Okunma Sayısı: 5916
CANLI YORUMLAR

OKUL SEÇİMİ HAZIRLIĞI

Anahtar kelime "ihtiyaç" mı

Çocuğunuz bebeklik çağlarını atladı, kreş/yuva dönemi bitti ya da bitmek üzere. İşte siz de yana döne düşündüğünüz, okul okul gezinip araştırdığınız, çevreden ya da "bir bilen"den akıl aldığınız döneme girdiniz.  

Çocuğunuz için okul seçim zamanı geldiğinde aklınızı en çok meşgul eden sorulardan biri “Acaba en iyi okul hangisi?”dir hiç şüphesiz. DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü uzmanlarından Klinik Psikolog Açelya Şahin Fırat, bu konuda en akılcı yolun öncelikle çocuğunuzun ihtiyaçlarını belirlemek olduğunu söylüyor.

Anne-babalar için oldukça önemli olan “doğru okul seçiminde” nelere dikkat edilmesi konusunda önemli ipuçları veren Fırat şöyle devam ediyor: “Çocuklarımızın hayatına sokacağımız profesyoneller konusunda her zaman en iyisini ararız. Doğumunu kime yaptırayım? Hangi hastane daha iyidir? Çocuk doktoruna kime başlasak? İyi bir dadı nereden bulabilirim? Bu, en iyiyi bulma yolunda kafamızı meşgul eden sorulardandır. Kuşkusuz bu süreçlerin en önemlilerinden biri de okul seçimidir. Araştırmaya başladığımızda çevremizdeki herkes konunun uzmanıdır: ‘Özel okula ne gerek var, biz devlet okulunda okuduk da ne oldu? En iyi öğretmen Sibel Hanım onun sınıfına vermeye çalış… En iyi okul eve en yakın okuldur… Seninki zaten Ocak doğumlu bir sene erken gitsin hem de Ayşe Hanım’ın sınıfına verebilirsin böylece…’ Bu iyi niyetli önerilerin yanında bir de okulları gezmeye başladığınızda, duyduklarınız kafanızın iyice karışmasına ve en iyi okulu seçme konusundaki endişelerinizin artmasına neden olur.”

Bu süreçte izlenecek en akılcı yolun kendi beklentilerinizi ve çocuğunuzun ihtiyaçlarını doğru belirleyerek bir liste oluşturmak olduğunu söyleyen Fırat, bu listede olması ve cevaplanması gereken en önemli soruları sıralıyor… 

“Okul Öncesi Eğitim Kurumu Seçimi

Benimsedikleri özel bir eğitim sistemi var mı? Eğitim materyalleri yeterli mi? Eğitim materyalleri ve oyuncaklar tahta, kumaş, keçe gibi sağlıklı malzemelerden mi yapılmış yoksa plastik oyuncaklar mı ağırlıkta? Çocuğun sosyal alanını destekleyecek spor ve sanat dersleri yeterli mi? Bu dersleri veren kişilerin eğitimleri uygun mu? Sınıf içindeki öğretmenlerden en az bir tanesi üniversite mezunu mu? Okulun psikoloğu çocukları ne sıklıkla gözlemliyor? Milli Eğitim Bakanlığı’na mı Sosyal Hizmetler’e mi bağlı faaliyet gösteriyorlar? Okul gezilerinde çocuklara kimler refakat ediyor? Çocuk sayısı ile öğretmen sayısı orantılı mı? Yabancı dil dersini veren eğitimcinin uyruğu nedir? Tuvalet eğitimi veriyorlar mı? Yemek okulda mı hazırlanıyor, dışarıdan mı geliyor? Veli profili nasıl? Güvenliği nasıl sağlıyorlar? Okul servis hizmetini bir şirket mi yoksa bireyler mi üstleniyor?

İlköğretim Kurumu Seçimi

Bu yıl birinci sınıfı okutacak öğretmenlerin eğitim ve deneyim durumları nelerdir? Yabancı dil derslerini veren öğretmenlerin uyruğu nedir? Dersler ve teneffüsler kaçar dakika? Blok ders uygulaması var mı? İlk yılda ödev veriyor, sınav yapıyorlar mı? Her yıl öğretmen değişimi oluyor mu yoksa ilk beş yılı aynı öğretmenle mi okuyorlar? Her yıl sınıftaki öğrenciler karıştırılıyor mu? Dersler ve teneffüsler kaçar dakika? Blok ders uygulaması var mı? İlk yılda ödev veriyor, sınav yapıyorlar mı? Her yıl öğretmen değişimi oluyor mu yoksa ilk beş yılı aynı öğretmenle mi okuyorlar? Her yıl sınıftaki öğrenciler karıştırılıyor mu yoksa ilköğretim sonuna kadar sınıflar sabit mi? Her sınıftan kaç şube var? Spor ve sanat derslerindeki öğretmenlerin mezuniyet durumları nedir? Okulun mezunları eğitimlerine hangi okullarda devam ediyorlar? Rehberlik biriminde kaç öğretmen var ve öğrencilerle ne sıklıkla görüşüyorlar? Sınıflar kaç kişilik? Yemek okulda mı hazırlanıyor, dışarıdan mı geliyor? Veli profili nasıl? Güvenliği nasıl sağlıyorlar? Okul servis hizmetini bir şirket mi yoksa bireyler mi üstleniyor?

Çocuğunuzu iyi tanımak; hangi okulda mutlu olacağına karar vermek en önemlisi…

Yukarıdaki soruları, aile olarak, bir okuldan beklentilerinize ve çocuğunuzun ihtiyaçlarına göre revize edebilir, eklemeler veya çıkarmalar yapabilirsiniz. Burada önemli olan çocuğunuzu iyi tanımak ve ne tarz bir okulda daha mutlu ve başarılı olacağını belirlemektir. Örneğin, hareketli bir çocuğun sınıf ve okul mevcudunun az olduğu butik bir okula gitmesi daha uygun iken dil becerisi yaşının ilerisinde gelişen bir çocuğun; yabancı dilin ön planda olduğu vakıf okullarını tercih etmesi daha uygun olabilir. Çocuğunuzu yol tutuyorsa evinize yakın bir okul seçmenizde fayda vardır. Dikkat veya öğrenme sorunları yaşayan bir çocuğun akademik beklentileri çok yüksek, tam gün bir okula gitmesindense yarım gün eğitim veren ve çocuğun sahip olduğu diğer güçlü yönlerin üzerine eğilebilecek bir okula gitmesi daha mutlu olmasını sağlayacaktır.

Sonuç olarak, tanıdığınız bir ailenin çok memnun kaldığı okul, siz ve çocuğunuz için hiç de uygun olmayabilir. Kendi ihtiyaç ve beklentilerinizi somut bir şekilde belirleyerek yapacağınız okul ziyaretleri ve alacağınız bilgilerle bir değerlendirme oluşturarak bu konuda en doğru kararı verebilirsiniz.”

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ARKADAŞLIK
FARKLI YAŞLARDA NE DEMEKTİR
AİLELERİN LÖSEMİ SINAVI
ÇOCUĞUNUZU BİLİNÇLENDİRİN
KENDİNE GÜVEN VE ARKADAŞLIK
ÇOCUĞUNUZ ÖZGÜVENLİ Mİ?
NE KADAR KAZANIYORSUN DERSE
CEVABINIZ NE OLUR?
ÇOCUKLARDA
"HAYIR!" KENDİNİ FARK ETTİRME ÇA...
ÇOCUKTUR BÜYÜYÜNCE GEÇER
DEMEYİN, GEÇMİYOR!
ÇOCUKLARDA ÖZGÜVEN GELİŞİMİ
MUTLU OLMASI İÇİN ŞART
TEK ÇOCUĞA ARKADAŞ!
KARDEŞİ YOK DİYE ÜZÜLMEYİN
ÇOCUKLARDA KİMLİK AŞAMALARI
ÇOCUKLA ZITLAŞMAK SONUCA GÖTÜRMEZ!
ÇOCUKLAR NEDEN YALAN SÖYLER
NESLİM DOKSAT ANLATIYOR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
OKUL ÖNCESİ EĞİTİM YERLERİ
YORULMAK BİLMEYEN ÇOC...
OKUL ÖNCESİ ÇOCUKLARI...
ÇOCUKLARDA UYKU SORUNU
EN İYİ YAZ KOKULARI
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
BAZILARI KASLI SEVER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :