Okunma Sayısı: 8983
CANLI YORUMLAR

NEDEN MAMMOGRAFİ?

Yaşlara göre önlemler...

Mammografi nedir?

Meme kanserinin tanısı amacı ile memenin röntgen ile görüntülenmesidir.

Mammografinin ne faydası var? Neden çektirmeliyim?

Unutmayın, erken tanı hayat kurtarır! Kadınlarda en sık görülen kanser meme kanseridir. Kadınlardaki kanser ölümleri arasında ikinci sırayı meme kanseri almaktadır. Bilimsel çalışmalar 40 yaşından sonra çekilen mammografinin meme kanseri ölümlerini % 20'den fazla oranda azalttığını göstermiştir. 50'li yaşlardan sonra ise ölümlerin azalma oranı % 30'ları aşmaktadır.

Kimler mammografi çektirmelidir?

Erken tanı için 40 yaşından itibaren tüm kadınlar; herhangi bir şikâyeti, risk faktörü veya ailede meme kanseri olmasa bile mammografi çektirmelidir. Meme kanserinin dörtte üçü 50 yaşından sonra görülür.

Ne sıklıkta mammografi çektirmeliyim?

40 yaş civarında ilk mammografinin çekilmesi ve bundan sonraki dönemde 1-2 yılda bir doktor muayenesi ve mammografi çekilmesi önerilmektedir. Menopozdan sonra ise her yıl düzenli olarak muayene ve mammografi çektirmek gereklidir. Bu şekilde takip edilen kadınlarda kanserin çok erken dönemlerde yakalanabildiği ve meme kanserine bağlı ölümlerde % 30 oranında azalma sağlandığı saptanmıştır.

Mammografimi nerede çektirebilirim?

Mammografi, mammografi cihazı adı verilen özel bir röntgen makinesi ile radyoloji teknisyenlerince çekilmektedir. Bu cihazın ve radyoloji uzmanının bulunduğu merkezlerde mammografi çektirebilirsiniz.

Mammografi röntgen ışını ile çekiliyor. Radyasyonun bana zararı olur mu?

Teknolojideki gelişmeler sayesinde mammografi cihazının yaydığı X ışını çok az düzeyde olup hiçbir ek risk getirmemektedir, kısaca mammografinin faydası vardır.

Mammografi çekilmesi rahatsız edici bir tetkik midir? Nelere dikkat etmeliyim?

Meme, mammografi makinesindeki iki plastik tabaka arasına yerleştirilerek memenin radyolojik görüntüsü alınmaktadır. İyi bir görüntü almak için iki tabaka arasına meme sıkıştırılır. Bu bir rahatsızlık hissi vermekle birlikte dayanılmaz ağrılı ve korkutucu bir tetkik değildir. Filmi çeken teknisyene rahatsız olduğunuzu söyleyerek onu uyarabilirsiniz. Mammografi sırasında meme sıkıştırıldığı için adetten hemen önce ve adet sırasında mammografi çekilmesi uygun değildir. En uygun dönem adet sonrası olan ilk haftadır. Filmin çekilme süresi birkaç dakikalık süre olmakla birlikte tüm işlem genellikle 15-20 dakikayı geçmez.

Mammogafi çektirirken dikkat edilmesi gereken konular nelerdir?

Film çekilmesi sırasında belin üst kısmının çıplak olması gerektiğinden belin üstü ve altının ayrı olduğu kıyafetler giymek (etek, bluz gibi) hazırlık ve çekim aşamasında size kolaylık ve rahatlık sağlayacaktır. Ayrıca deodorant, pudra ve krem gibi kozmetiklerin koltuk altına sürülmeösi filmin kalitesini etkiler. Film çektirmeye giderken bunları kullanmayınız. Eğer varsa daha önce çekilen mammografi filmlerinizi karşılaştırmak için yanınızda götürmeyi unutmayınız.  

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
HAMİLELİK İÇİN 22 SEBEP
ERKEN DOĞUMU TETİKLEMEYİN
5 YIL İÇİNDE TARİH OLUYOR
ÇÜRÜKLERDEN KURTULUYORUZ
GÜLÜMSEMEKTEN KAÇINMAYIN
ÇARPIK DİŞLER KABUS OLMASIN
SİZİN GÖZDE ÇOCUĞUNUZ KİM?
İTİRAF EDEBİLİYOR MUSUNUZ?
BEBEKLERDE ATOPİK EGZAMA
BEBEĞİNİZİ KORUYUN
ORGAZMIN BİLİNMEYENLERİ
KİM KAÇ DAKİKADA, NE ZAMAN?
SESSİZ VE YALNIZ KADINLARA
CANNES'DA "SESSİZ"LİK
BAŞ AĞRISINDA CİDDİ TEHLİKE
BU SİNYALLERE DİKKAT
YUMURTA SARISINDAKİ TEHLİKE
TÜRK UZMANLAR KARŞI AMA...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
YÜKSEK TOPUKLUYA DİKKAT
KADIN KALBİ NEDEN YORULUR?
YOKSA HAMİLE MİYİM?
RAHİM NAKLİNDE KRİTİK...
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
2013 BAROK DESENLERİN YILI
BAZILARI KASLI SEVER
AKNELERDEN KURTULMAK İÇİN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :