Okunma Sayısı: 12412
CANLI YORUMLAR

HAMİLELİKTE YAŞAM STİLİ

Seyahat,aktivite,cinsellik

Hamilelik, annenin ihtiyaçlarıyla çocuğunkiler arasında yeni bir denge kurma arayışının kadını sosyal ve ruhsal yönden doğrudan etkilediği ve çok önemli değişimlerin yaşandığı bir dönemdir. Kişinin, doktorların tavsiyelerini temel alarak, fakat bir yandan kendi kişisel öyküsünü de göz önünde bulundurarak kendi yaşam stilini oluşturduğu bir "kendin için yaşa" anlayışı hakim olmalıdır.

Seyahatler ve tatiller

Genel anlamda bir kadının yapabileceğini hissettiği her şey uygundur. "Bebeğin sağlığına uygun" tarzda tatil yapma zorunluluğu gereksizdir; yalnızca seyahatin tüm yönlerinin iyi organize edilmesi gerekir. Örneğin kontrol ve tetkiklere girilmesi gerekiyorsa bunların gidilecek yerde yapılmasının mümkün olup olmadığı önceden araştırılmalı, seyahat fazla uzun sürecekse mola programları yapılmalıdır. Eğer "macera seyahatleri" adı altında kategorize edebileceğimiz tüm büyük risk ve rahatsızlık arzeden durumlar hariç tutulursa ne herhangi bir iklim türü ne de ulaşım aracı (fakat bazı havayolu şirketleri hamileliğinin 7. ayından sonra kadınların uçağa binmesine izin vermemektedir) ile ilgili yasaklar söz konusu değildir. 

Fiziksel aktivite

Fiziksel aktivite tüm yaşam süreci boyunca önemlidir ve bu dönemde sürekli oturur pozisyonda olmaktan ileri gelen kas gücü kaybı, eklemlerin katılaşması, kısıtlanmış enerji sarfiyatı, kabızlık vb olumsuz sonuçları engellemek açısından faydalıdır. 

Sağlık için - en azından hamilelikte - spor yapılması gibi bir gereklilik asla bulunmamaktadır; asıl gerekli olan her gün düzenli bir biçimde hareket etmektir. 

Cinsel ilişki

Bugün dahi söylenenlerin aksine bebek için risk teşkil etmez. Sadece doktorun cinsel hayatın askıya alınmasını tavsiye ettiği bazı kendine özgü durumlarda (düşük tehdidi, erken doğum ya da zarların vaktinden önce yırtılması riski altında) kaçınılmalıdır ancak eğer hamilelik düzene girdiyse ve sorunsuz ilerliyorsa böyle bir yasağı savunmanın haklı gerekçesi yoktur.

Çiftler arasındaki dengelerin önemli değişimlere uğradığı bu dönemde, cinsellik gibi bir yakınlık ve iletişim anı, kesinlikle korunması ve değer verilmesi gereken bir şeydir.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
23 NİSAN ETKİNLİKLERİ
MÜZİKLİ BİR BAYRAM...
BEBEĞİNİZ, UYKU VE KORKU
BABALARA EN KLİŞE HEDİYELER
FİKREN VASAT VE SİZ ÇARESİZ
BAŞAK BURCU ÇOCUKLARI
KUSURSUZLUK ARAYIŞI
İDRARLA SİLİKON TESTİ
PLATİNDEN DE ANLAŞILIR MI?
BİZ KOCAMAN BİR AİLEYİZ
10 MART'TA MÜJDAT GEZEN'DE
EMZİRME DÖNEMİ ENFEKSİYONU
HAKKINDA NE BİLİYORSUNUZ?
ÇALIŞAN KADIN RİSK ALTINDA
ŞARTLAR, ERKEKLERE GÖRE...
KARİYER Mİ ÇOCUK MU?
YOKSA İKİSİ BİRDEN Mİ?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
"BEBEĞİMİN BABASI KİM"
DOĞUMA YETİŞEMEME ENDİŞESİ
HAMİLE OLMANIN İYİ TA...
"BEBEĞİMİN BABASI KİM"
İLGİLİ VİDEOLAR
SAÇINIZ ÇEKİLİRSE
BİLEĞİNİZDEN TUTUP SÜRÜKLERLERSE
ENSENİZDEN YERE YIKMAYA ÇALIŞIRLARSA
ARKADAN GELEN SALDIRILARA MÜDAHALE
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
2012 YILINA DAMGA VURAN
HAMİLELERİN YENİ MODASI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :