Okunma Sayısı: 10968
CANLI YORUMLAR

TEK ÇOCUĞA ARKADAŞ!

Kardeşi yok diye üzülmeyin

Günümüzde tek çocuklu aile sayısı (en azından eğitimli kesimde ve şehirlerde) artmakta. Maddi imkanların çocuk eğitimindeki önemi ön plana çıktıkça (yabancı dil, aktivite ve hobiler, sinema, tiyatro vb) gerçekten birden fazla çocuk sahibi olabilmek için çok zengin olmak gerekiyor. Çünkü ailelerin büyük çoğunluğu çocuk yetiştirmenin sadece giyim ve beslenme masraflarını karşılamaktan ibaret olmadığını biliyor. Peki kardeşsiz büyüyen bu çocuklar arkadaş konusunda ne durumda ve ne yapmalı?

***

Çocuğunuzun kardeşi olsaydı, normal olarak onunla ağız dalaşı yapacak ve kavga edecekti; ancak bunları en iyi arkadaşıyla da yaşayabileceğini unutmamanız gerekir.

Hayali arkadaşlar tek yetişen çocuklar için paha biçilmez olsa da, yalnız çocuklar için gerçek arkadaş, kardeşi olan yaşıtlarına kıyasla çok daha önemlidir. Örneğin çocuğunuz en yakın arkadaşına, sanki kardeşiymiş gibi davranabilir. Diğer çocuk bu yaklaşıma karşılık vermekten mutlu olduğu sürece bu ölçüdeki bir samimiyetin hiçbir zararı yoktur. Hatta çocuğunuzun kendi yaşıtıyla boş zamanlarını paylaşarak keyif almasına yardımcı olabilirsiniz. Bu paylaşımın nasıl bir deneyim olduğunu görmesi için, diğer çocuğu evinize yatıya ve hafta sonu ziyaretlerine de davet ederek ilişkilerini güçlendirebilirsiniz.

Çocuğunuzun kardeşi olsaydı, normal olarak onunla ağız dalaşı yapacak ve kavga edecekti. Ancak bunları en iyi arkadaşıyla da yaşayabileceğini unutmamanız gerekir. Kavga sonrasında çok çabuk barışabileceklerini göz önünde bulundurursanız, bu durumun da son derece normal olduğunu görebilirsiniz. Üstelik aynı münakaşayı kız ya da erkek kardeşiyle yaşadığında sorunu muhtemelen uzatacaktır.

Daha önce de söylediğimiz gibi çocuğunuzu, farklı kaynaklardan arkadaşlıklar edinmesi için özendirin. Böylece en iyi arkadaşıyla kalıcı bir sorun yaşadığında ya da onunla başka birtakım nedenlerden ötürü bağı koparsa, güvenebileceği başka arkadaşlarıyla görüşebilir. Okula başladıktan sonra bile önceki arkadaşlıklarının devam etmesini sağlamaya çalışın. Örneğin doğum öncesi ya da doğum sonrası anne arkadaşlık grubunuzdan, çocuğu sizinle aynı zamanlarda doğan özel arkadaşlar edindiyseniz, ayda bir kere buluşarak bu ilişkiyi sürdürmeye çalışabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzu okul dışında katıldığı herhangi bir gruptaki çocuklardan da arkadaşlar edinmesi konusunda teşvik edebilirsiniz. Söz gelimi, diğer çocuğu ve annesini çay içmeye ya da öğle yemeğine davet ederek bu tür arkadaşlıklara zemin hazırlayabilirsiniz.

Çocuğunuz farklı kaynaklardan ne kadar çok arkadaş edinirse, evde yaşıtları yanında olmadığında kendini o kadar az yalnız hissedecektir.

Birçok tek çocuğun, anne babasından gördüğü ekstra ilgiyi ve ailece geçirilmiş zamanları gerçekten hatırasında yaşattığını sakın unutmayın. Ayrıca bu çocuklar yetişkinlerle iletişim kurmaya diğer çocuklara göre daha çok alışıktır. Bu yüzden daha geniş bir sosyal deneyim kazanabilir ve diğer çocukların sahip olamayacağı bakış açıları edinebilirler. ‘Tek çocuk’, ‘yalnız çocuk’ anlamına gelmek zorunda değildir. Yeter ki ona keyif alabileceği zenginlikte bir sosyal hayat sunun.

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÖĞRETME YÖNTEMLERİ
NELERDİR? NASILDIR?
ARKADAŞA SAYGI NEDİR?
SİZ ÖĞRETMEZSENİZ BİLEMEZ!
DOĞRU KELİMELERLE
DOĞRU İLETİŞİM
ÇOCUKLARDA
"HAYIR!" KENDİNİ FARK ETTİRME ÇA...
ÇOCUKLAR DA HATA YAPABİLİR
HATA YAPMAZ DEMEYİN...
TUVALET EĞİTİMİNE DİKKAT
İHMAL DEPRESYONA GÖTÜRMESİN
UYKUYA HAZIRLIK MERASİMİ
BASİT AMA FAYDALI ÖNERİLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUĞUNUZU ANLAMIYORSANIZ
ARKADAŞSIZ ÇOCUK
ÇOCUĞUNUZ NEDEN İÇEKAPANIK
ÇOCUKLARDA ÖZGÜVEN GE...
BİR KADININ ÇANTASINDA
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
2013 BAROK DESENLERİN YILI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :