Okunma Sayısı: 9665
CANLI YORUMLAR

MUTFAK MASANIZ CAMDAN OLSUN

Mutfakta bilinçli olun

Mutfakta yaptığınız küçük hatalar, büyük sağlık problemlerine neden olabilir. Bakterilerin oluşmaması için cam masa kullanılmalı, gıdaların bozulmaması için mutfakta klima bulunmalı!

Medical Park Bahçelievler Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Engin Türkmen, Sabah'tan Esra Tüzün'e sağlıklı bir yaşam için alınabilecek önlemleri anlattı. Sağlıklı bir evde yaşamak istiyorsanız; mutfaktaki düzenlemelerinizi de bilinçli bir şekilde yapmanız şart! Mutfakta; yiyeceklerin temizlenmesi için gerekli şartların olması önemlidir. Su arıtma sistemlerinde genellikle reçine kullanılır ancak reçine sudaki tortuları tutar, bakterileri tutmaz. Bakterileri tutabilmesi için ultraviole lambalar kullanılıyor. Bu lambaların içinden geçen sudaki bakteriler arınıyor. 

DOLABA DİKKAT 
Beyaz eşyaların kullanımında da dikkat edilmesi gereken noktalar var. Bunun en önemlisi de kuşkusuz yiyeceklerimizi sakladığımız buzdolapları. Bizde ne yazık ki bir buzdolabı kültürü yok! Bu cihazları çok doğru şekilde kullandığımız söylenemez. Yiyecekleri rastgele, doğru saklama koşullarına dikkat etmeden, bir nevi buzdolabına tıkıyoruz! 

Buzdolabındaki bölmelerin bile ayrı rolleri vardır ve bunlardan yararlanmak gerekir. Besinlerin içindeki vitaminlerin ya da proteinlerin belli bir süre muhafaza edilmesi için, optimal saklama ısısının iyi belirlenmesi lazım. Buzdolapları bu işlevi yerine getiriyor. Buzdolabında sebze ve meyvelerin, donmuş gıdalarla aynı alanda saklanmaması gerekir. 

ETİ PARÇALAYIN 
Yumurtayı sebzelikte saklamak da yanlıştır. Dikkat edin; yumurtalar için hep buzdolabının kapı tarafı ayrılmıştır. Bu boşuna değildir. Yumurta için en uygun muhafaza ısısı oradadır. Ama biz çoğu zaman bunlara dikkat etmiyoruz. Bakıyorsunuz; sebzelik kısmına yoğurt ya da et konuluyor. Buzlukta balığın üstüne dondurma bırakılıyor. Bunlar son derece yanlış kullanımlardır. Küçük görülen ama sağlık için önemli olan bu ayrıntılara dikkat etmek gerekir. 

Et ürünlerini de buzdolabında saklarken dikkat etmemiz gereken nokta; eti, yiyeceğimiz miktarda parçalara bölmek, yemek yaparken her defasında bu parçaları almaktır. Örneğin; bir kilo kıymayı bütün halinde buzdolabından çıkartıp çözülmesini beklemek sonra da yiyeceğimiz miktarı kesip, kalanı tekrar dolaba koymak yanlıştır. Bu bir kilo kıymayı 250'şer gramlık parçalara ayırırsak ve her defasında bir parçayı alarak yemek yaparsak, daha sağlıklı olur. Çözülmüş ya da pişirilmiş eti tekrar dolaba koymak, bakterilerin oluşumuna davetiye çıkartır. 

Bal, reçel gibi gıdaların dışarıda bırakılması karıncalanmalarına sebep olur; buzdolabında saklanmaları daha sağlıklıdır. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
MODERN BANYOLARDA DUŞ KEYFİ
YENİLENME VE RAHATLAMA
EV, TEHLİKE YUVASI OLMADAN
BUNLARI BAKICINIZ DA BİLSİN
KALE'DEN MODERN ÇİZGİLER
MUTFAKTA PAPAYA&TİMO SERİSİ
HALI YIKAMANIN PÜF NOKTASI
NASIL TEMİZLEYECEKSİNİZ...
ODASININ İLHAM KAYNAĞI
70'LERİN ASİ RUHU...
CREAVIT SOHO'DAN BANYO
FARKLILIK ARAYANLARA
BANYONUZDA BAMBU ŞIKLIĞI
ÖZNELLİK ARAYANLARA
BANYODA YARATICILIK VE UYUM
BİRAZ RENK VE HAREKET...
KENDİNE AŞIK EDEN CAMLAR
BÜTÜN ESERLER BİR TANE!

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
RUTUBETSİZ BANYOLAR
KALE'DEN MODERN ÇİZGİLER
ŞIK VE SANATSAL BANYOLAR
BANYODA YARATICILIK V...
MİNİKLERİN BOYUT ZİYARETİ
ÜNLÜLERİN MAKYAJSIZ HALLERİ
OJENİZ NE RENK OLSUN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :