Okunma Sayısı: 9028
CANLI YORUMLAR

ÇOCUĞUNUZ VE SUDA GÜVENLİK

Miniklerin suyla tecrübesi

Çocuk ile su doğal bir ikilidir. Plaj, göl, yüzme havuzu ve banyo küveti şimdiye kadar icat edilmiş bütün oyuncaklardan daha çok eğlence fırsatı sağlar. Ancak su nedeniyle yaşanan trajediler de fazlasıyla yaygındır.

Küçük çocuklar su yakınındayken çok dikkatle izlenmelidir. Anne babaların plajda veya havuz kenarında uzanıp uykuya dalması pek kolaydır ama çok kısa süreli de olsa denetime ara verilmesi çocuklar için ölümcül sonuçlara neden olabilir. Banyo küvetinde boğularak ölüm de oldukça sık görülür. Çocuğunuzun banyoda tek başına bırakılabilecek kadar büyüyüp büyümediğine karar verirken sağduyunuzu kullanın.

Suya karşı dayanıklılık 

6 aylık kadar küçük çocuklara bile verilen yüzme dersleri giderek yaygınlaşmaktadır. Bu suya karşı dayanıklılık dersleri aslında bebeklere yüzme değil, sadece ayaklarını suyun yüzüne çıkabilecek kadar çırpmayı öğretir. Eğer çocuk anne babası kendini izlerken havuzun uzak tarafından suya düşerse bu derslerin yararı olur. Bebek suyun yüzüne çıkmayı ve ebeveyni kendisine yetişene kadar ayak vurmayı becerebilecektir. 

Ancak Amerikan Çocuk Doktorları Akademisi 3 yaşından küçük çocuklara yönelik programları onaylamıyor. Bu yaş grubundaki bebeklerin çok fazla su yutması bazılarının kriz geçirmesine yol açabiliyor. Ayrıca hem siz hem de çocuğunuz gerçeklere dayanmayan ve sonu ölümle sonuçlanan bir güven duyabilirsiniz. Her zaman uyanık ve iyi bir gözlemci olmak zorundasınız. 

Yüzme dersleri

Bütün çocukların yüzme öğrenmesi çok önemlidir. Bölgenizdeki yüzme dersi olanaklarını araştırın. Eğer kendiniz iyi bir yüzücü iseniz çocuğunuza yüzme öğretirken birlikte geçireceğiniz zamanlardan çok keyif alırsınız. Çocuklara hiçbir zaman yalnız başlarına yüzmemeyi ve yanlarında deneyimli bir yetişkin bulunmaksızın kıyıdan uzaklara açılmamayı öğretmelisiniz. Çocuklar asla sulama kanallarında veya hızla hareket eden akıntılı yerlerde yüzmemelidir. Havuzlardaki atlama yerleri dışında hiçbir yerden suya balıklama atlamamalıdır. 

Suda boğulmada ilkyardım

Biz korunma yöntemleri konusunda konuşmayı tercih ediyoruz ama eğer bir boğulma vakasında oraya yetişen ilk kişi sizseniz ne yapacağınızı bilmenizde büyük yarar var. Boğulmuş bir çocuğun tekrar yaşama döndürülmesine ilişkin teknikler kitap okuyarak öğrenilemez. Sağlık kuruluşları ve Kızılayın ilkyardım kurslarını acil durumlarda bir şeyler yapabilmek isteyen herkese öneriyoruz. 

 

Çocuğunuza İyi Bakın, Dr. Robert H. Panthell, Dr. James F. Fries, Dr. Donald M. Vickery

 

  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
İDRARLA SİLİKON TESTİ
PLATİNDEN DE ANLAŞILIR MI?
KESE NEDİR BİLMEK
ŞUNUN ŞURASI KAÇ KİŞİYİZ?
MEVSİMSEL DEPRESYONLAR
DAHA ÇOK SONBAHARDA GÖRÜLÜR
DOKSAT, MELEK'İN KONUĞUYDU
OKULLARDA SARAY GELENEĞİ
ÇEŞNİCİBAŞI ÖĞRETMENLER
ÇÜNKÜ ÇOCUĞUNUZ FARKLIDIR
HEM SİZDEN HEM ARKADAŞINDAN
SEKİZ SAAT UYKU
EFSANENİN ASLI
%90 KAYIT YAPTIRMAYACAK
ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR...
ERKEKLER DE OTURSUN
DAHA TEMİZ TUVALETLER İÇİN
SAĞLIK İÇİN AİLECE YEMEK
ÇOCUKLARIMIZ OBEZ OLMASIN!

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ONU ANAOKULUNA HAZIRLARKEN
OKUL ÖNCESİ ÇOCUKLARD...
3-6 YAŞ ARASI ÇOCUKLA...
OKUL ÖNCESİ ÇOCUKLARD...
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
YAŞLANMAK GÜZELDİR
HAMİLELERİN YENİ MODASI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :