Okunma Sayısı: 6652
CANLI YORUMLAR

BEBEKLERE BAL UYARISI

1 yaş ifadesi kesinleşti

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca hazırlanan “Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği”, Resmi Gazete'de yayımlandı. Önceden bal kavanozları üzerinde firmaların kendi insiyatifine bağlı olarak '1 yaşından küçük çocuklara yedirilmesi tavsiye edilmez' denirken bu ifade artık tüm firmalara zorunlu olarak ve kesin bir dille '1 yaşından küçük bebeklere bal yedirilmemelidir' şeklinde değiştirildi.

NEDEN KÜÇÜK BEBEKLERE BAL YEDİRİLMEZ?

Çocuk hastalıkları uzmanı Dr. Kıpçak Tunçel, hurriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada küçük bebeklere bal önerilmemesinin sebebinin alerjik reaksiyon olduğunu belirtti. Balın bilinen en büyük alerjen olduğunu belirten Tunçel, balın çok dikkatii seçilmesinin, tamamen doğal bal bulunmasının önemli olduğunu açıkladı.Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan tebliğ, balın tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretilmesi, hazırlanması, işlenmesi, depolanması, nakledilmesi ve piyasaya arz edilmesi aşamalarında taşıması gereken özellikleri belirliyor.

HİÇBİR MADDE KATILAMAYACAK

Bal arısı “apis mellifera” tarafından üretilen ürünü kapsayacak tebliğe göre, bala gıda katkı maddeleri de dahil olmak üzere dışarıdan hiçbir madde katılamayacak.

Tebliğe göre, balın doğal bileşiminde bulunmayan organik veya inorganik maddelerden ari olması gerekecek. Fırıncılık balı dışında bal; bala ait olmayan yabancı tat ve kokuda, fermantasyonu başlamış, asitliği yapay olarak değiştirilmiş veya içerdiği doğal enzimleri parçalayacak ya da önemli düzeyde inaktive edecek şekilde ısıtılamayacak. Filtre edilmiş balla ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla yabancı organik veya inorganik maddelerin ayrılması sırasındaki kayıplar dışında baldan polen veya diğer bala özgü bileşenler uzaklaştırılamayacak.

Bal, Türk Gıda Kodeksi Şeker Tebliği'nde yer alan şekerleri içeremeyecek. Balın tadı ve aroması, balın kaynağına ve üretildiği bitkinin türüne bağlı olarak değişmekle birlikte, balın kendine özgü koku ve tada sahip olması gerekecek.

 BALMUMUNUN YAPISINDA BULUNMAYAN İNORGANİK MADDELER YASAK

Balın rengi su beyazından koyu amber renge kadar değişebilecek. Temel petekte balmumunun doğal yapısında bulunmayan, parafin, serezin, iç yağı, reçine, oksalik asit gibi organik maddeler ile ağartıcı maddeler gibi inorganik maddeler bulunamayacak. Ayrıca, bir gram petekte Amerikan Yavru Çürüklüğü etkeni Paenibacillus larvea spor ve vejetatif formu ile Nosemosis etkenleri Nosemaapis ve Nosema cerene sporları bulunamayacak. Etiketinde orijin aldığı çiçek, bitki, bölge veya coğrafya belirtilen ballara filtre bal ilave edilemeyecek.

Petekli ballarda, peteğin en az yüzde 80'i sırlanmış olması gerekecek. Etiketinde botanik orijini belirtilen ballarda, ürünün bu özelliklerinin polen analiziyle uyumlu olması gerekecek. Tebliğ kapsamında çiçek balı için belirlenen kriterler, krem ve kristalize olarak adlandırılan ballar için de geçerli olacak. Karakovan balı ve doğal petekli ballar, süzme bal olarak piyasaya arz edilemeyecek. Karakovan ve doğal petekli adıyla piyasaya arz edilecek ballarda petek parçalanmayacak, süzme bal ilave edilemeyecek.

1 YAŞINDAN KÜÇÜK BEBEKLERE YEDİRİLMEZ İFADESİ KESİNLEŞTİRİLDİ

Etikette, “1 yaşından küçük bebeklere bal yedirilmemelidir” ifadesi yer alacak. Çerçeveli balda net miktara “çerçeve ağırlığı” dahil olmayacak. Çerçevelere arıcıların işletme numaraları yazılacak.

Etikette balın orijini; salgı veya çiçek balı olduğu, bal ifadesinin yanında aynı punto ile belirtilecek. Filtre edilmiş ballar ve fırıncılık balları hariç olmak üzere, balın botanik kaynağı belirli ise ve bal bu kaynağa ait duyusal, fiziksel, kimyasal ve mikroskopik özellikleri belirgin şekilde taşıyorsa, ürün ismi “ayçiçeği, ıhlamur” gibi orijin aldığı çiçek veya bitkinin adıyla desteklenebilecek.

Filtre edilmiş ve fırıncılık balları hariç olmak üzere, bal üretildiği bölgenin florasına ait özelikleri belirgin şekilde taşıyorsa, ürün ismi, coğrafi işaretten doğan haklara aykırı olmamak kaydıyla, o bölgenin bölgesel, coğrafi veya topografik adıyla birlikte kullanılabilecek.

Fırıncılık ballarının etiketinde “sadece pişirme amaçlı” ifadesi ürün ismine yakın ve kolayca görülebilir şekilde yer alacak.

Hammadde ambalajı üstünde, Arıcılık Kayıt Sistemi'ne kayıtlı işletmeye ait hammaddenin kaynağını işaret edecek TÜRKVET Kayıt Sistemi'nden alınan işletme numarası bulunacak.

Balın botanik kaynağının, Latince ismi verilen tebliğ kapsamındaki botanik türlerden biri olması halinde ürün ismi orijini olan çiçek veya bitkinin adıyla desteklenebilecek.

Karakovan balları adlandırılırken ürün adıyla birlikte “doğal petekli” ifadesi kullanılabilecek. Süzme çiçek balının akışkan olmayan kıvamda, kontrollü koşullarda kristalize edilmesi halinde “krem bal”, kendiliğinden kristalize olması halinde ise “kristalize bal” adıyla piyasaya arz edilebilecek.

 

NEDEN KÜÇÜK BEBEKLERE BAL YEDİRİLMEZ? Çocuk hastalıkları uzmanı Dr. Kıpçak Tunçel, Hürriyet'e yaptığı açıklamada küçük bebeklere bal önerilmemesinin sebebinin alerjik reaksiyon olduğunu belirtti. Balın bilinen en büyük alerjen olduğunu belirten Tunçel, balın çok dikkatii seçilmesinin, tamamen doğal bal bulunmasının önemli olduğunu açıkladı.

 

Kaynak: Hürriyet 

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BEBEĞİNİZE DOKTOR SEÇMEK...
EŞ SEÇMEK KADAR ZOR!
GÜVEN DUYGUSU
DUYGU GEÇİŞİYLE OLUŞTURUN
ONUN SAĞLIĞI SÖZ KONUSUYSA
DOKTOR SEÇİMİNE DİKKAT!
BEBEKLER NASIL ÖĞRENİYOR?
GÖRMEK Mİ DUYMAK MI?
BEN, BEBEĞİM VE DİĞERLERİ
PREMATÜRE BEBEKTE KÖRLÜK
RİSK VAR, MUAYENE ŞART!
ÖĞRETİLER VE BEBEĞİM
ÇOCUĞU ANLAYABİLMEK...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BEBEĞİNİZİN DİŞ SAĞLIĞI
BİBERONDAN BARDAĞA GEÇİŞ
BEBEĞİNİZE EN GÜZEL HEDİYE
DOĞAL EMZİRME
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
KISA SAÇ MODELLERİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :