Okunma Sayısı: 5563
CANLI YORUMLAR

ÇOCUKLARDA OBEZİTE

Kronik Hastalık habercisi

Değişen beslenme alışkanlıkları nedeniyle günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biri haline gelen “obezite”, erişkinler kadar çocukları da etkiliyor. Çocuklarda görülen obezitenin temelinde aileden gelen genetik mirasın etkisi kadar, yemek yeme alışkanlıkları da önemli bir faktör.

Çocukluk çağındaki kilo artışı obezitenin habercisi!

Çocukluk çağında yağ hücrelerinin olması gerekenden fazla artış göstermesinin ciddi bir şişmanlık tehlikesi oluşturduğunu ifade eden Uz. Dr. Yürürer, “Yağ dokusu oranı yaşa göre değişiklik gösterir. Bu oran sağlıksız bir biçimde arttığında ortaya çıkan şişmanlık, vücutta aşırı yağ depolanması ile ortaya çıkan, fiziksel ve ruhsal sorunlara neden olabilen bir enerji metabolizması bozukluğudur. Hastalık, zamanla yüksek tansiyondan, diyabete, kalp damar hastalıklarına kadar pek çok ciddi sağlık soruna neden olmaktadır. Yağ hücre sayısı artışı, ergenliğe kadar hızla devam eden bir süreçtir. Alınan kalori ile ilişkili olan bu artışın hızı, yaş ilerledikçe azalmaktadır. Bu nedenle çocukluk çağındaki kilonun, kişinin obezite riski ile doğrudan ilişkisi vardır” diye konuştu.

Hormonal ve genetik hastalıklar da çocuklarda şişmanlık nedeni

Yaygın olarak görülen şişmanlığın, tüketilenden fazla enerji alımından kaynaklandığını dile getiren Uz. Dr. Yürürer, obeziteye neden olan faktörleri şöyle açıkladı: “Aileden gelen genetik mirasın, çocukta görülen şişmanlık üzerinde etkileri olduğu, yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Şişmanlığın altında yatan diğer nedenler ise; hormonal denge ve genetik hastalıklardır. Bebeğin doğumundan sonraki ilk 6 ay, 4-5 yaşları ve ergenlik dönemi, çocuklarda en sık şişmanlığın görüldüğü yaşlardır.”

Obezite çocuklarda ortopedik sorunlara yol açıyor

Şişmanlığın, çocukların büyüme ve gelişmesine olumsuz etkilerinin de bulunduğunu söyleyen Uz. Dr. Yürürer, “Şişmanlık bebeklerde geç yürümeye neden olabilmektedir. Ayrıca bu çocuklarda bacaklarda eğrilik ve düztabanlık gibi ortopedik rahatsızlıklara rastlanmaktadır.  Ergenliğe de daha erken yaşta giren obez çocuklarda şişmanlığa bağlı olarak psikolojik bozukluklar da görülebilir” dedi.

Obeziteyi hafife almayın!

Uz. Dr. Denizay Yürürer çocuklarda obezite riskine karşı ailelere şu önerilerde bulundu:

  • Bebeğinizin düzenli kontrollerini aksatmayın. Bu kontrollerle erken dönemde obezite riski belirlenebilir.
  • Bebek her ağladığında beslenmemelidir. Çocuğun beslenme şekli ve aldığı gıdalar, ailenin kontrolünde olmalıdır.
  • Çocuk ya da bebek televizyon izlerken beslenmemeli, çocuğa ailece oturulan sofra alışkanlığı kazandırılmalıdır.
  • Fast food, cips, çikolata ve şekerli gıdaların tüketiminden olabildiğince kaçınılmalı, mümkünse çocuk bu gıdalarla tanıştırılmamalıdır.
  • Küçük yaşlardan itibaren, çocuk her türlü sportif aktivite için desteklenmelidir.
  • Obezite sorununa karşı vakit kaybetmeden uzman yardımı almak gerekmektedir.

 

Uz. Dr. Denizay Yürürer

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
YÜZ BİNLERCE ÇOCUK İÇİN
ACİL AŞI UYARISI
BEBEKLER NEDEN HAREKET EDER
GELİŞİME ETKİSİ VAR MI?
SÜT TÜKETİMİ 4. SIRADA
ARTIRMAK İÇİN NE YAPILMALI?
KAHVALTI YAPMAYAN ÇOCUK
OKUL BAŞARISININ YOLLARI
OYUN OBEZİTEYİ ENGELLER Mİ?
İŞTE AİLEYE DÜŞEN GÖREVLER
SAĞLIKLI DİŞLER İÇİN!
ÇOCUKLARDA AĞIZ BAKIMI
ASTIMLA KISITLANMASIN
TEDAVİSİNİ YARIM BIRAKMAYIN
KIŞ ENFEKSİYONLARINDAN
KIŞ ENFEKSİYONLARINDAN
YEMEK YEMEYEN ÇOCUKLARA
İŞTAH ARTTIRAN 12 ÖNERİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ŞEKER VE TUZ KRİZLERİ
ÇOCUKLARDA EPİLEPSİ İ...
PİL YUTAN ÇOCUKLAR
UYKU VE OKUL BAŞARISI
GÜZELLİK ÖLÇÜLERDE DEĞİL
YAŞLANMAK GÜZELDİR
OJENİZ NE RENK OLSUN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :