Okunma Sayısı: 11516
CANLI YORUMLAR

HAMİLELİKTE YAŞAM STİLİ

Seyahat,aktivite,cinsellik

Hamilelik, annenin ihtiyaçlarıyla çocuğunkiler arasında yeni bir denge kurma arayışının kadını sosyal ve ruhsal yönden doğrudan etkilediği ve çok önemli değişimlerin yaşandığı bir dönemdir. Kişinin, doktorların tavsiyelerini temel alarak, fakat bir yandan kendi kişisel öyküsünü de göz önünde bulundurarak kendi yaşam stilini oluşturduğu bir "kendin için yaşa" anlayışı hakim olmalıdır.

Seyahatler ve tatiller

Genel anlamda bir kadının yapabileceğini hissettiği her şey uygundur. "Bebeğin sağlığına uygun" tarzda tatil yapma zorunluluğu gereksizdir; yalnızca seyahatin tüm yönlerinin iyi organize edilmesi gerekir. Örneğin kontrol ve tetkiklere girilmesi gerekiyorsa bunların gidilecek yerde yapılmasının mümkün olup olmadığı önceden araştırılmalı, seyahat fazla uzun sürecekse mola programları yapılmalıdır. Eğer "macera seyahatleri" adı altında kategorize edebileceğimiz tüm büyük risk ve rahatsızlık arzeden durumlar hariç tutulursa ne herhangi bir iklim türü ne de ulaşım aracı (fakat bazı havayolu şirketleri hamileliğinin 7. ayından sonra kadınların uçağa binmesine izin vermemektedir) ile ilgili yasaklar söz konusu değildir. 

Fiziksel aktivite

Fiziksel aktivite tüm yaşam süreci boyunca önemlidir ve bu dönemde sürekli oturur pozisyonda olmaktan ileri gelen kas gücü kaybı, eklemlerin katılaşması, kısıtlanmış enerji sarfiyatı, kabızlık vb olumsuz sonuçları engellemek açısından faydalıdır. 

Sağlık için - en azından hamilelikte - spor yapılması gibi bir gereklilik asla bulunmamaktadır; asıl gerekli olan her gün düzenli bir biçimde hareket etmektir. 

Cinsel ilişki

Bugün dahi söylenenlerin aksine bebek için risk teşkil etmez. Sadece doktorun cinsel hayatın askıya alınmasını tavsiye ettiği bazı kendine özgü durumlarda (düşük tehdidi, erken doğum ya da zarların vaktinden önce yırtılması riski altında) kaçınılmalıdır ancak eğer hamilelik düzene girdiyse ve sorunsuz ilerliyorsa böyle bir yasağı savunmanın haklı gerekçesi yoktur.

Çiftler arasındaki dengelerin önemli değişimlere uğradığı bu dönemde, cinsellik gibi bir yakınlık ve iletişim anı, kesinlikle korunması ve değer verilmesi gereken bir şeydir.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BEBEKLERDE KRUP
YALANCI DİFTERİ HASTALIĞI
DAVRANIŞLAR SİZİ ÜZMESİN
BASKILAR ALTINDA İDARE EDİN
HAMİLELİKTE 22. HAFTA
AYAKKABI SEÇİMİNE DİKKAT
GİTGİDE ORGANİKLEŞİYORUZ
HAYIR, BU BİR MODA DEĞİL
BEBEKLERDE ALTINCI HASTALIK
BELİRTİSİ NEDİR,NE YAPMALI?
ANNE-BAKICI İLİŞKİSİ
ÖNCELİKLERİ SİZ BELİRLEYİN
İYİ BİR BABA OLMAK
NEREDEN BAŞLAMALI?
GEBELİK ZEHİRLENMESİ
RİSKLİ ANNE ADAYLARI
EPİLEPSİ YOK OLABİLİR
ÇOK DİRENÇLİ DEĞİLSE...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HAMİLELİKTE EGZERSİZ
DEPRESİF HAMİLELERİ
HAMİLEYİM, DOKUN BANA!
ANNELİĞE HAZIR MISINIZ?
İLGİLİ VİDEOLAR
SAÇINIZ ÇEKİLİRSE
BİLEĞİNİZDEN TUTUP SÜRÜKLERLERSE
ENSENİZDEN YERE YIKMAYA ÇALIŞIRLARSA
ARKADAN GELEN SALDIRILARA MÜDAHALE
EN İYİ YAZ KOKULARI
YENİ YILDA DENEYİN
ÜNLÜLERİN MAKYAJSIZ HALLERİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :