Okunma Sayısı: 6588
CANLI YORUMLAR

SORUNLARA YAKLAŞIMINIZ

Kendi yönteminizle çözün

Sorunlar tartışma yarattığında kaçınılmaz hâle gelir, çünkü hayat basit çözümleri olmayan çeşit çeşit zorlukları bulup çıkarıverir. Sorunları nasıl çözdüğünüz, ilişkinizin kalitesini ve nihayetinde varlığını sürdürüp sürdüremeyeceğini belirler.

Sorunlar nasıl çözülür?

Aşağıda işe yarayabilecek bazı genel yaklaşımlar bulabilirsiniz.

 • Karşınızdakinin bakış açısını anladığınızdan emin olun. Konu hakkındaki bilgisini paylaşması için açık uçlu sorular sorun. Yani cümlelerinize “kim”, “ne zaman”, “ne”, “nasıl”, veya “nerede” gibi soru zamirleriyle başlayabilirsiniz. Çok fazla savunmacı yanıtlar üretebileceğinden dolayı, “neden” diye sormaktan kaçının. Birçok sorunun, basitçe bir dinleme çağrısından ibaret olduğunu unutmayın. Gerçekten de sadece dinlemek bile, eşinizin hissettiği kaygıları kolayca azaltabilir.
 • Yanıt vermeden önce, karşınızdaki kişinin söylediğini yineleyin. Bu hem karşınızdakine olan saygınızı göstermenize, hem de eşinizin ilgilendiği şeyi gerçekten anladığınızdan emin olmanıza yardım edecektir.
 • İkinize de uygun çözümler için, mümkün olduğunca açık ve pozitif bir düşünme düzeneği kurmaya çalışın. Bu ikiniz arasında ortak bir zemin kurulmasına yarayabilir: “X ve Y konularında anlaştığımızı görüyorum, ancak Z konusunun biraz daha üzerinden geçmemiz gerekiyor”.
 • Sorunlarınızı çözmek için uygun bir zaman seçin. Üzerinde çalıştığınız şeyleri halledebilmeniz için enerjinizi bu işe sevk edebilmeniz gerekir. Eğer aklınız başka bir yerdeyse veya çok yorgunsanız, başka bir zamanı seçmeniz çok daha iyi olur.
 • Değişim için açık ve net taleplerde bulunmalısınız. Eğer bir şey canınızı sıkıyorsa, ona bunu anlatın. Örneğin, “X’i ne zaman halledeceksin, bu konuda gerçekten çok kötü hissediyorum çünkü… Lütfen gelecek sefer Y yapmayı dener misin?”
 • Kışkırtıcı bir dilden ve eleştirel saptamalardan kaçının.
 • Sorunu, eşinizin kişiliğinden ayrı tutmaya çalışın. Bir sorunu, karşınızdakinin karakterine genel bir saldırı yaparak yok edemezsiniz. Böylece örneğin, ikinizden biri bazı şeyleri son dakikaya bırakmayı tercih ediyorsa, bunu düşüncesiz bir kişilik yapısının örneği olarak farz etmekten imtina edin ve bunun yerine özel bir durum üzerine yoğunlaşın: “Bugün on beş dakika daha erken hazırlanmaya ne dersin? Bu, benim daha rahat hissetmemi sağlayacak”.
 • İkiniz için de uygun çözümler araştırın.
 • Elinizdeki sorun üzerinde yoğunlaşın. Eski mevzulara uzanmak, felaket habercisidir.
 • Bir kerede, sadece bir sorunla ilgilenin.
 • Mizah duygunuzu canlı tutmaya çalışın.

Sevdiğiniz biriyle her bir sorunu tanımladığınızda ve çözdüğünüzde, daha da yakınlaşırsınız. İlişkiniz güçlenir ve köşe başında sizi bekleyen yeni sorunlar için güzel bir “yatırım” yapmış olursunuz. Sorunlar hakkında birlikte uğraştığınızda, birbiriniz hakkında da daha çok şey öğrenirsiniz. Ve neticede, aşkınızı sürdürmenize ve aynı zamanda gerçek dünyada yaşamanıza yardım etmiş de olursunuz.

 

 • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
SİZDE HİPERTANSİYON VARSA
NEDENLERİ VE TEDAVİSİ NEDİR
ÇOCUĞUNUZ SİZİN AYNANIZ
ONUN GÖZÜNDEN SİZ...
HAMİLELİKTE 27. HAFTA
YASTIĞINIZI YÜKSELTİN
ZEMİNE DİNAMİT DÖŞEMEYİN
EVLİLİKTE YAPILAN HATALAR
KONUŞMA BOZUKLUĞUNA DİKKAT
4 YAŞ DÖNÜM NOKTASI
YENİDEN O HEYECAN!
ESKİ GÜNLERE YOL HARİTASI
KENDİNE NASIL GÜVENECEK?
BU ÖĞRENİLECEK BİR ŞEYDİR
YALNIZ BİR ANNEYSENİZ
VE ZORLUK YAŞIYORSANIZ...
YARIYIL TATİLİ ÖNCESİNDE
ANNE BABALARA ÖNERİLER
YENİ VÜCUT, YENİ KİMLİK
HAMİLESİNİZ, DEĞİŞİYORSUNUZ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
VELİLER DE DERS ALACAK
ÇOCUĞUM BENDEN ÖNEMLİ
İLİŞKİNİZ NE DURUMDA?!
ARADA KALMIŞ İLİŞKİLER
BİR KADININ ÇANTASINDA
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
GÜZELLİK ÖLÇÜLERDE DEĞİL
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :