Okunma Sayısı: 10975
CANLI YORUMLAR

YALNIZ BİR ANNEYSENİZ

Ve zorluk yaşıyorsanız...

Annelik, bebeğin doğumuyla başlayan ve yaşamın sonuna kadar devam eden bir süreçtir. Bu sürecin en başından itibaren anneler, biyolojik yapıları ve beyinleri ile anneliğe hazırdırlar.

Yapılan çalışmalarda anneler çocuklarına baktıklarında, beyinlerinde en fazla çalışan bölgelerin genellikle endişe, kaygı ve risk saptamayla ilgili bölgeler oldukları saptanmıştır. Aynı çalışmada babalar söz konusu olduğunda beyinde ciddi bir değişiklik olmadığı ancak 6 ay gibi bir süre sonra babanın çocuğuyla daha fazla zaman geçirmesi sonucu babalık rolünün yerleşmeye başladığı görülmüştür. Babalar, çocuğa sevgi ve bakım verdikçe beyindeki yapısal endişe noktaları harekete geçtiği saptanmıştır.
 
Çocuğun duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarının karşılanmasında önceliğin annede olması durumu kaçınılmaz bir gerçek olsa da babaların da önemi oldukça büyüktür. Babalar, doğumdan itibaren çocuklarının fiziksel ihtiyaçlarını karşılayarak hem babalığa ısınabilir hem de çocuğuna ilgi göstererek, sevdiğini söyleyerek, sarılarak, paylaşarak çocuğun kendini değerli ve güvenli hissetmesini sağlayabilirler. Doğru zamanda doğru sınırlar koyabilmedeki tutarlılık, kararlılık ve anneyle ortak bir tavır içerisinde olabilmek, çocuğun ruhsal gelişiminde önemli bir rol oynayabilmektedir.

Ancak birçok nedenden (ölüm, boşanma, vb.) dolayı aile birliğinin bozulması sonucu, anne-baba-çocuk arasındaki dengeler değişir. Çocuğun yaşayabileceği sıkıntılar yaş, cinsiyet, kişilik, gelişim aşamaları ve zihinsel kapasitelerine göre değişkenlik gösterir. Hayatlarındaki tüm kayıplar ve değişiklikler, anne babalarının boşanması ile birlikte duymaya başladıkları, hayatları üzerinde çok az kontrol sahibi olma duygularını kuvvetlendirecektir. Çoğu çocuk içindeki bu stresi, öfkeli davranarak, her şeye itiraz ederek, kendilerinden istenen şeyleri yapmayarak, kardeş ya da arkadaşlarıyla sık sık kavga ederek, okul başarılarında azalmasıyla ya da içine kapanarak, depresif ve endişeli olarak gösterir. Bu durumda, anneler bütün yükü üstlerine almak durumunda kalabilmektedirler.
 
Anneler, bu süreçten sonra yollarına yalnız olarak ya da 2. evliliklerini gerçekleştirerek devam etmeyi tercih edebilirler.

Yalnız anne olarak ya da tekrar evlenerek devam etme durumunda da farklı sorunlar yaşayabilmektedirler. Annenin yalnız olma durumu, babanın kaybı nedeniyle oluşmuşsa, çocuğa yaklaşım daha farklı olmalıdır. Çocuğun yaşına ve kişilik özelliklerine göre kayıp, ölüm temaları dikkatlice konuşulmalıdır. Çocuğun sahip olabileceği olumsuz duygu ve düşünceler dikkatlice gözlenmeli ve belirlenmelidir. Profesyonel bir destek alınması hem çocuk hem de anne için oldukça faydalı olacaktır. 

Eğer annenin yalnız olma durumu bir boşanma sonucu oluşmuşsa, aile birliği bozulmuş olsa da iç dengeyi sağlamak adına ebeveynler arası iletişimi sürdürebilmek önemlidir. Bireylerin yeni düzene alışmaları ve uyum sağlamaları için zaman tanınmalıdır. Çocuğun duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarını anneler tek başlarına değil, sürece babaları da katarak karşılamalıdırlar.
 
Özellikle disiplini sağlama konusunda oldukça fazla sorun yaşayan anneler, kararları öncelikle öz anne ve babaya bırakmalıdır. Babanın kaybı olması durumu ya da etkili olamadığı durumlarda, zaman içerisinde geliştirilmiş anlayış ve güven çerçevesindeki ilişkiyle, üvey baba disiplini sağlama konusunda anneye yardımcı olabilir. Üvey babayla zamanla iyi bir ilişki geliştiren çocuk, duygusal ve fiziksel ihtiyacını bu yolla da karşılayabilir. Böylece anne de, günlük yaşamın getirmiş olduğu stres ve zorluklarla baş etmenin haricinde, çocuğuyla ilgili yükünü, sağlıklı davranarak biraz olsun hafifletmiş olur.

 

Psikolog Merve Yürüten

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
HER YAŞTA CİNSEL YAŞAM
"BİZDEN GEÇTİ" DEMEYİN!
ÇORBAYA AĞIRLIK VERİN
VE BİR TATLI TARİFİ!
ÇALIŞMA GÜNÜ MÜ
YOKSA OYUN GÜNÜ MÜ?
-16 YAŞ VE SIFIR BEDEN YOK
MODA DERGİSİNDEN AÇIKLAMA
OKULA DEYİP KAÇIYORSA
YAKIN TAKİBE ALIN...
BELDEN AŞAĞISINA DİKKAT
SICAK TUTUN. NEDEN Mİ?
BEBEK İSTİYORSANIZ...
BU BESİNLERİ TÜKETİN!
ÇOCUĞUNUZ SİZDEN ÖĞRENİR
AİLE İÇİ GERİLİM
SORUNU SAPTA VE ÇÖZ!
O'NUN ODASI
O'NUN KURALLARI

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
OFF! TUVALET KAĞIDI B...
BOŞANAN ANNE BABALAR
YALNIZ ANNELER
CONTA NASIL DEĞİŞİR
İLGİLİ VİDEOLAR
SAÇINIZ ÇEKİLİRSE
BİLEĞİNİZDEN TUTUP SÜRÜKLERLERSE
ENSENİZDEN YERE YIKMAYA ÇALIŞIRLARSA
ARKADAN GELEN SALDIRILARA MÜDAHALE
YENİ YILDA DENEYİN
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
TOPLAYIN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :