Okunma Sayısı: 8810
CANLI YORUMLAR

ÇOCUĞUNUZ VE SUDA GÜVENLİK

Miniklerin suyla tecrübesi

Çocuk ile su doğal bir ikilidir. Plaj, göl, yüzme havuzu ve banyo küveti şimdiye kadar icat edilmiş bütün oyuncaklardan daha çok eğlence fırsatı sağlar. Ancak su nedeniyle yaşanan trajediler de fazlasıyla yaygındır.

Küçük çocuklar su yakınındayken çok dikkatle izlenmelidir. Anne babaların plajda veya havuz kenarında uzanıp uykuya dalması pek kolaydır ama çok kısa süreli de olsa denetime ara verilmesi çocuklar için ölümcül sonuçlara neden olabilir. Banyo küvetinde boğularak ölüm de oldukça sık görülür. Çocuğunuzun banyoda tek başına bırakılabilecek kadar büyüyüp büyümediğine karar verirken sağduyunuzu kullanın.

Suya karşı dayanıklılık 

6 aylık kadar küçük çocuklara bile verilen yüzme dersleri giderek yaygınlaşmaktadır. Bu suya karşı dayanıklılık dersleri aslında bebeklere yüzme değil, sadece ayaklarını suyun yüzüne çıkabilecek kadar çırpmayı öğretir. Eğer çocuk anne babası kendini izlerken havuzun uzak tarafından suya düşerse bu derslerin yararı olur. Bebek suyun yüzüne çıkmayı ve ebeveyni kendisine yetişene kadar ayak vurmayı becerebilecektir. 

Ancak Amerikan Çocuk Doktorları Akademisi 3 yaşından küçük çocuklara yönelik programları onaylamıyor. Bu yaş grubundaki bebeklerin çok fazla su yutması bazılarının kriz geçirmesine yol açabiliyor. Ayrıca hem siz hem de çocuğunuz gerçeklere dayanmayan ve sonu ölümle sonuçlanan bir güven duyabilirsiniz. Her zaman uyanık ve iyi bir gözlemci olmak zorundasınız. 

Yüzme dersleri

Bütün çocukların yüzme öğrenmesi çok önemlidir. Bölgenizdeki yüzme dersi olanaklarını araştırın. Eğer kendiniz iyi bir yüzücü iseniz çocuğunuza yüzme öğretirken birlikte geçireceğiniz zamanlardan çok keyif alırsınız. Çocuklara hiçbir zaman yalnız başlarına yüzmemeyi ve yanlarında deneyimli bir yetişkin bulunmaksızın kıyıdan uzaklara açılmamayı öğretmelisiniz. Çocuklar asla sulama kanallarında veya hızla hareket eden akıntılı yerlerde yüzmemelidir. Havuzlardaki atlama yerleri dışında hiçbir yerden suya balıklama atlamamalıdır. 

Suda boğulmada ilkyardım

Biz korunma yöntemleri konusunda konuşmayı tercih ediyoruz ama eğer bir boğulma vakasında oraya yetişen ilk kişi sizseniz ne yapacağınızı bilmenizde büyük yarar var. Boğulmuş bir çocuğun tekrar yaşama döndürülmesine ilişkin teknikler kitap okuyarak öğrenilemez. Sağlık kuruluşları ve Kızılayın ilkyardım kurslarını acil durumlarda bir şeyler yapabilmek isteyen herkese öneriyoruz. 

 

Çocuğunuza İyi Bakın, Dr. Robert H. Panthell, Dr. James F. Fries, Dr. Donald M. Vickery

 

  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOCUĞUNUZUN RUHUNU KORUYUN
KRONİK HASTALIKLARA DİKKAT
TATİLE BAHANE ÇOK
İŞTE BİLİMSEL GEREKÇELERİ
BOŞANAN ANNE BABALAR
BAZEN AYRILMAK DAHA İYİDİR
YAPISAL (KAYITSAL) KAYGI
ANLAMAK İÇİN YORUMSUZ KALIN
BEBEK VE ÇOCUKLA YOLCULUK
YANINIZA NE ALACAKSINIZ?
HAMİLELİKTE 30. HAFTA
ETRAFININ FARKINDA
KANSERE KARŞI POSALI BESİN
VE DIŞKIDA GİZLİ KAN TESTİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ERKEN ÇOCUKLUK DÖNEMİ
OKUL ÖNCESİ ÇOCUKLARD...
"HER ÇOCUK ÖNEMLİDİR"
ÇOCUKLARDA UYKU SORUNU
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
EN İYİ YAZ KOKULARI
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :