Okunma Sayısı: 11049
CANLI YORUMLAR

ÇOCUKLARDA "HAYIR!" DÖNEMİ

"Hayır!" kendini fark ettirme çabasıdır


 


      -          Haydi bakalım banyo vakti!

-          Hayır, banyo vakti değil!

 

Üç yaşındaki çocuklardan kim bilir kaç kez duymuşsunuzdur "Hayır!" lafını ya da olumsuz cevapları. Üstelik ortada cevap verilmesi gereken bir durum bile yokken kimi zaman...

 

Ancak gerekli gereksiz söylenen bu "Hayır"lar, bizim yani yetişkinlerin bildikleri manadaki "hayır" değildir. Bu olumsuz yanıtlar, sizin sandığınız gibi itiraz anlamı da taşımıyor.

 

Çocuğun kişiliğini fark ettirme çabası

Çocuk 3 yaşına gelinceye kadar etrafındaki nesneleri, anneyi ve diğerlerini fark etmiştir. Ancak en zoru olan "kendini fark etme" bu yaşta gerçekleşir. İşte kendini fark etmenin ve ettirmenin en kolay yolu da karşı çıkmak, hayır demektir.

 

Buna bir anlamda kişilik geliştirme diyebiliriz. Dediğiniz her şeyin tersini söyler ya da isterler. Bu; kendi fikirlerini ortaya koyma ve bunun insanlar üzerinde nasıl bir etki yarattığını görme isteğidir.

 

Ne yapılabilir?

 

·         Siz de olumsuz cümlelerle onun bu "fark edilme" çabasına yardımcı olabilirsiniz. "Ellerini yıkama" diyerek ellerini yıkatabilirsiniz örneğin (çünkü o, "hayır, yıkayacağım işte!" diyecektir).

·         Seçenekler sunabilirsiniz:

 

-          Bu sefer banyo yaparken küveti doldurmamı ister misin, oyuncaklarını da yüzdürürsün? Yoksa küveti doldurmadan pembe taburende oturarak mı yıkanmak istersin?

 

Çocuğun "Hayır!" döneminde ona yardımcı olarak kendi kararlarını kendi verebilen, bağımsız bir kişilik geliştirmesine katkıda bulunmuş olursunuz. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÖĞRETME YÖNTEMLERİ
NELERDİR? NASILDIR?
ARKADAŞSIZ ÇOCUK
ÇOCUĞUNUZA ARKADAŞ SAHİBİ OLMANI...
HORMONUMLA OYNAMA ANNE
AŞIRIYA KAÇMAYIN...
ÇOCUĞUNUZU İHMAL ETMEYİN
İHMAL İNME RİSKİ YARATIYOR
ONUNLA OYUN OYNAYIN
ZEKA GELİŞİMİNE OYUN ETKİSİ
OYUNUN GÜCÜ
ÇOCUĞUNUZLA OYUN OYNAYIN.
İKİ YAŞ DÖNEMİNDE PAYLAŞIM

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
OYUNCAK ALMANIN PÜF N...
BOŞANMANIN ÖNCESİ - S...
"ANNE BEN DEPRESYONDAYIM"
KENDİNE GÜVEN VE ARKA...
2013 BAROK DESENLERİN YILI
YAŞLANMAK GÜZELDİR
GÜZELLİK ÖLÇÜLERDE DEĞİL
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :