Okunma Sayısı: 11944
CANLI YORUMLAR

HAMİLELİKTE KİLO KONTROLÜ

Ne kadar artış normal?

Her ne kadar tek başına doğru ve dengeli bir beslenmenin işareti olamayacaksa da, vücut ağırlığı "bekleyişteki kadının" beslenme durumuyla ilgili değerlendirmede bulunmak için en basit ve pratik parametredir.

Hamilelik boyunca kiloda yaşanan artış genellikle tüm kadınlarda meydana gelen ve ilerleyen bir süreçtir. Günümüzde hamilelik boyunca 10 kilo almanın ideal, 12-13 kiloyu aşmamanın iyi olduğu savunulmaktadır. Alınan kiloların 4 kg'ı yağ dokusunun artışına bağlı olduğuna göre, zaten fazla kilolu olan bir kadın hamile kalması durumunda 7-8 kilodan fazla almamalıdır. Vücut ağırlığı gebelik süresince gözetim altında tutulmalıdır.

İki kişilik yemek?

Hamile kadınlara iki kişilik yemelerini öğütleyen halk söylemi tamamen asılsızdır. İlk üç ayda gebeliğin normal gelişimi mutlaka bir kilo artışını gerektirmez. İlk aylarda fetüsün ağırlığındaki artış annenin kilosunu etkilemeyecek kadar sınırlıdır. Hamileliğin ilk yarısında karşılaşılan artış özellikle son derece hızlı bir gelişimin gerçekleştiği hamileliğin son aylarında bebeğin yeterince beslenebilmesini garantileme fonksiyonu taşıyan "enerji rezervlerinin" birikmesine bağlıdır.

Kilo artışı 4. aydan itibaren daha belirgin hale gelmeye başlar. Gebeliğin son 3 ayında ise bu artış yavaşlamaktadır. Gebeliğin son evresindeki annenin kilo artışı temel olarak fetüsün gelişimine bağlıdır.

Muhtemel anormal değişimleri tespit edebilmek için kilonun düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Örneğin 10 güm içinde 1'den fazla alınan kilo, özellikle de el ve ayaklarda şişlik ve ödem meydana geldiği durumda doktora bildirilmelidir.

Yalnızca anne kilosundaki aşırı artış değil, 4 kg'ın üstünde ağırlığa sahip "makrozomik" fetüslerde zor doğum ya da sezaryen riskini artırır. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
AİLELERDE EĞİTİM DÜZEYİ
DEPRESYONU ETKİLİYOR
EVDEKİ TEHLİKEYE DİKKAT
MUTLAKA ÖNLEM ALINMALI!
ANNE SÜTÜ BANKASI
BUZDOLABINDA SAKLANIYORLAR
ENERJİ DEĞİL ZARAR  VERİYOR
SAĞLIĞI OLUMSUZ ETKİLİYOR
5 KİŞİDEN 1'İ REFLÜ HASTASI
AMELİYATA GÖTÜREN NEDENLER
EN ÇOK KADINLAR ETKİLENİYOR
SU ALERJİSİNE DİKKAT
AĞIZ KOKUSU KABUS OLDUYSA
6 ADIMDA KABUSUNUZU YENİN
SEZARYENDE KORKU FAKTÖRÜ
TERCİHİ ETKİLİYOR MU?
KANSER VE DOĞURGANLIK
KADINLARA PSİKOLOJİK DESTEK

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HAMİLELİKTE İLİŞKİ SIKLIĞI
BENİ İHMAL EDİYORSUN
HAMİLELİKTE BAKIM NAS...
DIŞ GEBELİK SORUNU ARTIYOR
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
YENİ SEZONDA TIRNAKLAR
ÇOCUKLAR BUNLARA BAYILACAK
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :