Okunma Sayısı: 13323
CANLI YORUMLAR

BEBEĞİ UYKUYA HAZIRLAMAK

Verimli uyku için öneriler

Yenidoğanlar istedikleri her zaman ve her yerde uyurlar. Üçüncü ve yedinci aylar arasında bebeklerin biraz da olsa uyku rutinleri oluşmaya başlar. Minik bebekler, gündelik rutinlerin onlara verdiği güven duygusu sayesinde sadece rahatlamakla kalmaz, aynı zamanda belli aktiviteleri ve sesleri uykuyla özdeşleştirmeye başlarlar.

1. Uyku saatini belirleyin ve buna sadık kalın: Bebekler biraz büyüdüklerinde her gün aynı saatte uyumak ve aynı saatte kalkmak isterler.

2. Bir saat ayırın: Çok hareketli bebeklerin sakinleşmeleri için belli bir zamana ihtiyaçları olabilir. Bebeğinizin sakinleşmesini sağlamak ve onu uykuya hazırlamak için bir saat yeterli olacaktır.

3. Banyo yaptırın: Bebeğinize uyku öncesi bir rutin oluşturmak istiyorsanız rahatlatıcı bir banyodan iyisi yoktur. Ancak bunun, bebeğinizin isteksiz olduğu günler dışında, hep aynı uzunlukta bir banyo olmasına dikkat edin.

4. Kucağınıza alın ve sevginizi gösterin: Bebeğinizi kurularken, aynı zamanda onu sevip okşayın. Böylece bebeğinizin uyumadan önce rahatlamasına ve gevşemesine yardımcı olursunuz.

5. Alışkanlıklarına dikkat edin: Bebekler alıştıkları düzeni sever. Yatağının yerini değiştirmeyin, aynı tipte yatak takımları ve uyku tulumları seçin ve en sevdiği oyuncağını ya da battaniyesini vermeyi unutmayın.

6. Son bir kez emzirin: Uyumadan önce onu emzirmeniz sadece açlığını gidermeyecek aynı zamanda uyumasını da kolaylaştıracaktır. Üstelik anne sütü uyku getirici proteinler içerir ve bebeğinizin gevşemesine yardımcı olur. Uyumadan önce rahat nefes alıp verdiğinden emin olun.

7. İyi geceler dilesin: Pek çok bebek uyumadan önce evin içinde kucakta gezdirilerek, sevdiği kişilere, oyuncaklara ya da resimlere iyi geceler dilemeye bayılır.

8. Masal anlatın / Öykü okuyun: Bebeğinizin henüz çok küçük olduğunu düşünebilirsiniz ama masal anlatmanız ya da bir öykü okumanız onun uykuya dalmasını kolaylaştıracaktır. Rüya görmekle ya da uyumakla ilgili rahatlatıcı konuları olan öyküler en idealidir. Uyku atmosferi yaratmak için öyküyü alçak ve yumuşak bir ses tonuyla okuyun.

9. Ninni söyleyin: Dünyanın en iyi şarkıcısı olmanız gerekmiyor, sesiniz bebeğinize huzur verir ve onu rahatlatır. Her annenin repertuarında mutlaka geleneksel bir ninni vardır.

10. Akşama doğru onu uyutmayın: Eğer bebeğiniz öğleden sonra uzun bir gündüz uykusu uyuduysa, gece onu uyutmakta zorlanabilirsiniz.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BEBEĞİNİZİ MEMEDEN KESME
İŞİN ZOR KISMINA ÖNERİLER
BEBEĞİNİZE DOKTOR SEÇMEK...
EŞ SEÇMEK KADAR ZOR!
BEBEKLER YANLIŞ BESLENİYOR
"GIDA PÜRELERİ YAPMAYIN"
SOLUNUM YOLU HASTALIKLARI
BEBEKLERDE RİSK FAKTÖRLERİ
EMZİRMEK GEREKLİDİR!
ANNE SÜTÜNÜN MARİFETLERİ
17KASIM'DA KÖPRÜYE MOR RENK
PREMATÜRELER İÇİN...
MİNİK TIRNAKLARI ÇİZMESİN
BEBEKLERDE TIRNAK BAKIMI
BEBEKLERDE SU KAYBI
HUZURSUZ EDİCİ BİR ETKEN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
1
GuRgLe
Cevapla GuRgLe
08.09.2011 15:52:04
benim bebeğim hiç uyumuyor önerilerinizi uygulucam bakalım işe yarıyacak mı
Cevap Yaz
1

KATEGORİNİN HABERLERİ
SEVGİ VE ÖVGÜ
ÇOCUKLARIN BAŞLICA 7K...
HİÇBİR ŞEY YEMİYOR!
AŞIRI KORUMACI MISINIZ?
MİNİKLERİN BOYUT ZİYARETİ
YENİ YILDA DENEYİN
EN İYİ YAZ KOKULARI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :