Okunma Sayısı: 11874
CANLI YORUMLAR

HAMİLELİKTE KİLO KONTROLÜ

Ne kadar artış normal?

Her ne kadar tek başına doğru ve dengeli bir beslenmenin işareti olamayacaksa da, vücut ağırlığı "bekleyişteki kadının" beslenme durumuyla ilgili değerlendirmede bulunmak için en basit ve pratik parametredir.

Hamilelik boyunca kiloda yaşanan artış genellikle tüm kadınlarda meydana gelen ve ilerleyen bir süreçtir. Günümüzde hamilelik boyunca 10 kilo almanın ideal, 12-13 kiloyu aşmamanın iyi olduğu savunulmaktadır. Alınan kiloların 4 kg'ı yağ dokusunun artışına bağlı olduğuna göre, zaten fazla kilolu olan bir kadın hamile kalması durumunda 7-8 kilodan fazla almamalıdır. Vücut ağırlığı gebelik süresince gözetim altında tutulmalıdır.

İki kişilik yemek?

Hamile kadınlara iki kişilik yemelerini öğütleyen halk söylemi tamamen asılsızdır. İlk üç ayda gebeliğin normal gelişimi mutlaka bir kilo artışını gerektirmez. İlk aylarda fetüsün ağırlığındaki artış annenin kilosunu etkilemeyecek kadar sınırlıdır. Hamileliğin ilk yarısında karşılaşılan artış özellikle son derece hızlı bir gelişimin gerçekleştiği hamileliğin son aylarında bebeğin yeterince beslenebilmesini garantileme fonksiyonu taşıyan "enerji rezervlerinin" birikmesine bağlıdır.

Kilo artışı 4. aydan itibaren daha belirgin hale gelmeye başlar. Gebeliğin son 3 ayında ise bu artış yavaşlamaktadır. Gebeliğin son evresindeki annenin kilo artışı temel olarak fetüsün gelişimine bağlıdır.

Muhtemel anormal değişimleri tespit edebilmek için kilonun düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Örneğin 10 güm içinde 1'den fazla alınan kilo, özellikle de el ve ayaklarda şişlik ve ödem meydana geldiği durumda doktora bildirilmelidir.

Yalnızca anne kilosundaki aşırı artış değil, 4 kg'ın üstünde ağırlığa sahip "makrozomik" fetüslerde zor doğum ya da sezaryen riskini artırır. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
İDEAL RİTM HIZI:100
KALP RİTMİNİZİ DİNLEYİN
SEVGİ VE ÖVGÜ
ÇOCUĞUNUZU SEVİN
BİR BİLENE SORUN
PSİKOLOĞUMUZ CEVAPLASIN...
SİGARANIN KADINLARA ETKİSİ
ZARARIN BOYUTLARI BÜYÜK!
GÜZEL GÖRÜNMEK İÇİN DEĞİL
SAĞLIK İÇİN KİLO KONTROLÜ
SAĞLIK BAKANLIĞI TAKİPTE
SPOR ORGAZMI KOLAYLAŞTIRIR
YİNE YENİ ARAŞTIRMA...
ZAYIFLAMA MİTLERİ YIKILDI
SAĞLIK BAKANLIĞI AÇIKLADI
KADINLAR DİŞİNİ ÖNEMSİYOR
ERKEKLERİ SOLLADILAR
YANIBAŞINIZDAKİ TEHLİKE
NEFES ALIŞA DİKKAT

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HAMİLELİKTE BAKIM ŞART
GEBELİKTE TOKSOPLAZMA
ÖZEL TASARIM EMNİYET ...
HAMİLEYKEN YORGUNLUK
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
O KADAR DA SEKSİ DEĞİLLER
MİNİKLERİN BOYUT ZİYARETİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :