Okunma Sayısı: 6439
CANLI YORUMLAR

GÜVEN, BEBEKLİKTEN GELİR

Pratik egzersizlerle

Bebeğinizin kendine güvenen biri olmasını hem pratik egzersizlerle, hem de gündelik hayattaki yaklaşımlarınızla doğumdan itibaren sağlayabilirsiniz. Buna yönelik yollar ve ifadeler çocuktan çocuğa değişmekle birlikte genel prensipler çoğunlukla hep aynıdır. 

Eylem planı

• Onu kucaklayarak, sararak kendini güvende hissetmesini sağlayın ve rahatlamaya ihtiyacı olduğunda tutup kaldırın.

• Uyuması için sıcak ve huzurlu bir ortam sağlayın. (Ama ortam çok da sessiz olmasın. Sessizliğe alışan bebeğiniz daha sonra en ufak bir gürültüde bile uyanabilir.)

• Onunla sık sık konuşun. Bebeklerin ana rahminde geçirdikleri süre içinde annelerine ait sesleri fark edebildikleri ispatlanmıştır. Bu yüzden tanıdık sesler onun güvenini tazeleyecek ve rahatlatacaktır.

• Onun, kendinizin ve her kim olursa olsun sıklıkla iletişim kurduğu insanların adlarını tekrarlayın ve kullanın. Böylece isimleri çok çabuk öğrenecektir.

• Onun istekleri doğrultusunda hareket etseniz bile olabildiğince çabuk bir biçimde belli bir rutine alışmasını sağlayın. İlk günlerinde onun isteğine bağlı olmakla beraber nerede olursanız olun, onu aynı saatlerde beslemeye çalışın. Aynı şekilde düzenli uyku ve dinlenme, banyo ve akşam yatırmadan önce son beslenme gibi ihtiyaçlarını da belirli saatlerde giderin. Bebekler ve küçük çocuklar belirli ritüllerden ve rutinden çok hoşlanır ve kendilerini güvende hissederler.

• Onunla yumuşak ve sakin bir ses tonuyla konuşun ve şarkılar söyleyin. Bebekler kelimelerin ne anlama geldiğini bilmeseler bile aslında ses tonlarına ve seslerdeki yükselip alçalmalara ayak uydurmak konusunda beceriklidirler.

• Bebeğinizin kendine güven kazanması için, kucaktan kucağa geçirilmesi konusundaki zorlamalara -özellikle de sinirli ve tedirginse- karşı çıkın. İlk günlerde fiziksel teması, ilişkide olduğu ve tanıyacağı iki üç kişiyle sınırlayın. Böyle yapmak, diğer insanlar tarafından kucaklanıp tutulmadan önce kendisini rahat hissetmesine ve diğer insanları seslerinden tanımasına yetecektir.

• Bebeğinizi başkalarının kucağına verebilirsiniz. Ancak bu durumda, ne zaman kendini rahatsız hissedip ağladığını bilmeniz gerekir. Eğer hoşuna gidiyorsa, kucaklanmadan da huzurlu olduğu zamanları yaşamasına izin verin. Böyle durumlarda, uyumasa bile sadece ayak parmaklarıyla oynayarak ve etrafına bakınarak mutlu olacaktır. Bu durumu bebeğinizin sizden ‘sağlıklı bir kopuş’ geliştirmesine yardımcı olabilecek bir fırsat olarak değerlendirebilirsiniz. Böylece fiziksel temas hissetmeden, yakınlarında bir yerlerde olduğunuzu bilerek, kendine daha çok güvenecek ve emniyette hissedecektir.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
TÜM BUNLAR BOŞANMA SEBEBİ
EMSAL KARARLAR LİSTESİ
ÇOCUKLARIN HAYAL DÜNYASI
ODALARINA TAŞINIYOR
BUNU HATIRLAYACAK MISINIZ?
OKUL SIRASINDA BEL DESTEĞİ
OTURMA BOZUKLUĞUNA ÖNERİ
ATEŞ, KOLİK, KUSMA, İSHAL
BEBEĞİNİZİ TAKİBE ALIN!
ANNE-BABALIK UCUZ OLMAMALI
BOZUK AİLE TEHDİDİ
HER İSTEĞİNE
TEHLİKE VE KAOS GETİRİR
ALTERNATİF "HAYIR"LAR
PAZAR GÜNÜ MANGAL KEYFİ!
BARBEKÜDE SANDVİÇ BİFTEK

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
OKUL ÇAĞI GÜVEN OYUNLARI
RESTORANA GİTTİK
EVLİLİK TARİH OLUYOR
ÖVGÜNÜN GÜCÜ
KISA SAÇ MODELLERİ
AKNELERDEN KURTULMAK İÇİN
BİR KADININ ÇANTASINDA
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :