Okunma Sayısı: 10200
CANLI YORUMLAR

GENÇLİK İÇİN "KANDAN" İKSİR

Lekelerden kurtulmak için

Ciltteki leke ve akne izlerinden kurtulmak, daha parlak, sıkı ve canlı bir cilde sahip olmak, kişinin kendi kanından elde edilen plazmanın cilde enjekte edilmesiyle mümkün olabiliyor.

Hollywood yıldızlarından Angelina Jolie ve eşi Brad Pitt’in de uyguladığı iğnelerle cilde yapılan masaj sonrası özel kök hücre ekstrelerinin cilt altına ulaştırıldığı "PRP ve dermaroller" kombine tedavi ile cilt yeniden yapılandırılıyor ve onarılıyor.

Medikal Estetik Uzmanı Dr. Ersun Çobanoğlu,  daha genç bir görünüme sahip olmak için ilk şartın parlak, arınmış, sıkı bir cilde sahip olmaktan geçtiğini söyledi. Bunun sağlanabilmesi için cilt sağlığına özen gösterilmesi gerektiğini belirten Çobanoğlu, dışarıdan yapılan müdahalelerin ve kullanılan ürünlerin alerji riski taşıyabildiğinden, kişinin kendi hücrelerinden yararlanılarak yapılan tedavinin çok daha güvenilir olduğunu kaydetti.

PRP isimli yöntemin, tekrar yapılandırma potansiyeli fazla olan trombosit denilen pıhtılaşmada görevli hücrelerin problemli bölgeye enjeksiyonu temeline dayandığını ifade eden Çobanoğlu, trombositlerin bulundurduğu büyüme faktörleri ile hasarlı dokunun onarım ve tekrar yapılandırılması için dolaşımın sağlanmasında yeni damar oluşumunu sağladığını anlattı.

Çobanoğlu, yöntemin sarkma, kırışıklık, renklenme, yara izleri, ergenlik sivilceleri, göz altı torbaları, göz çevresi morlukları, doğum çatlakları, güneşe bağlı cilt hasarları gibi çeşitli alanlarda uygulanabildiğini belirterek, uygulama sıklığı ve seansların problemlere göre değiştiğini dile getirdi. Genellikle uygulamanın 6-8 ayda bir kez şeklinde yapıldığını ifade eden Çobanoğlu, en verimli sonuçların iki haftada bir olmak kaydıyla üç uygulama ve bir yıl sonra tekrar halinde alındığını bildirdi. Çobanoğlu, "PRP, yan etki açısından çoklu enjeksiyon yöntemi olmasına rağmen oldukça nadir görülmektedir. Yan etkiler, kısa süre içinde geçen morluklar, enjeksiyon yeri çevresinde hafif ödem ve 2-3 saat içinde gerileyen kızarıklık şeklindedir" dedi.

Yöntemi "kanla gelen mucize" olarak değerlendiren Çobanoğlu, "Doku yenilemede kandan alınan büyüme faktörleri, kolajen üretimini artırıyor ve doku yenilenmesine yardımcı oluyor. Bu sayede lekeler azalırken, sivilce izleri yok oluyor, cilt sıkılaşıyor, gergin, canlı ve parlak görünüyor. Yöntem, aktif kanser hastaları hariç herkese uygulanabiliyor. Alerji ve bulaşıcı hastalık riski taşımıyor" diye konuştu.

PRP nasıl uygulanıyor?
Dr. Çobanoğlu’nun verdiği bilgiye göre, kişiden 5-20 ml kan alınıyor. Kanın miktarı, kullanım amacına göre artabiliyor. Alınan kan, santrifüjde belli devirde 9-15 dakika kadar çevrilerek alyuvarların dibe çökmesi sağlanıyor. Santrifüje etme işlemi tamamlandıktan sonra üstte kalan trombositten zengin plazma, bir diğer steril tüpe alınıyor ve çok ince iğnelerle plazma, yüzey ve derin cilt katmanlarına enjekte ediliyor.

İğneleme terapisi ile cildin geçirgenlik oranı artırılıyor
Cilt kalitesinin artırılması ve yenilenmesi sonucunda başarının artırılabilmesi için PRP’nin "dermaroller" tedavisi ile kombine uygulanmasını önerdiklerini belirten Çobanoğlu, kombine uygulama ile sonucunda çok daha kalıcı sonuçlar alındığını söyledi.

Dermaroller hakkında bilgi veren Estetisyen Tuğba Deveci de yurt dışında artık bu amaçla kök hücre bakımından zenginleştirilmiş büyüme faktörleriyle desteklenmiş dermaroller uygulamasının yapıldığını ifade etti.

Dermarollerin, cildin kendisine zarar vermeden, bir silindirin üzerindeki gözenekleri ayırmaya yarayan 192 adet iğneden oluşan bir düzenek olduğunu anlatan Deveci, şöyle devam etti: "Genellikle cilt sorunları daha alt tabakalarda oluşur. Cildin geçirgenlik oranı en fazla yüzde 3 olduğundan kullanılan kremler ya da başka ürünler çok fayda sağlamaz. Cildin geçirgenlik oranını arttırmak için dermaroller iğneleme terapisi kullanılıyor. Bu yöntem sayesinde derinin alt ve üst tabakalarına geçici mikroskobik delikler açılıyor, kullanılan kremlerin ve serumların deri tarafından hızlı ve yüksek yoğunlukta emilimi gerçekleştiriliyor.

Ayrıca, iğnelerle vücudun kendi tamir mekanizması uyarılarak deri hücrelerinin, cildi sıkılaştıran, yenileyip gençleştiren kolajen ve elastin üretimini arttırması sağlanıyor. Deriye açılan delikleri yara gibi algılayan vücut, oraya yolladığı yeni hücrelerle, o bölgede iyileşme ve canlanma sağlıyor."

Deveci, uygulamada aparatın ciltte artı ve çarpı şeklinde turlarla hareket ettirildiğini, her bölgede yıldız şeklinde tur atıldığını belirterek, "Böylece, ciltte kolajen ve growt faktör salınımı hızlandırılıyor. Cilt, daha pürüzsüz hale geliyor" dedi. Dermaroller ciltte gezdirildikten sonra kök hücre ekstreli hazırlanmış özel preparat sürülerek, cilde yediriliyor" diye konuştu.

Kombine tedavi nasıl yapılıyor?
Dermaterpi-PRP kombinasyonu ile ciltteki yeniden yapılandırmayı uzun süreli kılmak, yaşlanmayı geciktirmek ve  hücreleri yenilemek için hastaya 0-15-30 ve 60. günlerde ilk uygulama PRP ve hemen ardından dermaterapi birlikte yapılıyor. Cildi özel bir kremle uyuşturulan hastaya, kendi kanından elde edilen plazma enjeksiyonla cilt altına veriliyor ve plazmanın bir miktarı artırılarak uygulama sonrasında dermaroller tedavisi ile cilde iyice yediriliyor.

Ayrıca 7-21-45. günlerde ve 3. ayda sadece dermaterapi uygulanıyor. Bu uygulamada da cilde büyüme faktörü içeren kök hücre preparatları kullanılıyor.

 

milliyet

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
SOSYAL MEDYANIN ETKİLERİ
KAYGI BOZUKLUĞU YAPIYOR MU?
YAĞSIZ SALATA OLMAZ
BİLDİĞİMİZDEN ŞAŞMAYALIM
TÜM KOYUNLARI SAYDIYSANIZ
VE HALA UYUYAMIYORSANIZ
AYAKLARINIZ NEDEN ŞİŞER
HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?
İKRAMLARDAN TADIMLIK ALIN
SAĞLIĞINIZI KAYBETMEYİN
BÖBREKLERİNİZİ KORUYUN
6 KİŞİDEN BİRİ HASTA
BEBEKTE KALP HASTALIKLARI
KÜÇÜKKEN ÖNLENEBİLİR Mİ?
HAMİLELİKTE İLİŞKİ SIKLIĞI
VE GÜVENLİ POZİSYONLAR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇATLAK DUDAKLARDAN
PÜRÜZSÜZ BACAKLAR
LOHUSALIKTA PAMUKLU PED
LEKELERE MAKYAJ HİLESİ
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :