Okunma Sayısı: 6336
CANLI YORUMLAR

TV'Yİ BİRLİKTE İZLEYİN

Olumsuz etkilenmesin

Televizyon yaygın bir iletişim aracı. Tüm aile fertlerine olduğu gibi çocuklara da hitap ediyor. Eğlendirip, bilgilendiriyor ama olumsuz etkileri de var. Zaman zaman korku ve endişeye neden olabiliyor veya aile ilişkilerini olumsuz etkileyebiliyor.

Okul öncesi çocuklar televizyona daha fazla düşkün oluyor. Bunun nedeni ise, hem sesin gelmesi hem de hızlı ve canlı görüntülerin geçmesi. Her ne kadar bu durum onları çok mutlu etse de Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Zafer Atasoy, aileleri uyarıyor: “Çocukların televizyonun önünde tek başına bırakılması, onları olumsuz etkiliyor.”

TELEVİZYONU DA PAYLAŞIN
Anne-baba izlerken çocuğu televizyon izlemekten alıkoymanın mümkün olmayacağını söyleyen Dr. Zafer Atasoy, “Önemli olan paylaşma ortamıdır” diyor. “Evde birlikte yemek yenmesi ne kadar önemliyse televizyonun da birlikte izlenmesi ve paylaşılması gerekiyor” diyen Dr. Atasoy, zararlı içeriklerin önüne ancak bu şekilde geçilebileceğini vurguluyor.

AİLELERİN YORUMLAMASI GEREKİYOR 
Dr. Atasoy, “Anne babanın ekranda çıkan her şeyi, aile düzenine ve çocuğun yararına göre yorumlaması gerekir. Çünkü çocuklar televizyon karşısında savunmasızlar; bazı şeyleri anlamakta algılamakta ve yerli yerine oturtmakta zorlanabilirler. Televizyon karşısında büyüyen çocuk başkalarının doğrularıyla büyür. Bu da çocuğu kaybetmeye kadar varabilir” uyarısında bulunuyor.

ÇOCUK DAHA AZ KORKAR 
Özellikle 5-6 yaş döneminde televizyon izleme ortamının çok önemli olduğunu belirten Dr. Atasoy, “Televizyonda ürperten bir şey gördüğünde çocuğun yanında anne ya da babası varsa çocuk daha az korkar. Ebeveynin olayı yorumlamasıyla durumu daha iyi anlar. Anne-babaların süzgeç görevi görmesi ve onun ne olduğunu tekrar anlatması gerekir ki, olumsuz etkileşimlere girmesin. Bu durumun en iyi tarafı çocuklarla ebeveyn arasında ortak bir dil yakalanmasıdır. Bu da son derece anlamlıdır” diyor.

TELEVİZYON AİLE İLİŞKİLERİNİ KUVVETLENDİRMELİ 
Evde birden fazla televizyon olmasının da sakınca yaratabileceğinin altını çizen Dr. Atasoy, herkesin kendi odasında televizyon izlemesinin aile bütünlüğünü bozacağını dile getiriyor: “Televizyonun parçalayıcı değil, aile ilişkilerini kuvvetlendiren bir araç olması gerekir. Eğer ki evde bir tane televizyon varsa; haber, maç, çizgi film, dizi gibi herkesin zevkine ve ihtiyacına uygun her şey izlenebilmeli.”

Yazı Etiketleri

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ATEŞE KARŞI İLK 5 ÖNLEM
KRİTİK SÜRE KAÇ GÜN
ÖDEV YAPMAMAKTA DİRENİYORSA
SİZE DÜŞEN GÖREVLER NELER
ÇOCUKLARINIZ KAVGA EDİYORSA
NASIL BİR YOL İZLEMELİ?
ŞEKER VE TUZ KRİZLERİ
ÇOCUĞUNUZU KORUMA REHBERİ
SEÇMELİDE CUMA FORMÜLÜ
ÇOCUKLAR AYRIŞMASIN DİYE
ÇOCUKLARDA ÖFKE NÖBETLERİ
NESLİM DOKSAT UYARIYOR
VEJETARYEN EĞİLİMİ Mİ VAR?
ÇOCUĞUNUZLA YEMEK SEANSLARI
ÇOCUĞUNUZ SİZİN AYNANIZ
ONUN GÖZÜNDEN SİZ...
ÇOCUK OYUNCAĞINA KAVUŞSUN
OYUNCAK MÜZESİ ATÖLYESİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
KARDEŞİN GELİŞİNE HAZIRLIK
DEHB TEDAVİSİ
İŞARET ETMENİN GÜCÜ
ÇOCUKLARIN KONUŞMA BE...
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
OJENİZ NE RENK OLSUN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :