Okunma Sayısı: 8765
CANLI YORUMLAR

ÇOK MU MIZMIZ?

Huysuz ve sürekli ağlıyorsa

Mızmız deyince kapsamı çok genişledi, daha spesifik olalım ne dersiniz. Her şeye ağlıyorsa, yemek seçiyorsa, "oraya oturmam, bunla oynamam, şuraya gitmem, onu içmem" sık kullandığı kelimelerse ve dediği yapılmadığında küsüyor, alınganlık gösteriyorsa mızmız diyebiliriz. 

Panik olmayın

Çocuğunuza bir yiyeceği sunarken abartılı tutumlar izlemeyin. Uzmanların çoğu, yemeği masaya koymayı, bir ısırık alması için onu özendirmeyi ve ondan sonra çocuk yemeği sevse de sevmese de, olumlu ya da olumsuz herhangi bir tepki göstermemeyi öneriyor. Her şeyden önce, çocuğunuz bir gıdayı yemeyi reddediyorsa soğukkanlı olun ve tabağındakileri bitirmesi için onu zorlamayın.

Rüşvet vermeyin

Çocuklar bir gıdayı yemesi için kandırıldıklarında, hatta onu yemesi için ödüllendirildiklerinde veya övgüler düzüldüğünde, genellikle o gıdaya karşı bir tiksinti geliştirirler. Gıdaları ödül olarak vermemeye veya “tüm bu sebzeleri bitirmeden pudingini yiyemezsin” dememeye çalışın. Böyle yaparak sadece, pudingin sebzelerden daha arzu edilebilir bir yiyecek olduğu fikrini güçlendirmiş olursunuz.

Abur cuburu uzak tutun

Buzdolabınızı ve raflarınızı sağlıklı gıdalarla doldurun; masaya sadece dengeli öğünler koyun ve istenmeyen diğer tüm gıdaları evinizden uzak tutun. Bu, daha az sağlıklı gıdaları arzu etmesini engellemenin en iyi yoludur ve bu tür gıdaları sadece, yemesini kontrol edebileceğiniz özel organizasyonlarda ortaya çıkarın.

Üstelemeyin

Yeni bir gıdayı sunuyorsanız, onu o anda sadece bir kez telif edin. Çocuklar, yememek gibi bir seçenekleri olduğunda, yeni bir gıdayı çok daha istekli bir şekilde denerler.

Sebzeleri gizleyin

Eğer çocuğunuz sebze yemekten hoşlanmıyorsa, onları sosların içine karıştırmaya veya bir çorbanın içinde vermeye çalışın. Çocuklar, taze ve körpe olduklarında sebzeleri daha istekli yerler; dolayısıyla temizlenmiş, körpe ve taze sebzeleri elleriyle rahat yiyebilecekleri bir şekilde keserek verin. Hatta bu sebzeleri içine bandırabilecekleri dip soslarla (örneğin naneyle yoğurdu karıştırarak) birlikte sunabilirsiniz. Ayrıca sebzeleri, havuç veya domates suyu olarak bile çocuğunuza vermeniz mümkündür.

Beraber yemek yiyin

İster inanın ister inanmayın, çocukların çoğunluğu anne ve babalarıyla birlikte yemek yemeyi sever. Dolayısıyla kendinize daha sonra mükellef bir sofra planlıyor olsanız bile, çocuğunuzla birlikte bir şeyler yemeye çalışın. Çocuklar bazen başkalarının tabaklarından alternatif tatları kabul edebilirler.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
İSYANI ÖNCEDEN TAHMİN EDİN
HER EVDEKİ TARTIŞMALAR...
BU 2 KELİMEYE DİKKAT
EVLİLİĞİNİZİ RİSKE ATMAYIN!
KÜÇÜKLERİN EVLAT EDİNİLMESİ
GENEL VE ÖZEL ŞARTLAR...
ÇOCUKLARA İNTERNET REHBERİ
"MUTLU ÇOCUK MUTLU AİLE"
ÇOCUĞUNUZ 1. SINIF MI?
VELİYE, EĞİTİMCİYE ÖNERİLER
BOŞANMADA MEDYA ETKİSİ
İNTERNET ORTAMI YANILTICI
AİLEYİ ÇOCUKLAR YÖNETİYOR
EVDE KURT, OKULDA KUZU...
PEDOFİLLERDEN NASIL KORURUZ
ANNE - BABALAR DİKKAT !
ÇOCUK, ÖLÜM, HASTALIK
NASIL İLETİŞİM KURMALI?
BABA - KIZ İLİŞKİSİ
NASIL BİR BABASINIZ?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
OYUNCAĞINI AZARLIYOR MU?
PAZAR KAHVALTINIZ
GELİN-KAYNANA MESELESİ
ANNE VE KIZLARI RAKİP Mİ?
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
YENİ YILDA DENEYİN
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :