Okunma Sayısı: 8961
CANLI YORUMLAR

SAĞLIĞINIZ KÜFLENMESİN!

Eve dikkat!

Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, rutubetli ve nemli havalarda daha sık görülen “Küf”ün sağlık açısından önemine değiniyor.

Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, küflerin görünümlerinin yeşilden siyaha dönüşebildiğine, bazen renksiz olabildiğine, bazen de kabaran bir duvar sıvası şeklinde kendini gösterebildiğine değiniyor. Kendine özgü kokusu olan küflerin, ev havasına uçucu organik bileşikler yaydığını; bu yayılan maddelerin hiç bir sağlık problemi olmayan bir bireyde dahi öksürük, nefes darlığı gibi solunum problemlerine sebep olduğunu belirtiyor. Ev içi hava kirliliği kaynağı olarak sigara ile eşdeğer öneme sahip olan küflerin, aynı zamanda alerjiye yatkınlığı olan bireylerde “küf alerjisi” oluşumuna yol açtığını vurguluyor.

Belirtileri Nelerdir?

Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu küf alerjisinin, kimi bireylerde burun akıntısı, burun kaşıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırık gibi belirtiler oluşturduğuna; kimi bireylerde ise bu bulgulara öksürük, hırıltı-hışıltı ve nefes darlığı yakınmaları eklendiğine dikkat çekiyor. Kapalı mekanlarda küflerin yaydığı uçucu organik maddeler, herhangi bir maddeye alerjisi olan kişilerin sadece atak geçirmesine sebep olmuyor aynı zamanda hastalık bulgularını kötüleştiriyor.

Küf Nerelerde Oluşuyor?

Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu küflerin, sıvası hasar gördüğü için su çeken duvarlarda; ev içi nem miktarı yüksek olduğu için nemlenen duvar kâğıtlarında, su boruları su sızdırdığı için yeşillenen banyo karolarında veya devamlı su aktığı için çürüyen mutfak dolaplarında oluştuğuna değiniyor. Küfün yaşam alanı olarak rutubetli ve güneş görmeyen ortamları sevdiklerini belirtiyor.  Hasta bina sendromu denilen eski bakımsız binalarda yaşayan kişilerde görülen sağlık sorunlarının en önemli kaynağının küf olduğunu vurguluyor.

Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu kış aylarında da yüzme sporu yapmak isteyenlerin, kapalı yüzme havuzlarında nem nedeniyle oluşan küfe dikkat etmeleri gerektiğini belirtiyor. Astım hastalarına yüzme iyi gelse bile kapalı yüzme havuzlarının küf gelişimine yatkın olması nedeniyle astım atakları açısından riskli bölgeler olduğuna önemle değiniyor.


Çocuk ya da Erişkin Alerjik Astım Hastalarının Küften Uzak Durmak İçin Alması Gereken 10 Önlem:

1- Ev havasında nem miktarını bir nem ölçer yardımıyla belirlemek ve  %45’in üzerinde ise nemi düşürmek için girişimde bulunmak,
2- Ev içinde mutfak ya da banyoda kaçak yapan bir boru varsa bir an önce tamir yoluna gitmek,
3- Duvarların su almasına neden olan bir sıva çatlağı varsa tamir ettirmek,
4- Ev içinde güneş görmeyen hava almayan kapalı alanlar varsa havalandırma yoluna gitmek,
5- Rutubet sorunu olan alanların halı ile kaplamamak,
6- Yer kaplamalarında küf oluşmuşsa hepsini atarak yenilemek,
7- Banyoyu ve mutfağı kullandıktan sonra bu alanların iyi havalanmasını sağlamak,
8- Evde nem miktarını azaltmak için klima ya da nem giderici alet kullanmak,
9- İç dış sıcaklık farkına bağlı terleyen duvarlara küf oluşmadan önce izolasyon uygulamak,
10- Sert zeminlerde oluşmuş küfü astım hastalarının evde olmadığı bir zamanda çamaşır suyu, oksijenli su veya su ve sabunla fırçalamak suretiyle temizlemek.

 

milliyet

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KURU GÖZ SENDROMUNA DİKKAT
ÇALIŞANLARI BEKLEYEN RİSK
lişkilerin Kabusu
ALDATILMAK SEMİNERİ
YÜRÜYÜŞ BOZUKLUĞUNUZ MU VAR
DOĞRUSU AYAKKABI SEÇİMİ Mİ?
KORKULARINIZ DA KİLO YAPAR
YAĞLANMANIN SEBEPLERİ
ZAYIFLAMA TUTKUSU
HASTA EDİYOR
ÇOCUĞU ERTELEMEK Mİ?
GEÇ KALMIŞ OLMAYIN
SAĞLIKLI BİR RAMAZAN İÇİN
TAYLAN KÜMELİ'DEN ÖNERİLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
YAZ ANAHTARI: TAZE MEYVE
ZAYIFLAMANIN 12 PÜF N...
KANSER CİNSİYET AYIRIR MI?
LİŞKİLERİN KABUSU
BAZILARI KASLI SEVER
TOPLAYIN
ÇOCUKLAR BUNLARA BAYILACAK
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :