Okunma Sayısı: 6822
CANLI YORUMLAR

İLİŞKİLERİN YANLIŞI DOĞRUSU

Mitler ve gerçekler

İlişkilere neyin iyi geldiği, çiftleri mutluluğa götürecek yöntemlerin neler olabileceğine ilişkin sayısız öneri ve çok sayıda “en iyi bilen” vardır… En iyi öneride bulunduğuna inanan arkadaşlar, akrabalar, programcılar, blogcular hatta uzman yazarlara maruz yaşıyoruz… Söylenenlerin hemen hepsi kesin olarak iyi niyetle söylenen sözlerden ve önerilerden oluşuyor olsa da, ne yazık ki çoğu gerçeği yansıtmayan önermelerden oluşuyor…

Bu hafta ilişkilerde yaşanan mitler ve gerçekler hakkında Psikolog Filiz Kaya, sizlere doğru ve yanlışlar hakkında küçük ipuçları veriyor. 

 

Yanlışı: Aktif dinleme yöntemi kullanarak anlayışlı iletişim kurmak, çatışmaları çözmenizi sağlayarak ilişkinizi kurtaracaktır. 

Doğrusu: Aktif dinleme çok önemli bir iletişim becerisidir. Ancak tek başına sorunları çözmenizi ya da ilişkinizi kurtarmanızı sağlayamaz. Araştırmalar net olarak şunu söylüyor: en mutlu çiftlerin bile, seslerini yükselterek, hatta çığlık çığlığa tartışabiliyorlar; daha da önemlisi bu tartışmalar ilişkilerine zarar veren bir durum olma özelliği taşımıyor. Hepimiz anlaşmazlıklarımızı farklı farklı yöntemlerle çözeriz, dillendiririz. Sizin yönteminiz ne? Sonunda birbirinizi anlamanızı ya da yol almanızı sağlıyor mu? Önemli olan sadece bu...


Yanlışı: Kişilik uyuşmazlıkları ilişkileri yok eder.

Doğrusu: Herkes birbirinden farklıdır. Hatta aşık olmamızı sağlayan da genellikle farklılıklarımızdır. Bu farklılıklar zaman zaman zor, alışılmadık ya da birbiri ile tamamen zıt olabilir. Ancak tamamen sizinle aynı olan biri ile birlikte yaşadığınızı düşünün. Nasıl bir hayatınız olurdu? Önemli derecede benzer kişilik özellikleri gösteren çiftler daha mutlu olmazlar… Sadece daha sık hemfikir olurlar. Dolayısıyla yapılması gereken, anlaşmazlıklar ortaya çıktığında, birbirini anlamak için çaba göstermekten, birbirini daha iyi tanımaktan ibarettir. Bunun için yapmanız gereken ise, anlaşmazlık yaşadığınız konulara ilişkin partnerinizin korkularını, umutlarını, isteklerini ve hayallerini öğrenmek... Bu öğrenme ise, farklılıklarınızı anlamanızı, birbirinize daha çok hayranlık duymanızı ve yakınlaşmanızı sağlayacaktır.


Yanlışı: İlişkilerde ortak ilgi alanlarının olması gerekir.

Doğrusu: Ortak ilgi alanlarının olması, iki kişinin birlikte daha fazla vakit geçirmelerini sağlar. Kesin olarak siz ve partneriniz arasında güçlü bir bağ oluşmasına da destek verir. Ancak ortak ilgi alanları pek çok çift için aynı zamanda gerilim nedenidir. Her ikisi de politika ile ilgilenen ama farklı partilere oy veren bir çifti düşünün. Seçim zamanları hiç de kolay geçmeyecektir. Benzer bir şekilde farklı takımları tutan bir çift korkunç tartışmalar yaşayabilir. Önemli olan ilgi alanlarının ortak olması değil, iki kişinin birbiri ile nasıl iletişim kurduğu, fikirler, tercihler, kültürler çatıştığında bağlarını nasıl sürdürdükleridir.


Yanlışı: Her şey karşılıklıdır…

Doğrusu: İlişkilere ilişkin pek çok popüler kitapta sık yapılan bir öneri de budur. “Siz onun için iyi şeyler yaparsanız, o da sizin için yapacaktır…” denir. Dolayısıyla “ben senin için bunları yaptım, ama sen…” de hemen her ilişkide sık kurulan cümleler olmaya başlar. Adaletin ya da iki kişi arasında eşitliğin var olduğunu hissedebilmek için ilişkilerde bazı anlaşmaların (pek çok alanda sorumlulukların paylaşımı vb.) yapılması gereklidir. Benzer şekilde tüm romantik ilişkilerde işler yolunda ise, bir gülümseme karşılığında gülümseme getirir, öpücükler karşılıksız kalmaz… Ancak karşılıklılık hali, yani bir çeşit “kısasa kısas” durumu, sadece mutsuz ilişkilerde görülür. Mutsuz çiftler kısa bir süre içinde, bir çeşit duygusal muhasebeciye dönüşürler. Bu nedenle dikkatli olun; alacak verecek listeleri çıkarmayın. Partnerinizle aranızdaki bağı güçlendirecek (ki bunların da yöntemlerini ayrıntıyla konuşuyor olacağız…) şeyler yapın. Birbirinize koşulsuz sevgi ve destek verin.


Yanlışı: Boşanmaların temel nedeni aldatmadır.

Doğrusu: Aslına bakarsanız, bu “yanlışı”ndan öte, tamamen saçmalıktır. Boşanmaların % 80’i çiftlerin birbirinden uzaklaşması, sevginin yok olması ve her birinin kendini uzun bir süredir ilişki içinde yalnız hissetmesinden kaynaklanmaktadır. Çiftlerin ort. % 20 ile % 27’si boşanma nedeni olarak evlilik dışı bir ilişkiyi belirtmektedir. Burada aldatmaya ilişkin verebileceğim bir diğer önemli bilgi de şu: aldatmaların çoğu cinsel tatmin arayışından ya da merakından değil, ilişkide bir süredir özlem duyulan arkadaşlık, destek, ilgi, beğeni ya da saygı arayışından kaynaklanmaktadır.

Yanlışı: Erkekler biyolojik/evrimsel olarak evliliğe uygun değildir.

Doğrusu: Bazı teorisyenler, kadınlar ve erkekler arasındaki evrimsel farklılıkları (kadının aynı anda bir erkekten, erkeğin ise çok sayıda kadından aynı anda çoğalabilmesi gerçeğini) gerekçe göstererek, erkeklerin biyolojik olarak aldatmaya eğilim duyarken, kadınların da biyolojik olarak bir erkeğe bağlanma ihtiyacı içinde olduğunu öne sürmektedirler. Ancak modern dünya ve gösterdiği değişimler bu teoriyi çoktan çürütmüş durumda. Geçtiğimiz yüzyılın ikinci yarısında gördük ki, aldatma biyolojik ihtiyaçlardan değil, çevresel koşulların uygunluğundan kaynaklanıyor. Kadınlar çalışma hayatına dahil oldukça, kadın-erkek arasındaki aldatma eğilimine ilişkin farklar da ortadan kalkmaya başladı.

 

Tamamını okumak için tıklayın... 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BEYİN KANAMASINA DİKKAT
İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ARTIRIYOR
ZİHİNLERİ SÜNGER GİBİ
UYURKEN BİLE ÖĞRENİYORLAR
UYKU APNESİ KABUS MU OLDU
NELERE YOL AÇIYOR
AYRILIK SONRASI....
SAÇI DEĞİŞTİRMEK YETMEZ
SESİNİZ KISILMASIN
ÖNEMLİ 5 NEDEN
BEBEKLER YANLIŞ BESLENİYOR
"GIDA PÜRELERİ YAPMAYIN"
KOLESTROL BEYİN İÇİN ÖNEMLİ
SAĞLIKLI DÜZEYİ GEÇMEMELİ
KANSERDEN KORUYAN
BESLENME ÖNERİLERİ
HAMİLELİKTE KİLO KONTROLÜ
NE KADAR ARTIŞ NORMAL?
HAMİLELİKTE KİLO ALIMI
BİLİNÇLİ BESLENME

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
"NE KADAR TİTİZ KADIN"
"ASLA EVLENMEYECEĞİM"
DİNLENİRKEN BİLE AKTİFİZ
KİMLER PATİK ATAĞA YATKIN?
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
YENİ SEZONDA TIRNAKLAR
AKNELERDEN KURTULMAK İÇİN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :