Okunma Sayısı: 6505
CANLI YORUMLAR

HAMİLELİKTE 3. HAFTA

Rahim içi yüzey tabakası

3. hafta başlangıcında oluşan yumurta döllenir, hücre bölünmeye başlar.

Tek bir ejakülasyonda 350 milyona kadar sperma salınsa da bunlardan binde birinden daha azı serviksten geçip rahme ulaşmayı başarabilir; yumurtayla karşılaşması gereken doğru Fallop borusuna ise aşağı yukarı sadece 200’ü erişebilir. Gebelik oluşumu anında, daha sonra diğerlerinin girişini bloke edecek olan tek bir sperma yumurtaya doğru çekilir. Döllenmiş yumurta, endometriyumun korunması için ihtiyaç duyulan progesteron hormonunun sürekli üretimini uyararak adet döngüsünü “devredışı bırakan” insan koriyonik gonadotropini (hCG) adlı bir hormon üretir. Yumurta, Fallop tüplerine doğru ilerler ve bölünerek önce iki hücreli bir zigot sonra da blastomer olarak adlandırılan bir küçük hücreler salkımı oluşturur. Rahme ulaştığında blastosist olarak anılan ve yaklaşık 100 hücreden oluşan bir top haline gelmiştir.

2.-3. HAFTA ARASINDA ANNEDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

  • Folikül uyarıcı hormon (FSH) bir yumurtanın folikül içinde olgunlaşmasını sağlar. Folikül yumurtalığın yüzeyine doğru hareket eder ve çatlayarak olgunlaşmış yumurtayı salar.
  • Rahim içi yüzey tabakası hamilelik ihtimaline hazırlık olarak kalınlaşır.
  • Yumurta bırakımı sırasında bazal vücut ısısı yükselir ve servikal mukus lifli bir yapıya bürünür. 

 

3. HAFTADA FETÜSTEKİ DEĞİŞİKLİKLER

  • Hamileliğin gerçekleşmesi halinde döllenmiş yumurta Fallop borusuna doğru giderken bölünmeye başlar.
  • Adet döngüsünün devre dışı bırakılması için hCG hormonu üretilir.
  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HAMİLELİKTE 5. HAFTA
HAMİLELİKTE 20. HAFTA
HAMİLELİKTE 37. HAFTA
HAMİLELİKTE 34. HAFTA
ROBOT SEVGİLİLER
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :