Okunma Sayısı: 9516
CANLI YORUMLAR

KÜRTAJ GEMİSİ YOLDA

Hikayelerin çoğu üzücü

Uluslararası sularda kanunlar arası boşluklarda seyahat eden bir gemi var. Bu gemide Rebecca Gomperts isimli bir kadın ve ekibi, kürtajın yasal olmadığı ülkelerdeki kadınlara yardım ediyor. Karşılarına çoğunlukla tecavüz mağdurları ya da başka dramatik hikâyeler çıkıyor

2004’te Portekiz seyahatimizde ülkenin savunma bakanı karasularına girmemizi yasaklamıştı. Gerekçesi de ülkenin ulusal güvenliği için tehdit oluşturduğumuzdu. Bunu gemide silah bulunmaması ve personelin hiçbirinin sabıkası olmamasına karşın söylüyordu. Girişimizi engellemek için uluslararası sulara iki savaş gemisi çıkartarak tüm kanunları da hiçe saydı. Konuyu AİHM”e götürdük ve davayı 2009’da kazandık.

Kadınlar size nasıl ulaşıyor? Kürtajdan sonra onları nasıl güvenli bir şekilde evlerine bırakıyorsunuz?

Öncelikle yerel kadın örgütleriyle temasa geçiyoruz ve buluşma için bir plan çıkarıyoruz. Yardıma ihtiyacı olan kadınlar bu iş için özel olarak hizmete açılan özel hat sayesinde bize ulaşabiliyor. Sonrasında kadınlar bizimle seyahat etme izni alıyor ve uluslararası sulara açılıyoruz. Böylece kadınların mensup olduğu ülkelerin kanunlarını bertaraf ediyoruz.

Kürtaj için başvuran kadınlardan çok sayıda üzücü ve ilginç hikâye dinlemişsinizdir.

Hikâyelerin hepsi yürek parçalayıcıydı. Tecavüz edilen kadınlar vardı. Hiç destek görmeyen ve bağlı bulundukları topluluktan dışlanan kadınlar vardı.

ÖLENLER GENÇ VE FAKİR

Kürtaj hakkındaki kişisel fikriniz nedir? Tamamen sınırsızbir hak mı olmalı? Herhangi bir tıbbi sınırlama getirilmeli mi?

Şununla yüzleşelim, kürtaj yasal olsa da olmasa da, kadınlar muhafazakâr olsa da olmasa da yapılıyor. Bu yüzden kürtajın güvenilir ve ulaşılabilir olması çok önemli. Bu da ancak kürtaj yasallaşırsa mümkün olur. Şunu unutmamalıyız ki kürtajın yasal olup olmaması kadınların sağlığından önemli değil. Güvenli ve yasal kürtaj hakkı, bir sosyal adalet sorunudur. Bir kadın ve anne olarak konunun beni doğrudan ilgilendirdiğini düşünüyorum. Bir doktor olarak güvenli kürtajın nasıl yapılabileceğini biliyorum ve bence kadınların kürtaj yüzünden hâlâ ölüyor olması bir skandal. Ölenlerin çoğu da yaşı küçük ve fakir kadınlar. Doğum kontrolü için yeterli bilince ve -yasal olmasa da- sağlıklı kürtaja ulaşmak için yeterli paraya sahip değiller. Politikacılar da zengin kesimden ve yasal olmasa da eşleri ya da çocukları iyi kürtaj koşulları satın alabilirler. Bu yüzden yasaları değiştirmek için pek aceleci olmuyorlar. Eğer yakınları yasadışı kürtaj yüzünden ölse kürtajı hemen yasal hale getirirlerdi. İstenmeyen hamilelik kadınların sosyoekonomik statüsünde büyük sorunlar yaratıyor. Bazen eğitimlerini bitiremiyorlar, aileleri tarafından dışlanıyorlar. Kariyerlerini geliştiremiyorlar, hatta çocukları bile finansal zorluklar yüzünden iyi bir hayat yaşayamıyor. Bu sırf kadınların sağlık durumlarını iyileştirmek için değil aynı zamanda yaşayabilecekleri travmaların önüne geçmek açısından önemli. Kadınlar marjinalize ediliyor, hatta herhangi bir ahlak baskısının yaratacağı suçluluk duygusundan çok daha fazlasını yaşayabiliyor. Eğer iyi eğitimalmamış kişiler tarafından kötü muameleye maruz kalırlarsa -ki genelde öyle oluyor- o zaman hiçbir hakları yok demektir.

Din ve kürtaj karşıtlığı arasındaki ilişkiyi nasıl yorumluyorsunuz?

Eninde sonunda hamileliği yaşayan ve bebek doğurmak adına hayatını riske atan kadının kendisi. Ayrıca çocuğu büyüten de kadın. Dolayısıyla bu süreçten tamamen etkilenen tek kişi o, devlet ya da din değil. Böylesi özel bir durumda başka hiçbir kurum ya da kişi kadının ne yapacağına karar veremez. İstenmeyen hamilelik kadınların karşı karşıya kaldığı bir durum. Kadın dini ya da başka bir açıdan kendi kararını verebilir. Çoğu kez “aslında kürtaja karşıyım ama benim durumum farklı” diyen kadınlarla karşılaştım. Kürtaj fikri onları rahatsız etse de en azından kendi hayatları için kendilerinin karar verebileceğini anlamış görünüyorlar. WOW’un yaptıklarından hoşlanmayan ve bizi durdurmak isteyen insanlar var. Bunu dini inançları gereği yapmaya hak görüyorlar. Ancak dini kurumları yürütenler erkeklerdir ve erkekler de hamile kalmaz. Erkekler cinsellikle ilgili fikirleri yüzünden suçlanmaz bunu yaşayan da çoğunlukla kadınlardır.

Kaynak: Cumhuriyet 


Yazı Etiketleri

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
REDD SALONU SAHNEYE ÇEVİRDİ
VE SÖYLEŞİDEN ARTAKALANLAR
GENÇLER
SORUNUN NERESİNDEYİZ?
SİZİN GÖZDE ÇOCUĞUNUZ KİM?
İTİRAF EDEBİLİYOR MUSUNUZ?
SAĞLIKLI YAŞAM SIRRI
DR. ENDER SARAÇ
TİP 1 DİYABET RÖPORTAJI
ÖĞRETMENLER NEYİ BİLMELİ?
FACEBOOK'UN ENERJİSİ
YENİLENEBİLİR KAYNAKLARDAN
ŞİDDETİN ÖNÜNE GEÇİLMESİNDE
GÖREV YİNE KADINA DÜŞÜYOR
ÖĞRENCİYE ÖZEL UMRE?
DİYANET'TEN UMRE PROGRAMI
TATLIDAN SONRA SU VEYA SÜT
BESLENMEDE GEÇİŞ DÖNEMİ
ÇAMAŞIR SUYUYLA ARAMDA
SADO-MAZO BİR İLİŞKİ VAR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ŞAİR VE YAZAR BÜLENT ...
ÇOCUĞA KANKA ELİ
BEYAZ GÜLLERLE ANILDILAR
O GÜVENLİ ELLERDE Mİ?
İLGİLİ VİDEOLAR
ERKEN ERGENLİK
KADINLARA ÖZEL "MUTLULUK" OYUNCAKLARI
ERGENLİKTE UYUM SORUNU
LEYLEK HİKAYELERİ ANLATMAYIN
OJENİZ NE RENK OLSUN
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
YAŞLANMAK GÜZELDİR
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :