Okunma Sayısı: 4998
CANLI YORUMLAR

ÇOCUKLUK AŞKI

Renkli silgilerin aşkı

Okulların açılmasıyla birlikte çocuklarımızın gönül kapıları da açıldı. İlkokul aşkları, ilk heyecanlar… Hangimizin ilkokul aşkı yoktu ki? Dirseği dirseğimize değince "Kesin o da bana aşık!" diye hayallere daldığımız… Dansa davet oynarken "Beni seçsin beni seçsin” diye panik yaptığımız…Şimdi aynı heyecanı, o tatlı duyguları çocuğumuz yaşıyor.

Peki, biz ne yapmalıyız? Çocuğumuz büyüse bile bizim hep bebeğimiz olacağına göre bu dönemde hem annesi (ya da babası) hem dostu olmayı nasıl başarırız?

 • Onun kalbini kıracak bir şey söylemeyelim. O minik kalbin yaşadığı duygular belki bize komik gibi bile gelebilir ama onun için önemliyse biz de önemsesek iyi olur.
 • Beğendiğini düşündüğü arkadaşının bizim hoşlanmadığımız yönleri olabilir. Eleştiri oklarını fırlatmaya başlamadan önce beklemekte fayda var.
 • Kendini kötü hissetmemesi ve bize ileriki hayatında da açık olabilmesi için gülümseyerek dinlemek ve kızsak bile belli etmemek çok önemli. Bu dönemde ona anlayışlı olmamızda fayda var.
 • Söz ve mimiklerimizle onu anladığımızı hissettirmemiz de çok önemli.
 • Ona hissettiklerinin aşk olmadığını anlatmaya çalışmayıp, aksine çocukluk aşklarının saflığını hatırlamaya çalışmak da iyi bir fikir olabilir öyle değil mi?
 • Yaptığının yanlış olduğunu söylemek ileride sevgiden ve aşık olmaktan kaçınmasına hatta bağlanmaktan korkan insanlardan olmasına sebep olabilir.  
 • Sorgulamayın. O zaten isterse size detayları verecektir.
 • Pozitif düşünün, belki her şey çok güzel olacak. (bunu sadece gülümseyelim diye yazıyoruz, küçücükken aşık olup da ne yapacaklarsa…)
 • Çocuğunuzun ilgilendiği kişi onunla ilgilenmezse ya da bir başkasıyla ilgilenirse kendini kötü hissedebilir. Onu dinleyin üzülmemesini sağlayın. Boş vaatlerle kandırmayın. Dünyanın sonu olmadığını anlatın.
 • Günlük tutuyorsa onun özel hayatına saygı duyun, okuduğunuzu anlarsa size bir daha güvenmeyebilir.
 • Çocuğunuz ilgilendiği kişiyle vakit geçirmek isteyebilir, ona kızmayın.

 

Çocuklar önce ailelerinde aşkı, sevgiyi, güveni, paylaşımı, birlik ve beraberliği öğrenirler. Bu yüzden eşinizle olan ilişkiniz onun hayatında önemli bir yer tutuyor, bunu unutmayın.

 

 

 

 

 • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
İŞTE ÖNERİLER
PROJELERİNE YARDIMCI OLUN
PERFORMANS ÖDEVLERİ
SEÇMELİ KOMİSYONU KURULDU
ÜNİVERSİTEYE DOĞRU SON ADIM
TERCİH SÜRECİNE DİKKAT
ISRARCI ANNE-BABALAR
EYVAH OKUL BAŞLIYOR!
VELİLERİN 66 AY ÇIKMAZI
DOKSAT, 4+4+4'Ü YORUMLUYOR
40BİN ÖĞRETMENE EĞİTİM
60-66 AYLIK ÇOCUK EĞİTİMİ
İLKOKUL ÇOCUKLARI NE YEMELİ
AİLELERE ÖNERİLER
ÇOCUK YETİŞTİRİRKEN KARARLI
KARARLI OLMANIN ÖNEMİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ANNELER ENDİŞELİ
ATATÜRK'E ÖZEL BÖLÜM
BESLENME ÇANTASININ
KAZA GELİYORUM DEMEZ
ROBOT SEVGİLİLER
EN İYİ YAZ KOKULARI
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :