Okunma Sayısı: 9758
CANLI YORUMLAR

YALNIZ UYUYAMIYOR MU?

Ebeveynlere tavsiye

Bir dönem çocuğunuzu uyutmakla uğraşırsınız. Bir dönem de kendi yatağında uyutmakla… Sabah gözünüzü açtığınızda ise yatakta üç kişisinizdir. Hemen hemen her ailede yaşanan bu tabloyu Çocuk ve Ergen Psikiyatrı Neslim G. Doksat değerlendirdi ve ailelere önerilerde bulundu:

“Bir yaşından sonra artık çocuğun yatak odasının anne-babasından ayrı bir yere alınması gerektiğini düşünüyoruz. Eğer ki hastalık söz konusuysa, ateşli bir durum varsa, ebeveynin gözetimi gerekiyorsa çocuk anne-babanın yatak odasında olabilir. Ama bir yaşından sonra prensip olarak çocuğun kendi odasına ayrılmasını tavsiye ediyoruz.

Çocuklar tabii ki bu gibi durumlarda korkabiliyorlar, gece uyanabiliyorlar. Anne-babalarının yanlarına gitmek isteyebiliyorlar. Onların yanına usulca kayarlar, en sık rastlanan da budur. Yatağa uzanırlar ve onların yanında uyurlar. Çoğu zaman da anne-baba uyandıklarında çocuklarını kendi yanlarında bulurlar.

Şimdi burada, bizim en çok tavsiye ettiğimiz şey; çocuk gece uyanıp da anne-babanın yatağına kendiliğinden geliyorsa, anne veya babanın çocuğa sarılarak, onu kendi yatak odasına götürmesidir. Orada onun uykusunu çok açmayacak şekilde – yani çok aydınlık, ışıklı bir ortamın, televizyonun olmaması gerekiyor, uykusunu kaçıracak şekilde beslememek gerekiyor – olabildiğince uyku halinden çıkmamasını sağlayarak, yanına uzanarak değil, belki bir sandalye çekip oturarak, sarılarak, “Şimdi artık uyku zamanı, hepimiz uyuyoruz. Senin de odan burası, burada yatacağız. Sabahleyin birlikte olacağız, beni göreceksin.” diye güvence vererek yatırmak ve uykuya dalmasını beklemek en doğrusu olacaktır. Uykuya dalar gibi olunca, annenin veya babanın tekrar kendi yatağına geçmesi gerekir.

Bu genellikle tekrarlanan bir durumdur. Çocuk sıkça gelir. Bu sefer anne ve babaların hiç geri adım atmadan, defalarca aynı şekilde, kararlılıkla çocuğu bu benzer metotla yatak odasına götürüp yatırmalarını tavsiye ediyoruz.”

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KORKUYORSA VE UYUMUYORSA
KORKULAR VE HAYALLER
BEBEĞİNİZLE İLK TATİLİNİZ
ÖNLEMLERİ İHMAL ETMEYİN
HAYAL GÜCÜNÜ DESTEKLEYİN
OYUNU ÇOCUK YÖNETMELİ
İŞİNİZ ÇOK, VAKTİNİZ YOK
AMA ONU MUTLU EDEBİLİRSİNİZ
BOŞANMANIN ÖNCESİ - SONRASI
ÇOCUKLARI NASIL ETKİLER?
TASASIZ BİR TATİL
ÇOCUKLARLA GİDECEKSENİZ...
HAFTA SONU BABASI OLMAYIN!
BOŞANMIŞ BABALARA ÖNERİLER
DİŞ BAKIMINI CİDDİYE ALIN
DİŞLERİNİZİN ÖMRÜNÜ UZATIN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
"ANNE BEN DEPRESYONDAYIM"
ABLAYA TEŞEKKÜR ET LÜTFEN
KONUŞMASI SEVİMLİ GEL...
ÇOCUĞUNUZ MUTSUZSA
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
YENİ YILDA DENEYİN
YAŞLANMAK GÜZELDİR
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :