Okunma Sayısı: 12093
CANLI YORUMLAR

HAMİLELİKTE KİLO KONTROLÜ

Ne kadar artış normal?

Her ne kadar tek başına doğru ve dengeli bir beslenmenin işareti olamayacaksa da, vücut ağırlığı "bekleyişteki kadının" beslenme durumuyla ilgili değerlendirmede bulunmak için en basit ve pratik parametredir.

Hamilelik boyunca kiloda yaşanan artış genellikle tüm kadınlarda meydana gelen ve ilerleyen bir süreçtir. Günümüzde hamilelik boyunca 10 kilo almanın ideal, 12-13 kiloyu aşmamanın iyi olduğu savunulmaktadır. Alınan kiloların 4 kg'ı yağ dokusunun artışına bağlı olduğuna göre, zaten fazla kilolu olan bir kadın hamile kalması durumunda 7-8 kilodan fazla almamalıdır. Vücut ağırlığı gebelik süresince gözetim altında tutulmalıdır.

İki kişilik yemek?

Hamile kadınlara iki kişilik yemelerini öğütleyen halk söylemi tamamen asılsızdır. İlk üç ayda gebeliğin normal gelişimi mutlaka bir kilo artışını gerektirmez. İlk aylarda fetüsün ağırlığındaki artış annenin kilosunu etkilemeyecek kadar sınırlıdır. Hamileliğin ilk yarısında karşılaşılan artış özellikle son derece hızlı bir gelişimin gerçekleştiği hamileliğin son aylarında bebeğin yeterince beslenebilmesini garantileme fonksiyonu taşıyan "enerji rezervlerinin" birikmesine bağlıdır.

Kilo artışı 4. aydan itibaren daha belirgin hale gelmeye başlar. Gebeliğin son 3 ayında ise bu artış yavaşlamaktadır. Gebeliğin son evresindeki annenin kilo artışı temel olarak fetüsün gelişimine bağlıdır.

Muhtemel anormal değişimleri tespit edebilmek için kilonun düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Örneğin 10 güm içinde 1'den fazla alınan kilo, özellikle de el ve ayaklarda şişlik ve ödem meydana geldiği durumda doktora bildirilmelidir.

Yalnızca anne kilosundaki aşırı artış değil, 4 kg'ın üstünde ağırlığa sahip "makrozomik" fetüslerde zor doğum ya da sezaryen riskini artırır. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
HAMİLELİKTE SİGARA İÇMEYİN
İŞTE BEBEĞE ZARARLARI
KİSTLERDEN KORKMALI MIYIZ?
NE KADARI TEHLİKELİ
EMZİRME DÖNEMİ ENFEKSİYONU
HAKKINDA NE BİLİYORSUNUZ?
DİYABETE KARŞI İŞBİRLİĞİ
HÜCRESEL TEDAVİLER
GİZLİ TOPLUM SAĞLIĞI SORUNU
BAĞIŞIKLIK YETMEZLİĞİ
UYKU APNESİ KABUS MU OLDU
NELERE YOL AÇIYOR
TÜP BEBEKTE SON GELİŞMELER
BAŞARIYI ARTIRAN FAKTÖRLER
KADIN HASTALIKLARINI AŞ'IN
GENİTAL KANSER RİSKİ!
YOK BÖYLE HEDİYE
İNANILMAZ AMA GERÇEK

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HAMİLELER BUNLARI YAPAMAZ!
SAĞLIKLI HAMİLELİK İÇİN
HAMİLELERE YAZ REHBERİ
TÜP BEBEKTE SON GELİŞMELER
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
KISA SAÇ MODELLERİ
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
GÜZELLİK ÖLÇÜLERDE DEĞİL
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :