Okunma Sayısı: 204567
CANLI YORUMLAR

GEBELİKTE 9 AY CİNSELLİK

Kurallara uyulduğu sürece

Hamilelikte, anne adayı, birtakım bedensel ve ruhsal değişiklikler yaşar. Cinsel arzu da bunlardan biridir ve dönem dönem azalır, sonra normale döner, kimi zaman ise artış gösterir. 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuri Ceydeli, gebelik süresince cinsel ilişki sırasında dikkat edilmesi gerekenleri şöyle anlatıyor.

Hamilelikte cinsel temastan çocuk zarar görür mü?

Bebekler rahim içinde güvenli ve vajinadan ayrı bir yerde olduklarından cinsel temastan direkt etkilenmezler. Bebeği ortamdan ayıran bir organ ve bunun girişinde de bir mukus tıkaç söz konusudur. Bu zincirin parçaları tam ve sağlamsa sorun olmayacaktır.

Hamileliğin ikinci üç ayında cinsel ilişkiye engel olan fiziksel bir durum var mı?

Eğer gebeliğin bu dönemlerinde herhangi bir risk faktörü yoksa cinsel ilişkiyi engelleyecek bir durum yoktur. Örneğin; daha önce rahim ağzına yapılmış cerrahi girişim, rahim ağzı yetmezliği, plasentanın bebeğin önünde olması durumu, çoğul gebelikler, erken doğum tehditi olan gebelikler, rahim boyunun kısalması ile seyreden durumlar, ileri derecede vaginal infeksiyonlar, servisitler, gebelik öncesi de söz konusu olan vajinismus gibi sorunlar varsa mutlaka doktordan öneri alınmalıdır.

Eşten cinsel yolla bulaşan bir hastalığın taşıyıcı olması anne karnındaki bebeği etkiler mi?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklı kişilerle cinsel temas gebelikte istenmeyen bir durumdur. Kişide var olan hastalığın türü, yoğunluğu ve bulaşıcılığına göre bu hastalıklar önem kazanır. Birde önemli olan gebe kadının içinde bulunduğu gebelik haftasıdır. Bazı hastalıklar gebeliğin erken döneminde bulaşma açısından daha az risklidir ama bulaştığında bebek üzerinde ileri dönemde ciddi sekeller bırakabilir. Bazı hastalıklar ise daha kolay bulaşır ama bebek üzerine daha az etkilidir. Bu tür durumlarda bebeğin hastalıktan ne kadar etkilendiği mutlaka detaylandırılmalıdır.

Hamileliğin ilerleyen döneminde en ideal cinsel ilişki pozisyonu nedir?

Hamilelik döneminde bebeğin üzerine direkt baskı uygulamayacak her türlü pozisyonda ilişki kurulabilir. Dikkat edilmesi gereken durum gebelik boyunca çok fazla zorlayıcı ve ters hareketlerin yapılmaması ve sürenin çok uzun tutulmamasıdır. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde annenin karnının büyümesinden dolayı cinsel ilişki sırasında altta bulunmak ağrıya, dolayısıyla rahatsızlığa yol açabilir. İlişki esnasında en önemli durum karın üzerine baskı uygulayıcı hareketlerin yapılmamasıdır.

Bu dönemde erkeğin kadının içine boşalmasının bir sakıncası var mı?

Erkeğin spermi içindeki bazı maddeler rahim ağzı üzerinde genişletici etkiye sahip olduğunda en azından prezervatif ile korunmak iyi olacaktır.

Hamilelikte cinsel temas ne zaman tehlikelidir?

Daha önce rahim ağzına yapılmış cerrahi girişim, rahim ağzı yetmezliği, plasentanın bebeğin önünde olması durumu, çoğul gebelik, erken doğum tehditi olan gebelikler, rahim boyunun kısalması ile seyreden durumlar, ileri derecede vajinal infeksiyonlar, servisitler ve partnerde cinsel yolla bulaşan hastalık olduğu durumlarda cinsel temas konusunda daha dikkatli olunmalıdır.

Hamileliğin 6’ncı ayında sonra gerçekleşen cinsel birleşme erken doğuma yol açabilir mi?

Risk faktörü yoksa hiçbir dönemde yapılan cinsel aktivite erken doğuma sebep olmaz.

Gebelikte cinsel ilişki ne zaman kesilmeli?

Gebeliğin her döneminde kurallara uyulduğu sürece kısıtlama yoktur.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
DOKTORA GİDECEKLERE UYARI
"E-REÇETEYE GEÇECEKSİNİZ"
KEYİFLİ YATMA MERASİMİ
BAŞKA ÇARENİZ VAR MI?
HAMİLELİKTE FITIK
TEHLİKELİ Mİ?
HAMİLELİKTE RİSKLİ DURUMLAR
3 RİSKLİ HASTALIK VE ÇÖZÜMÜ
GECE LAMBASI YAKMAMALIYIZ
ÇOCUK ODASI KARANLIK OLMALI
MULTİPL SKLEROZ DEYİP GEÇME
20-40 YAŞ ARASINA DİKKAT
YENİ BİR HAYAT BAĞIŞLAYIN
20BİN KİŞİ ORGAN BEKLİYOR
BÖBREK TAŞI HUSUSU
FAZLA PROTEİNDEN KAÇINMALI
HASSAS DİŞLERE NE YAPMALI?
YEMEKTEN KEYİF ALMAK İÇİN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
GENİTAL SİĞİLLERE DİKKAT
REGL PREZERVATİF DEĞİLDİR!
TERS İLİŞKİ DEYİNCE
BARIŞMA SEKSİ İŞİ ÇÖZMEZ
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
BİR KADININ ÇANTASINDA
ÜNLÜLERİN MAKYAJSIZ HALLERİ
MİNİKLERİN BOYUT ZİYARETİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :