Okunma Sayısı: 5666
CANLI YORUMLAR

ÇOCUKLARDA OBEZİTE

Kronik Hastalık habercisi

Değişen beslenme alışkanlıkları nedeniyle günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biri haline gelen “obezite”, erişkinler kadar çocukları da etkiliyor. Çocuklarda görülen obezitenin temelinde aileden gelen genetik mirasın etkisi kadar, yemek yeme alışkanlıkları da önemli bir faktör.

Çocukluk çağındaki kilo artışı obezitenin habercisi!

Çocukluk çağında yağ hücrelerinin olması gerekenden fazla artış göstermesinin ciddi bir şişmanlık tehlikesi oluşturduğunu ifade eden Uz. Dr. Yürürer, “Yağ dokusu oranı yaşa göre değişiklik gösterir. Bu oran sağlıksız bir biçimde arttığında ortaya çıkan şişmanlık, vücutta aşırı yağ depolanması ile ortaya çıkan, fiziksel ve ruhsal sorunlara neden olabilen bir enerji metabolizması bozukluğudur. Hastalık, zamanla yüksek tansiyondan, diyabete, kalp damar hastalıklarına kadar pek çok ciddi sağlık soruna neden olmaktadır. Yağ hücre sayısı artışı, ergenliğe kadar hızla devam eden bir süreçtir. Alınan kalori ile ilişkili olan bu artışın hızı, yaş ilerledikçe azalmaktadır. Bu nedenle çocukluk çağındaki kilonun, kişinin obezite riski ile doğrudan ilişkisi vardır” diye konuştu.

Hormonal ve genetik hastalıklar da çocuklarda şişmanlık nedeni

Yaygın olarak görülen şişmanlığın, tüketilenden fazla enerji alımından kaynaklandığını dile getiren Uz. Dr. Yürürer, obeziteye neden olan faktörleri şöyle açıkladı: “Aileden gelen genetik mirasın, çocukta görülen şişmanlık üzerinde etkileri olduğu, yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Şişmanlığın altında yatan diğer nedenler ise; hormonal denge ve genetik hastalıklardır. Bebeğin doğumundan sonraki ilk 6 ay, 4-5 yaşları ve ergenlik dönemi, çocuklarda en sık şişmanlığın görüldüğü yaşlardır.”

Obezite çocuklarda ortopedik sorunlara yol açıyor

Şişmanlığın, çocukların büyüme ve gelişmesine olumsuz etkilerinin de bulunduğunu söyleyen Uz. Dr. Yürürer, “Şişmanlık bebeklerde geç yürümeye neden olabilmektedir. Ayrıca bu çocuklarda bacaklarda eğrilik ve düztabanlık gibi ortopedik rahatsızlıklara rastlanmaktadır.  Ergenliğe de daha erken yaşta giren obez çocuklarda şişmanlığa bağlı olarak psikolojik bozukluklar da görülebilir” dedi.

Obeziteyi hafife almayın!

Uz. Dr. Denizay Yürürer çocuklarda obezite riskine karşı ailelere şu önerilerde bulundu:

  • Bebeğinizin düzenli kontrollerini aksatmayın. Bu kontrollerle erken dönemde obezite riski belirlenebilir.
  • Bebek her ağladığında beslenmemelidir. Çocuğun beslenme şekli ve aldığı gıdalar, ailenin kontrolünde olmalıdır.
  • Çocuk ya da bebek televizyon izlerken beslenmemeli, çocuğa ailece oturulan sofra alışkanlığı kazandırılmalıdır.
  • Fast food, cips, çikolata ve şekerli gıdaların tüketiminden olabildiğince kaçınılmalı, mümkünse çocuk bu gıdalarla tanıştırılmamalıdır.
  • Küçük yaşlardan itibaren, çocuk her türlü sportif aktivite için desteklenmelidir.
  • Obezite sorununa karşı vakit kaybetmeden uzman yardımı almak gerekmektedir.

 

Uz. Dr. Denizay Yürürer

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
Türkiye Disleksi?yi Çözüyor
DİSLEKSİ SORUN DEĞİL
KONUŞURKEN KEKELİYORSA
ÇOCUĞUNUZU SABIRLA DİNLEYİN
ÇOCUĞUNUZ TIKA BASA YEMESİN
TİP 2 DİYABETE DİKKAT
ORTOPEDİK EĞRİLİK
ÇOCUKLARDA NE DURUMDA?
ARABADA İÇMEK DAHA ZARARLI
"ÇOCUK VARSA YASAKLANMALI"
DEMİR DAMLASI TOPLATILIYOR
ÜCRETSİZ DAĞITILMIŞTI
OKUL ÇAĞINDA SPOR
DOĞRU TEDAVİ ÖNEMLİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUĞUNUZUN DİŞ SAĞLIĞI
BAŞINA DARBE Mİ ALDI?
KIZ VE ERKEK ÇOCUKLARINDA
ONUN GELECEĞİNİ KARAR...
YENİ YILDA DENEYİN
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
EN İYİ YAZ KOKULARI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :