Okunma Sayısı: 10424
CANLI YORUMLAR

AŞK BİR HASTALIK MI?

Geçici delirme durumu!

Bilim insanları aşkın obsesif-kompulsif bir rahatsızlık olduğunu savundu.Ulusal Özerk Meksika Üniversitesi'nden bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre aşk 4 yıldan fazla sürmüyor.

Geçici bir delirme durumu olarak tanımlanan aşk, beyindeki belirli kimyasalların aktif hale gelmesiyle yaşanıyor. En kara sevda bile bu kimyasalların rezervleri tükendiğinde sona eriyor. Bu kimyasalların süresi ise sadece 4 yıl. Yani 4 yılın ardından aşk yerini duygusal bağımlılık ve cinsel bağlılığa bırakıyor.


Obsesif-kompulsif bir rahatsızlık...

Bilim adamları aşık olduklarını belirten insanlar üzerinde geniş çaplı bir araştırma yürttü. Aşkın obsesif-kompulsif bir rahatsızlık olduğunu da savundular. Çünkü kişi aşık olduğunda iştah ve uyku kaybı yaşıyor, başka hiçbir şeye odaklanamıyor.

Meksikalı araştırmacılar ayrıca bir kişiye sadece bir kez aşık olunabileceğini belirtti. Yaşanan ayrılık sonrasında duyguların tekrar tetiklenebileceğini ancak asla eskisi gibi olmayacağına dikkat çekiyor.

 

Kaynak: cumhuriyet

Yazı Etiketleri

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
HER ŞEYİN TEMELİ AİLE
PROF. DR. DOKSAT ANLATIYOR.
AİLELERDE EĞİTİM DÜZEYİ
DEPRESYONU ETKİLİYOR
İŞ STRESİNİ AZALTMANIN YOLU
GÜLÜMSEMEKTEN GEÇER
AYRILIK SONRASI....
SAÇI DEĞİŞTİRMEK YETMEZ
BİLMEMİZİ İSTEMEDİKLERİ
ERKEKLERİ ELE VERECEK 16ŞEY
DÜRÜSTLÜĞÜN SAĞLIĞA ETKİSİ
NE ALAKASI VAR DEMEYİN!!!
NEDEN ESTETİK AMELİYAT?
PSİKOLOJİK BOYUTU
ERGENLİK DÖNEMİNDE
DAVRANIŞ BOZUKLUĞUNDA ARTIŞ
KENDİNİZİ SABOTE ETMEYİN
BU 12 CÜMLEYİ KURMAYIN
DÜŞÜNCELER TAKINTI OLMASIN
TAKINTILAR SİZİ BUNALTMASIN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
1
Aylin Dündar
Cevapla Aylin Dündar
25.11.2011 17:43:59
bence bu bilim adamları aşık :)yaşları ilerlemiş heralde utanmış olsalarki bunu hastalık olarak tanımlamşlar :) peki tanı varda çözüm yok mu bilimciler... !! ??? seneye ölüyomuyum diyiverin lütfen :'( ( ÖmerciğiM maksat çözüm yolları bulmak bilime bizimde katkımız olsun dimi Hayatım :)
Cevap Yaz
1

KATEGORİNİN HABERLERİ
MEVSİMSEL DEPRESYON ÜÇLÜSÜ
KENDİ KENDİNE KONUŞANA
SICAKLAR UYUTMUYORSA...
KUŞKUCULUK VE PARANOYA
BİR KADININ ÇANTASINDA
EN İYİ YAZ KOKULARI
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :