Okunma Sayısı: 20037
CANLI YORUMLAR

BEBEĞİNİZİ MEMEDEN KESME

Zor kısma öneriler

Anne bebek ilişkisinin en güzel ve en özel bölümü emzirmedir. Çoğu anne için bebeğini ne zaman ve nasıl sütten keseceğini belirlemek, emzirmenin en zor yanıdır. İdeal beslenmenin ötesinde aralarındaki sevgi bağının kurulduğu, güçlendiği ve birbirleri için anlamlarını keşfettikleri bir dönemdir. Bebeğin sütten kesilmesi hem bebek hem anne için çok zor bir durumdur. Bebeklerin ne zaman sütten kesilmesi gerektiğine dair farklı görüşler bulunmaktadır. Örneğin; sağlıkçılar emzirmeyi bırakmak için 2 yaş gibi ileri zamanları önerirken,kişilik gelişimi teorisyenleri en fazla 9-12 aylık döneme kadar emzirmeyi tavsiye etmektedir. Ayrıca her bebek ve anne çiftinin kendine özgü ihtiyaçları bulunduğundan sütten kesmenin ideal zamanlaması kişiden kişiye değişebilmektedir. Sütten kesme zamanından daha da önemlisi bebeğinize ve size uygun olan sütten kesme seçeneğinin bulunmasıdır. Yıllar boyunca sütten kesmeyle ilgili farklı yöntemler denenmiş ve geliştirilmiştir.

Temelde iki çeşit sütten kesme yöntemi bulunmaktadır:

Azaltarak sütten kesme

Bir anda sütten kesme

Azaltarak sütten kesme

Emzirmeyi yavaş yavaş azaltarak ortadan kaldırmak yakın zamanda en çok kabul gören sütten kesme yöntemidir. Bu yöntem şu şekilde işler: Bebeğiniz/çocuğunuz günlük emzirmelerden herhangi birine ilgisini yitirdiğinde o emzirmeyi atlamaya başlarsınız. Yani o emzirme vaktinde bebeğinize meme vermek yerine, yaşına bağlı olarak biberon vermeyi ya da başka bir yiyecek sunmayı denersiniz. İlerleyen haftalar boyunca gün içindeki diğer emzirmeleri de birer birer atlayıp biberon ya da başka bir yiyecekle değiştirmeye devam edersiniz. Bu şekilde adım adım bebeğinizin anne memesini emme ihtiyacı azalır ve emzirme biter.

Bu yöntem her ne kadar mantıklı ve uygulanabilir gözükse de başarılı olması bebeğe bağlıdır. Bebeğiniz gün boyunca belirli vakitlerde emiyor olmalıdır ve emmek istemesinin tek sebebi açlık olmalıdır. Örneğin, karnı acıkmasa bile sadece canı istediği için emen ve gün boyunca onlarca kez emzirdiğiniz bir bebeğiniz varsa bu yöntemin işe yaraması oldukça zordur. Bu yöntem, özellikle 1 yaş ve sonrası çocukların anne memesini bir tür rahatlama, gevşeme ve zevk unsuru olarak kullandığı durumlarda o kadar etkin değildir. Bir yaş ve üstü çoğu çocuk, azaltarak sütten kesme sürecinde çok daha huzursuz ve meme konusunda çok daha istekli  hale gelebilmektedir. Emzirmeyi azaltarak sütten kesme yöntemi, daha çok bebeği 6-12 ay arası dönemde olan anneler kullanabilir.

Bir anda sütten kesme

Bir anda sütten kesme yaklaşımı çoğu toplumda bebekleri sütten kesmek için yaygın şekilde uygulanmaktadır. Bir anda sütten kesmek derken, tamamen anne sütüyle beslenen bebeği bir gün içinde yetişkin gibi beslemeye başlamak kastedilmemektedir. Genellikle bir anda sütten kesme yöntemi en az bir ve üstü yaşlardaki, değişik yiyecekleri zaten yiyor durumda olan çocuklara uygulanır.

İster azaltarak isterseniz bir anda sütten kesmeyi deneyin, sütten kesme sürecinde çocuğunuza mutlaka empatik davranmalısınız.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ANNE OLMAK İSTİYORSUNUZ
AMA SERDE DOĞUM KORKUSU VAR
ÇOCUKLARI BEKLEYEN TEHLİKE
OBEZİTE=KALP RAHATSIZLIĞI
YA ONA BİR ŞEY OLURSA
KORUMACI ANNE-BABALAR
KADINLARDA BEL AĞRISI
RİSK GRUBUNDA MISINIZ?
KANSERDEN KORUYAN 10 ÖNERİ
ERKEN TEŞHİS BİZİM ELİMİZDE
OKULLARA SÜT DAĞITIMI
ANA SINIFINDAN 5. SINIFA
DEKOLTE VE GÜÇ ARAYIŞI
KADININ İÇ DÜNYASI
PİŞİKLE MÜCADELEDE
ANNE VE BABALAR NE YAPMALI
SONBAHARDA BEDEN YORGUNLUĞU
VİTAMİN TAKVİYESİ ÖNEMLİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
KOLOSTRUM, İLK SÜT, A...
İNEK SÜTÜ VERMEYİN!
3-4 YAŞ ÇOCUK NE YAPAR?
ANNE SÜTÜNÜN FAYDALARI
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
ÇOCUKLAR BUNLARA BAYILACAK
2013 KIŞ - ŞAPKA MODASI
MİNİKLERİN BOYUT ZİYARETİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :