VAJİNİT VE TÜRLERİ

Cinselliğe ara gerekebilir

Vajinit genellikle bir enfeksiyonun neden olduğu iltihaplanmadır. Vajinit başka nedenlerle ortaya çıkabilirse de cinsel ilişkiyle de bulaşabilir. Bu yüzden tedavi olması için partnerinizi de bir enfeksiyon durumunuz olduğu konusunda uyarmanız gerekir. Belirtiler geçene kadar cinsel ilişkide bulunmamakta fayda vardır.

Vajinit başta zararsızdır. Ancak, eğer enfeksiyöz bir organizma ona neden olmuşsa (örneğin klamidya), uterustan fallop tüplerine ve yumurtalıklara yayılabilir. Hamilelik sırasında olan enfeksiyonlar çocuğun erken ve düşük kilolu doğmasına neden olabilir. İlerlemiş bir enfeksiyon kısırlığa yol açabilir.

Yaygın görülen vajinit türleri:

  • Trikomoniasis
  • Mantar enfeksiyonları
  • Özgül olmayan vajinitistir.

Trikomoniasis: Bu enfeksiyona bir parazit neden olur. Hiçbir bulgu görünmeyebilir veya kokulu, yeşilimsi sarı, bazen köpüklü bir akıntınız olabilir. Trikomoniasis genellikle cinsel ilişki yoluyla bulaşırsa da, tuvaletlerden, kullanılmış ıslak havlu veya mayodan da geçebilir.

Mantar Enfeksiyonları: Bu tür enfeksiyonlara bir mantar neden olur. Başlıca semptom kaşıntıdır, ama lor peyniri görünüşünde beyaz bir akıntı da olabilir. Hamileyseniz veya şeker hastası iseniz, eğer antibiyotik, kortikosteroid ilaçlar veya doğum kontrol hapı kullanıyorsanız yahut demir eksikliğiniz varsa mantar enfeksiyonlarının gelişmesi daha kolaydır.

Özgül Olmayan Vajinit: Bu türe daha çok bakteriyel vajinit denir. Aralarında "Gardnerella Vaginalis"in de bulunduğu çeşitli organizmaların ortaya çıkardığı düşünülen bir rahatsızlıktır. Birçok kadında hiçbir bulgu görünmeyebilirse de, bazılarında vajina duvarlarını kaplayan beyaz veya grimsi, balık kokulu bir akıntı ortaya çıkabilir.

Eğer Vajinit olduğunuzu düşünüyorsanız bir jinekoloğa görünmenizde fayda var. Doktorunuz olayın gelişmesini dinler, alt karın muayenesi yapar ve akıntı veya vajina duvarından kazıdığı doku örneklerini laboratuvarda inceleterek vajinite neden olan organizmaları tespit eder ve teşhisini koyar. Bazen kan testleri de gerekli olabilir.

Vajinit ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar, prezervatif kullanımı ile engellenbilir. Mantar nemli ortamda büyüdüğü için genital bölgenin kuru tutulması gerekir. Islak mayoyla oturulmamalı, pamuklu iç çamaşırı giymeli, giyinmeden evvel genital bölge iyice kurutulmalıdır. Tuvalet temizliğinde bağırsakta bulunan bakteri ve mantarların vajinaya geçmemesi için önden arkaya doğru silinmeli. Alerjik vajinitten sakınmak için kokulu, parfümlü tuvalet kağıdından, kokulu ve renkli sabundan, kokulu hijyenik bağlardan uzak durulmalı. Köpüklü banyo, hijyenik kadın spreyleri ve vajinal duşlar da kullanılmamalıdır.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
MAMOGRAFİ ZARARLI MI?
SAÇLARINIZ NEDEN DÖKÜLÜYOR
DÖKÜLMEYİ HAFİFE ALMAYIN...
HPV'den KORUNMAK MÜMKÜN
CİNSEL YOLLA BULAŞSA DA...
Menopoz
SON ADET KANAMASI...
MUTLU YÜZ EGZERSİZLERİ
GÜZELLEŞTİREN HAREKETLER
KEMİK ERİMESİ
NEDİR VE NASIL ÖNLENİR?
Kadınlarda Meme Kisti
SIKLIKLA RASTLANIR AMA KONTROL E...
HPV ÖNLENEBİLİR Mİ?
NE SIKLIKTA GÖRÜLÜR...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
DEPRESYON VE MENOPOZ
RADYASYONSUZ KANSER T...
TEKRARLAYAN DÜŞÜKLER ...
SAÇLARINIZ NEDEN DÖKÜLÜYOR
BİR KADININ ÇANTASINDA
YENİ YILDA DENEYİN
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :