Okunma Sayısı: 11300
CANLI YORUMLAR

ÇOCUKLARDA "HAYIR!" DÖNEMİ

"Hayır!" kendini fark ettirme çabasıdır


 


      -          Haydi bakalım banyo vakti!

-          Hayır, banyo vakti değil!

 

Üç yaşındaki çocuklardan kim bilir kaç kez duymuşsunuzdur "Hayır!" lafını ya da olumsuz cevapları. Üstelik ortada cevap verilmesi gereken bir durum bile yokken kimi zaman...

 

Ancak gerekli gereksiz söylenen bu "Hayır"lar, bizim yani yetişkinlerin bildikleri manadaki "hayır" değildir. Bu olumsuz yanıtlar, sizin sandığınız gibi itiraz anlamı da taşımıyor.

 

Çocuğun kişiliğini fark ettirme çabası

Çocuk 3 yaşına gelinceye kadar etrafındaki nesneleri, anneyi ve diğerlerini fark etmiştir. Ancak en zoru olan "kendini fark etme" bu yaşta gerçekleşir. İşte kendini fark etmenin ve ettirmenin en kolay yolu da karşı çıkmak, hayır demektir.

 

Buna bir anlamda kişilik geliştirme diyebiliriz. Dediğiniz her şeyin tersini söyler ya da isterler. Bu; kendi fikirlerini ortaya koyma ve bunun insanlar üzerinde nasıl bir etki yarattığını görme isteğidir.

 

Ne yapılabilir?

 

·         Siz de olumsuz cümlelerle onun bu "fark edilme" çabasına yardımcı olabilirsiniz. "Ellerini yıkama" diyerek ellerini yıkatabilirsiniz örneğin (çünkü o, "hayır, yıkayacağım işte!" diyecektir).

·         Seçenekler sunabilirsiniz:

 

-          Bu sefer banyo yaparken küveti doldurmamı ister misin, oyuncaklarını da yüzdürürsün? Yoksa küveti doldurmadan pembe taburende oturarak mı yıkanmak istersin?

 

Çocuğun "Hayır!" döneminde ona yardımcı olarak kendi kararlarını kendi verebilen, bağımsız bir kişilik geliştirmesine katkıda bulunmuş olursunuz. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ASİ ERGENLE İLETİŞİM
DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER
ÇOCUKLARDA MASTÜRBASYON
GÖRDÜĞÜNÜZ ANDA KIZMAYIN
ÇOCUKTUR BÜYÜYÜNCE GEÇER
DEMEYİN, GEÇMİYOR!
ÇOCUK OYNARKEN ÖĞRENİR
AİLELER NE YAPMALI?
ŞİDDETE MARUZ KALIYORSA
GÖREVİNİZ BUNU ÇÖZMEK
ASİ ERGENLE İLETİŞİM
DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER
TUVALET EĞİTİMİNE DİKKAT
İHMAL DEPRESYONA GÖTÜRMESİN
KENDİNE NASIL GÜVENECEK?
BU ÖĞRENİLECEK BİR ŞEYDİR
UYKUYA DALARKEN KORKUYORSA
BUNU BİRLİKTE HALLEDİN
2 YAŞ ÇOCUKLARDA TERS CEVAP
NEDEN TERS CEVAP VERİRLER?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
SİZCE ÜSTÜN ZEKALI OL...
"ANNE BEN DEPRESYONDAYIM"
40 KERE SÖYLEYİNCE OLUYOR
BOŞANMIŞ AİLEDE ÇOCUK
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
O KADAR DA SEKSİ DEĞİLLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :