Okunma Sayısı: 7709
CANLI YORUMLAR

DİŞ ÇÜRÜK YAŞI 2

Süt dişlere bakamıyoruz

Türkiye’de diş çürüğü yaşı 2’ye düştü, neredeyse her çocuğun ağzında en az bir çürük var

 

Süt dişleri, daha ilk yıldan çürümeye başlıyor…

 

  • Ülkemizde 3-12 yaş arası çocuklarda çürük oranının yüzde 98’lerde olduğunu söyleyen DentGroup Kids Pedodonti Uzmanı Dr. Zeynep Erdemci, “ Yani her yüz çocuğun 98’inin en az bir çürük dişi bulunuyor. Toplumumuzda, süt dişlerinin değişecek olması nedeniyle tedavinin gereksiz olduğu yönünde bir kanı var. Oysa süt dişleri ağızda ömür boyu kalacak daimi dişlerin sağlıklı olmalarını sağlayan rehber özelliği taşır” diyor.

 

Pedodonti Uzmanı Dr. Zeynep Erdemci, “Süt dişlerinin, daimi dişlerin oluşumu ve çenelerin gelişimi sırasında çok önemli fonksiyonları vardır ve çocuğun konuşması, beslenmesi ve alttan gelecek daimi dişlere yer tutması açısından çok önemlidirler. Bu yüzden süt dişlerine ‘nasıl olsa değişecek önemsiz dişler’ gözüyle bakmak çocuğun gelecekteki diş sağlığını için tehlike oluşturur” şeklinde konuşuyor.

Dr. Zeynep Erdemci, “Şayet süt dişleri zamanından önce çekilmek zorunda kalırsa, arkadan gelen kalıcı dişin yeri, komşu süt dişleri tarafından kapanır. Bu da kalıcı dişin gömük kalmasına, yanlış yerden çıkmasına ya da yer kaybına bağlı olarak ortodontik bozukluklara sebep olur” uyarısında bulunuyor.

Dr. Zeynep Erdemci, süt dişlerinin erken kaybı sonrasında yaşanan en önemli sorunun beslenme bozukluğu olduğunu belirterek, “Diş kayıpları sonrasında çocuklarda tek taraflı çiğneme alışkanlığı oluşuyor. Ayrıca ön dişlerin erken kaybı da fonasyon sorunu yaratıyor. Çocuk bazı sesleri düzgün çıkaramadığı için, sosyal iletişim sorunları yaşayabiliyor” diyor. 

Çocukların da estetik kaygı yaşadıklarını vurgulayan Dr. Erdemci, “Çocuklar özellikle okul çağında  birbirlerine karşı acımasız eleştiriler yaparlar. Özellikle ön dişlerinde çürük ve renkleşme olan çocuklar dişlerini göstermemek için gülmemeye, hatta daha az sözlü iletişim kurmaya başlarlar. Bu da sosyal iletişimlerinde bir diğer sıkıntı kaynağıdır” şeklinde konuşuyor.

Süt dişlerini korumak için alınacak önlemler…

Tüm süt dişlerinin altı yaşında değişeceği yönündeki bilginin de yanlış olduğunu,  arka azı dişlerinin 11 yaşına kadar ağızda kaldığını ifade eden Dr. Zeynep Erdemci, miniklerin dişleri ile ilgili anne babalara şu hatırlatmaları yapıyor: “Alt ve üst ön dişler çıkmaya başlayınca mutlaka gazlı bez ya da parmağa takılan minik fırçalarla temizleyin. Azı dişleri çıkmaya başlayınca fluor içermeyen diş macunu ile fırçalayın. Emziği kesinlikle bal ve reçel gibi tatlı gıdalara batırmayın. Ballı süt, şekerli süt, tatlandırılmış meyve suyu gibi gıdaları biberon içerisine koyarak özellikle uyumadan önce ve uyku esnasında vermeyin. Tatlı gıda tüketiminden sonra mümkünse dişlerini fırçalayın, değilse ağzını çalkalatın.”Erdemci, 3 yaşından sonra çürük riskine göre yılda ortalama iki kez topikal flor uygulamasının da, çocukları çürüklerden korumak için önemli olduğunu vurguluyor. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
AŞIRI YİYEN ÇOCUKLAR
OBEZ Mİ? GÜRBÜZ MÜ?
SÜT İÇİN, YOĞURT YİYİN
PROF. BÜYÜKGEBİZ UYARIYOR
 KONUŞMA GECİKMESİ
SEBEPLERİ VE SİZE DÜŞENLER
BOY GELİŞİMİNİ TAKİP EDİN
BÜYÜKGEBİZ UYARIYOR
YEMEK SEÇEN ÇOCUK
UZMANLAR NE DİYOR?
BESLENME ÇANTASI
ÇOCUĞUM NE YESİN?
UYURGEZER ÇOCUKLAR
ÇOCUKLARDA UYURGEZERLİK KAL
SÜT TÜKETİMİ 4. SIRADA
ARTIRMAK İÇİN NE YAPILMALI?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BUGÜN DÜNYA EL YIKAMA GÜNÜ
ALERJİK Mİ NEZLE Mİ?
ÇOCUĞUM YEMEK İSTEMİYOR!
ÇOCUĞUNUZ DEĞİL GÖZÜ ...
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
O KADAR DA SEKSİ DEĞİLLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :