Okunma Sayısı: 8756
CANLI YORUMLAR

NEDEN MAMMOGRAFİ?

Yaşlara göre önlemler...

Mammografi nedir?

Meme kanserinin tanısı amacı ile memenin röntgen ile görüntülenmesidir.

Mammografinin ne faydası var? Neden çektirmeliyim?

Unutmayın, erken tanı hayat kurtarır! Kadınlarda en sık görülen kanser meme kanseridir. Kadınlardaki kanser ölümleri arasında ikinci sırayı meme kanseri almaktadır. Bilimsel çalışmalar 40 yaşından sonra çekilen mammografinin meme kanseri ölümlerini % 20'den fazla oranda azalttığını göstermiştir. 50'li yaşlardan sonra ise ölümlerin azalma oranı % 30'ları aşmaktadır.

Kimler mammografi çektirmelidir?

Erken tanı için 40 yaşından itibaren tüm kadınlar; herhangi bir şikâyeti, risk faktörü veya ailede meme kanseri olmasa bile mammografi çektirmelidir. Meme kanserinin dörtte üçü 50 yaşından sonra görülür.

Ne sıklıkta mammografi çektirmeliyim?

40 yaş civarında ilk mammografinin çekilmesi ve bundan sonraki dönemde 1-2 yılda bir doktor muayenesi ve mammografi çekilmesi önerilmektedir. Menopozdan sonra ise her yıl düzenli olarak muayene ve mammografi çektirmek gereklidir. Bu şekilde takip edilen kadınlarda kanserin çok erken dönemlerde yakalanabildiği ve meme kanserine bağlı ölümlerde % 30 oranında azalma sağlandığı saptanmıştır.

Mammografimi nerede çektirebilirim?

Mammografi, mammografi cihazı adı verilen özel bir röntgen makinesi ile radyoloji teknisyenlerince çekilmektedir. Bu cihazın ve radyoloji uzmanının bulunduğu merkezlerde mammografi çektirebilirsiniz.

Mammografi röntgen ışını ile çekiliyor. Radyasyonun bana zararı olur mu?

Teknolojideki gelişmeler sayesinde mammografi cihazının yaydığı X ışını çok az düzeyde olup hiçbir ek risk getirmemektedir, kısaca mammografinin faydası vardır.

Mammografi çekilmesi rahatsız edici bir tetkik midir? Nelere dikkat etmeliyim?

Meme, mammografi makinesindeki iki plastik tabaka arasına yerleştirilerek memenin radyolojik görüntüsü alınmaktadır. İyi bir görüntü almak için iki tabaka arasına meme sıkıştırılır. Bu bir rahatsızlık hissi vermekle birlikte dayanılmaz ağrılı ve korkutucu bir tetkik değildir. Filmi çeken teknisyene rahatsız olduğunuzu söyleyerek onu uyarabilirsiniz. Mammografi sırasında meme sıkıştırıldığı için adetten hemen önce ve adet sırasında mammografi çekilmesi uygun değildir. En uygun dönem adet sonrası olan ilk haftadır. Filmin çekilme süresi birkaç dakikalık süre olmakla birlikte tüm işlem genellikle 15-20 dakikayı geçmez.

Mammogafi çektirirken dikkat edilmesi gereken konular nelerdir?

Film çekilmesi sırasında belin üst kısmının çıplak olması gerektiğinden belin üstü ve altının ayrı olduğu kıyafetler giymek (etek, bluz gibi) hazırlık ve çekim aşamasında size kolaylık ve rahatlık sağlayacaktır. Ayrıca deodorant, pudra ve krem gibi kozmetiklerin koltuk altına sürülmeösi filmin kalitesini etkiler. Film çektirmeye giderken bunları kullanmayınız. Eğer varsa daha önce çekilen mammografi filmlerinizi karşılaştırmak için yanınızda götürmeyi unutmayınız.  

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BEBEK 6 AYLIKKEN
OTİZM FARK EDİLEBİLİR
AİLELERDE EĞİTİM DÜZEYİ
DEPRESYONU ETKİLİYOR
KORKUYA KARŞI ÖZGÜR TİYATRO
"HERKES KENDİ İŞİNİ YAPSIN"
ERTESİ GÜN HAPI TESPİTİ
BAKANLIK: BİR SAKINCASI YOK
BAKAN DİNÇER'DEN AÇIKLAMA
SÜT ZEHİRLENMESİNE YÖNELİK
AMERİKAN RÜYASI
GEZİN, GÖRÜN VE YAŞAYIN
BU KEZ HEDEF SİVİLLER OLDU
8 ÖLÜ, 64 YARALI VAR.
HAMİLELİKTE DİYABET
BUNLARA DİKKAT EDİN
ORGANİK KADIN PEDİ
GERÇEKTEN NEFES ALIYOR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
MİYOMLARIN NEDENİ BULUNDU
ISLAK VE VAHŞİ
KADINLARDA ERKEKSİ KI...
MİYOMLARA DİKKAT
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
DOĞRU SAÇ DOĞRU MAKYAJLA
YAŞLANMAK GÜZELDİR
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :