Okunma Sayısı: 6912
CANLI YORUMLAR

DİŞ ÇÜRÜK YAŞI 2

Süt dişlere bakamıyoruz

Türkiye’de diş çürüğü yaşı 2’ye düştü, neredeyse her çocuğun ağzında en az bir çürük var

 

Süt dişleri, daha ilk yıldan çürümeye başlıyor…

 

  • Ülkemizde 3-12 yaş arası çocuklarda çürük oranının yüzde 98’lerde olduğunu söyleyen DentGroup Kids Pedodonti Uzmanı Dr. Zeynep Erdemci, “ Yani her yüz çocuğun 98’inin en az bir çürük dişi bulunuyor. Toplumumuzda, süt dişlerinin değişecek olması nedeniyle tedavinin gereksiz olduğu yönünde bir kanı var. Oysa süt dişleri ağızda ömür boyu kalacak daimi dişlerin sağlıklı olmalarını sağlayan rehber özelliği taşır” diyor.

 

Pedodonti Uzmanı Dr. Zeynep Erdemci, “Süt dişlerinin, daimi dişlerin oluşumu ve çenelerin gelişimi sırasında çok önemli fonksiyonları vardır ve çocuğun konuşması, beslenmesi ve alttan gelecek daimi dişlere yer tutması açısından çok önemlidirler. Bu yüzden süt dişlerine ‘nasıl olsa değişecek önemsiz dişler’ gözüyle bakmak çocuğun gelecekteki diş sağlığını için tehlike oluşturur” şeklinde konuşuyor.

Dr. Zeynep Erdemci, “Şayet süt dişleri zamanından önce çekilmek zorunda kalırsa, arkadan gelen kalıcı dişin yeri, komşu süt dişleri tarafından kapanır. Bu da kalıcı dişin gömük kalmasına, yanlış yerden çıkmasına ya da yer kaybına bağlı olarak ortodontik bozukluklara sebep olur” uyarısında bulunuyor.

Dr. Zeynep Erdemci, süt dişlerinin erken kaybı sonrasında yaşanan en önemli sorunun beslenme bozukluğu olduğunu belirterek, “Diş kayıpları sonrasında çocuklarda tek taraflı çiğneme alışkanlığı oluşuyor. Ayrıca ön dişlerin erken kaybı da fonasyon sorunu yaratıyor. Çocuk bazı sesleri düzgün çıkaramadığı için, sosyal iletişim sorunları yaşayabiliyor” diyor. 

Çocukların da estetik kaygı yaşadıklarını vurgulayan Dr. Erdemci, “Çocuklar özellikle okul çağında  birbirlerine karşı acımasız eleştiriler yaparlar. Özellikle ön dişlerinde çürük ve renkleşme olan çocuklar dişlerini göstermemek için gülmemeye, hatta daha az sözlü iletişim kurmaya başlarlar. Bu da sosyal iletişimlerinde bir diğer sıkıntı kaynağıdır” şeklinde konuşuyor.

Süt dişlerini korumak için alınacak önlemler…

Tüm süt dişlerinin altı yaşında değişeceği yönündeki bilginin de yanlış olduğunu,  arka azı dişlerinin 11 yaşına kadar ağızda kaldığını ifade eden Dr. Zeynep Erdemci, miniklerin dişleri ile ilgili anne babalara şu hatırlatmaları yapıyor: “Alt ve üst ön dişler çıkmaya başlayınca mutlaka gazlı bez ya da parmağa takılan minik fırçalarla temizleyin. Azı dişleri çıkmaya başlayınca fluor içermeyen diş macunu ile fırçalayın. Emziği kesinlikle bal ve reçel gibi tatlı gıdalara batırmayın. Ballı süt, şekerli süt, tatlandırılmış meyve suyu gibi gıdaları biberon içerisine koyarak özellikle uyumadan önce ve uyku esnasında vermeyin. Tatlı gıda tüketiminden sonra mümkünse dişlerini fırçalayın, değilse ağzını çalkalatın.”Erdemci, 3 yaşından sonra çürük riskine göre yılda ortalama iki kez topikal flor uygulamasının da, çocukları çürüklerden korumak için önemli olduğunu vurguluyor. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
YETERİNCE UYUYOR MU?
BU SORULARI KENDİNİZE SORUN
YÜZ BİNLERCE ÇOCUK İÇİN
ACİL AŞI UYARISI
ÇOCUĞUM YEMEK YEMİYOR
İŞTAHSIZ ÇOCUKLAR
ÇOCUKLARDA OBEZİTE
KRONİK HASTALIK HABERCİSİ
TABLET KANSER YAPAR MI?
OKULDA TEHLİKE ALARMI!
KONUŞURKEN KEKELİYORSA
ÇOCUĞUNUZU SABIRLA DİNLEYİN
ÇOCUĞUNUZU İHMAL ETMEYİN
RİSK ALTINDA OLABİLİR!
ÇOCUĞUNUZ ÇAY İÇİYOR MU?
DİKKAT, KANSIZLIK YAPABİLİR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
YAZ GELDİ NASILSA DEMEYİN
GELİŞİMİNİ TAKİP EDİN
ÇOCUĞUNUZ EGZERSİZ YAPINCA
"ELLERİNİ YIKADIN MI"
2013 KIŞ - ŞAPKA MODASI
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
AKNELERDEN KURTULMAK İÇİN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :