Okunma Sayısı: 6548
CANLI YORUMLAR

ÇOK MU MIZMIZ?

Huysuz ve sürekli ağlıyorsa

Mızmız deyince kapsamı çok genişledi, daha spesifik olalım ne dersiniz. Her şeye ağlıyorsa, yemek seçiyorsa, "oraya oturmam, bunla oynamam, şuraya gitmem, onu içmem" sık kullandığı kelimelerse ve dediği yapılmadığında küsüyor, alınganlık gösteriyorsa mızmız diyebiliriz. 

Panik olmayın

Çocuğunuza bir yiyeceği sunarken abartılı tutumlar izlemeyin. Uzmanların çoğu, yemeği masaya koymayı, bir ısırık alması için onu özendirmeyi ve ondan sonra çocuk yemeği sevse de sevmese de, olumlu ya da olumsuz herhangi bir tepki göstermemeyi öneriyor. Her şeyden önce, çocuğunuz bir gıdayı yemeyi reddediyorsa soğukkanlı olun ve tabağındakileri bitirmesi için onu zorlamayın.

Rüşvet vermeyin

Çocuklar bir gıdayı yemesi için kandırıldıklarında, hatta onu yemesi için ödüllendirildiklerinde veya övgüler düzüldüğünde, genellikle o gıdaya karşı bir tiksinti geliştirirler. Gıdaları ödül olarak vermemeye veya “tüm bu sebzeleri bitirmeden pudingini yiyemezsin” dememeye çalışın. Böyle yaparak sadece, pudingin sebzelerden daha arzu edilebilir bir yiyecek olduğu fikrini güçlendirmiş olursunuz.

Abur cuburu uzak tutun

Buzdolabınızı ve raflarınızı sağlıklı gıdalarla doldurun; masaya sadece dengeli öğünler koyun ve istenmeyen diğer tüm gıdaları evinizden uzak tutun. Bu, daha az sağlıklı gıdaları arzu etmesini engellemenin en iyi yoludur ve bu tür gıdaları sadece, yemesini kontrol edebileceğiniz özel organizasyonlarda ortaya çıkarın.

Üstelemeyin

Yeni bir gıdayı sunuyorsanız, onu o anda sadece bir kez telif edin. Çocuklar, yememek gibi bir seçenekleri olduğunda, yeni bir gıdayı çok daha istekli bir şekilde denerler.

Sebzeleri gizleyin

Eğer çocuğunuz sebze yemekten hoşlanmıyorsa, onları sosların içine karıştırmaya veya bir çorbanın içinde vermeye çalışın. Çocuklar, taze ve körpe olduklarında sebzeleri daha istekli yerler; dolayısıyla temizlenmiş, körpe ve taze sebzeleri elleriyle rahat yiyebilecekleri bir şekilde keserek verin. Hatta bu sebzeleri içine bandırabilecekleri dip soslarla (örneğin naneyle yoğurdu karıştırarak) birlikte sunabilirsiniz. Ayrıca sebzeleri, havuç veya domates suyu olarak bile çocuğunuza vermeniz mümkündür.

Beraber yemek yiyin

İster inanın ister inanmayın, çocukların çoğunluğu anne ve babalarıyla birlikte yemek yemeyi sever. Dolayısıyla kendinize daha sonra mükellef bir sofra planlıyor olsanız bile, çocuğunuzla birlikte bir şeyler yemeye çalışın. Çocuklar bazen başkalarının tabaklarından alternatif tatları kabul edebilirler.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
EŞİ ÖLENE VAR, BOŞANANA YOK
BOŞANAN İKİ KERE MAĞDUR
ERGİNLER VE KISITLILAR
EVLAT EDİNİLİRKEN...
YENİ BİR VATANDAŞ...
DOĞUMUN İLANI
İŞARET ETMENİN GÜCÜ
ANLAMASINI İSTİYORSANIZ...
O, ÜÇ OLMADAN İŞE DÖNMEK
DÜNYANIN SONU DEĞİL!
İYİSİYLE KÖTÜSÜYLE ARKADAŞ
SADECE ONA UYANLA ARKADAŞSA
ARKADAŞLAR ÖNEM KAZANIYOR
DAHA NE CEVHERLER VAR?
AŞIK OLACAKSINIZ
KAŞMİR VE MERSERİZE...
EVLİLİK BİTTİ, YOLA DEVAM
UNUTTUKLARINIZI HATIRLAYIN
ÇOK MU MIZMIZ?
HUYSUZ VE SÜREKLİ AĞLIYORSA

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUĞUNUZ ZEKİ Mİ DEĞİL Mİ
BEBEKLE GELEN UYKUSUZLUĞA
EBEVEYNLERİN PORNO KORKUSU
ONU SEVERKEN TUTARLI OLUN
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
2013 BAROK DESENLERİN YILI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :