Okunma Sayısı: 9034
CANLI YORUMLAR

BAYRAM TEMİZLİĞİ YAPARKEN

Dekorasyon hataları

Malum önümüz kış. Bayram da yaklaşıyor. Biz kadınların şu sıralar en büyük telaşlarından biri de bayram temizliği ile kış temizliğini aradan çıkarmak. Hazır temizlik yapılacakken evin dekorasyonunda da yaptığımız basit hataları da gidermenin tam zamanı.

İşte size ev dekorasyonunda yapılan bazı hatalar ve bu hataları telafi etmenin yolları: 

Küçük parça halılar: Parça halılar oda zemininin kenarlarından ortalama 30-38 cm. daha içeride olur. Bundan daha az alan kaplayan küçük halılar odada çok küçük ve anlamsı z kalabilir. Kanepe, koltuk ya da büfenin ön ayakları halının kenarına oturmalı. Böylece mobilyalar havada yüzüyormuş etkisi yaratmaz.

Mobilya alırken: Mobilya satın almadan önce odanın ölçülerini öğrenmeniz en sağlıklısı. Çoğu ev sahibi sadece formunu çok beğendiği için mobilya alıyor, ancak sonrasında yerleşim yaparken odaya çok büyük ya da küçük kaldığını fark ediyor. Hatta kapıdan sığmadığı durumlar da oluyor. Eğer odanı n planı elinizdeyse bunu referans alın ya da kendiniz ölçü alın.

Duvarda pastel renkler: Pastel renkler duvarda her zaman iyi durmaz. Eğer boyayacağınız mekan büyükse farklı renk geçişleri ve tonlamalarla derinlik kazandırabilirsiniz. Açık plan bir yaşam alanınız varsa ana rengi seçtikten sonra bir ya da iki ton koyu rengiyle alan geçişlerine imkan tanıyın.

Yatak başı olmalı mı?: Yatak başı odanın odak noktasını oluşturur. Ancak genellikle bu detay atlanıyor. Eğer bir yatak başınız yoksa bu duvara sanatsal tablolar ya da dekoratif objeler asarak odak noktası oluşturabilirsiniz. Ayrıca odayı daraltmayacaksa duvarı tamamen farklı bir renge boyayabilirsiniz.

Beğenmediğiniz aksesuarlar: Bazı aksesuarlar vardır ki bugün beğenseniz bile belki bir sonraki yıl modası geçer ve artık beğenmeyebilirsiniz. Bu nedenle, koleksiyonlarınız dışında, aksesuar ve dekoratif objeye gereğinden fazla yatırım yapmayın. Eğer hala evinizde sıkıldığınız aksesuarlar varsa bir an önce onlardan kurtulmanın yollarını bulun.

Fazla küçük obje mi var? Aksesuarları bir ya da iki yılda bir, moda olanlarıyla değiştirerek mobilyalarınızı, değişime gerek duymadan daha uzun zaman kullanabilirsiniz.

Tabloları yükseğe asmak: Tablonun alt kenarı kanepe ya da büfenin üst kenarından 20-25 cm. arasında olmalı. Koridor duvarlarında ise tablonun tam orta kısmından ilk basamak ya da zemin ortalama 168 cm. olmalı.

Kirişleri vurgulamak: Pek çoğumuz korniş, pervaz ve süpürgelik gibi yapı elemanlarını beyaza boyayarak görünmez kılarız. Ancak 0.5-8 cm. ya da daha inceyse duvarla aynı renge boyayabilirsiniz. Aksi halde duvar bitimlerinde göze hoş gelmeyen bir çizgi efekti yaratırsınız. Üstelik süpürgelik, duvar ve kornişleri tek renge boyayarak mekanı geniş göstermiş de olursunuz.

Çok sade bir ev ya da oda mı? Bir oda her zaman taze çiçek ve bitkilerle canlanabilir. Ayrıca yapay bitki ve ağaçlar da kullanabilirsiniz. Ancak bu durumda mevsime göre bitki çeşitlerini yenileyerek görünümü canlı tutmalısınız. Eski moda ve renksiz çiçek düzenlemeleri mekanları yıpranmış ve eski moda gösterir.

Eşyaları bir arada kullanmak: Birbirine uymayan pek çok şeyi bir arada kullanmanın en kolay yolu odanın yerleşiminden sonra aksesuarların yüzde 30'unu çıkartmaktır. Böylece odada yeni tarz aksesuarlar için yer açılmış olur.

Yanlış renk tonu uyguladınız: Duvarlar için hangi rengi kullanacağınızı bilseniz de ton geçişlerine karar veremiyorsanız bunun en iyi yolu üstte açık ve altta koyu rengi uygulamaktır. Zemin genellikle koyu, duvarlar derinlikli tonlar ve tavan açık renk olmalı.

Mobilyaları odanın kenarlarına yerleştirmek: Biz hareketten yanayız, siz sıra sıra dizmekten. Oysa odanın üçte ikisini oturma ve üçte birini de okuma, çalışma köşesine ayırmak iyi fikir. Koltuk ve kanepenin arkası nı görmekten korkmayın, bu alanları görsel olarak böler.

Küçük bir avizeniz varsa: Kullanmanız gereken doğru avize ölçüsünü (inç cinsinden) bulmak için odanı n ayak ölçüsüyle genişliğini bulup, bu rakamı iki ile çarpın. Örneğin: odanız 12 ayak ölçüsündeyse kullanacağı nız avize çapı 24 inç olur. (12inç x 2=24)

Döşemelikleri uzun yıllar kullanın: Uzun yıllar kullanacağınız mobilyaları nız için doğru renkte döşemelik ve perdelik kumaşlar seçin. Lime yeşili gibi parlak renklerin modası çabuk geçer. Bunun yerine duvar rengiyle uyumlu tonlarla derinlik katarak mobilyaları daha uzun yıllar kullanabilirsiniz.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
EVİNİZDE SADELİK
MOBİLYA VE TEKSTİLLE...
KARİZMATİK VE SADE
HAAZ, YENİNİN ÖTESİNDE
ÜÇ MARKA ÜÇ ODA
ÇOCUĞUNUZ VE BEBEĞİNİZ İÇİN
BANYODA YARATICILIK VE UYUM
BİRAZ RENK VE HAREKET...
BATTANİYE ZAMANI...
SADECE ÜŞÜDÜĞÜNDE DEĞİL...
HALI YIKAMANIN PÜF NOKTASI
NASIL TEMİZLEYECEKSİNİZ...
EV HAYATINIZI KOLAYLAŞTIRIN
PRATİK BİLGİLER
EVİNİZE RENK GETİRECEK
KÜÇÜK DETAYLAR
EVLER OBJELERLE ZENGİN
BİN BİR ÇEŞİT
MODERN BANYOLARDA DUŞ KEYFİ
YENİLENME VE RAHATLAMA

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUKLARIN HAYAL DÜNYASI
EVİNİZE CANLILIK GELSİN
PLASENTA TABLOLAR
HALI YIKAMANIN PÜF NOKTASI
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
YENİ SEZONDA TIRNAKLAR
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :