Okunma Sayısı: 8775
CANLI YORUMLAR

10 SORUDA 4+4+4

Yeni sistemin detayları

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin Karip, yeni eğitim sistemiyle ilgili detayları anlattı. 4+4+4 sistemi kapsamlı hazırlık süreçlerinin ardından, Eylül ayında uygulamaya giriyor. Müfredat ve ders saatleri üzerindeki çalışmaların büyük bir bölümü tamamlandı.

Yeni müfredatı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin Karip NTV'de anlattı. İşte 10 soruda yeni sistemin detayları...

1. sınıfta ne değişecek?

1., 5. ve 9. sınıfta müfredat değişecek. 1. sınıfa başlayan öğrenciler müfredatta bir miktar hafifletmeyle karşılaşacak. İlk üç ayda okuma-yazma için hazırlık dönemi yaşayacaklar. Bu öğretim yılında 1. sınıfa başlayacaklar geçmiş yıllara göre kolay bir müfredatla karşılaşacak.

Oyun ve fiziki etkinlikler dersi ne kadar alınacak?

Oyun ve fiziki etkinlikler dersiyle birlikte çocukların oyun ve fiziki etkinlikle bazı becerileri kazanması hedefleniyor. Bu ders de haftada 5 saat olacak. 2 ve 3. sınıfta oyun ve fiziki etkinlikler dersi sürecek. 4. sınıfta bu dersin saati 2'ye düşecek.

Hangi derslerin saati artıyor?

Matematik dersinde haftalık 1 saat artış olacak. Fen Bilimleri dersi artık 3. sınıfta 3 saatle başlayacak. 4. sınfta ders saati 1 saat artacak.

Yabancı dil dersi ne zaman başlayacak?

Yabancı dil dersi 4. sınıf yerine 2. sınıfta başlayacak. Demokrasi, insan hakları ve yurttaşlık dersi 4. sınfta 2 saat olarak alınacak.

Ders saatlerindeki değişikliğin sebebi ne?

Karip bu soruyu şöyle yanıtladı: "Matematik ve fen bilimlerinde uluslararası karşılaştırmalara bakınca ilk 8 yıl içinde geride kalmamızdı. Matematik, fen bilimleri gibi temel alanlardaki farkın kapatılması için ders saati artırıldı. İlkokul yıllarında oyunu bir araç olarak kullanarak öğrencilerin temel becerileri kazanmasını hedefliyoruz. Yabancı dilin geriye çekilmesi pedogojik olarak doğru bir yaklaşımdır."

Okula başlama yaşı ne kadar değişti?

Okula başlama yaşı sadece 3 ay erkene çekildi, 1 yaş erkene alınmadı. 1. sınıf müfredatının hafifletilmesi ve baskının azaltılması okula uyum sağlanmasında önemli bir faktör olarak değerlendirildi.

5. sınfta ne gibi farklılıklar olacak?

5. sınıfta ilk defa seçmeli ders olacak. 6 alanda seçmeli ders olacak. Birinci grup din ve ahlak eğitimi, ikinci grup yaşayan diller, üçüncü grup yabancı dil alanı, spor ve sanat alanında dersler olacak. Spor, sanat ve müzik 2 veya 4 saat seçilebiliyor. Sosyal bilimler ve matematik alanında da seçmeli dersler olacak.

Kaç saat seçmeli ders alınacak?

Ortaokulun diğer sınıflarında seçmeli ders olmayacak. Her biri 2'şer ders olarak toplamda 8 saat seçmeli ders alınabilecek. Biri spor ve sanattan seçilirse, bu durumda üç ders seçilebilecek.

Kürtçe dersi nasıl seçilecek?

Yaşayan diller adı altında Kürtçe dersi olacak. Ders saati haftada 2 saat olarak tasarlandı. Öğrenciler isterse 5. sınıftan 8. sınıfa kadar devam edilebilir.

Ders kitapları yetişecek mi?

Program değişiklikleri olduğu için ilk yılda kitap yerine öğretim materyali adı altında uygulama olacak. Öğrenciler ve öğretmenlerin elinde öğretim materyali bulunacak. Bu materyaller test edilecek, bir sonraki öğretim yılında ders kitabına dönüştürülecek.

Kaynak: Ntvmsnbc

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
SPOR İÇİN BİRKAÇ MOTİVASYON
ÇOCUĞUNUZ BUNLARI SEVEBİLİR
İYİ BAKICI NELERİ BİLMELİ?
SİZ NELERİ BİLMELİSİNİZ!
BADEMCİKLER KÜÇÜLTÜLÜR MÜ?
ALDIRMAYA ALTERNATİF VAR MI
ÇOCUKLAR İLGİDEN HOŞLANIR
BUNUN İÇİN NE YAPMAZ Kİ!
FARELİ KÖYÜN KAVALCISI
4 MART PAZAR BAHÇEŞEHİR'DE
OKULA GİTMEK İSTEMEZSE!!!
VELİLER TEDİRGİN
GECE AĞIRLAŞAN HASTALIKLAR
NASIL MÜDAHALE EDİLEBİLİR?
ZAMAN KAZANDIRAN OYUNLAR
ÇALIŞANLARA BASİT TÜYOLAR
BOŞANAN ANNE BABALAR
BAZEN AYRILMAK DAHA İYİDİR
ÇOCUĞUNUZ 1. SINIF MI?
VELİYE, EĞİTİMCİYE ÖNERİLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUK YETİŞTİRİRKEN K...
YENİ OKUL ARAŞTIRMASI
ARKADAŞI NE DERSE YAPIYOR!
EĞİTİMDE VAHİM TESPİT
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
DOĞRU SAÇ DOĞRU MAKYAJLA
BİR KADININ ÇANTASINDA
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :