CANLI YORUMLAR
NUR ANAÇ
NUR ANAÇ

YAZLIK ALMAK İSTEYENLER...

Önce bu yazıyı okusun!
08.09.2011

Tatiliniz nasıl geçti?

Benimki çok güzeldi.

İtiraf edeyim, sevgili eşim İbotane’ye yazlıkçı moduna girmeyip her sene olduğu gibi bu sene de Çeşme’ye gidip, Çeşme’nin yemeklerinin, Dalyan’ın denizinin, Alaçatı’nın sokaklarının, dondurmasının ve pazarının tadını çıkarmayı önermiştim; ama o reddetti. 

Ve ekledi: “Normalde seni kırmam bilirsin, ama Şile’deki evi yeni aldık ve  tadını hafta sonundan ziyade uzun kaldığımızda çıkaracağımızı düşünüyorum…”

İstemeyerek ve aklım Alaçatı’daki takılarda ve o huzur dolu atmosferde kalarak da olsa  ben de onu kırmadım ve gittik Şile’ye.

Sahiden de dediği gibi oldu.

2 günlük kalışlarımızdaki bitmez tükenmez çalışmadan eser yoktu! İşler rayına oturunca kendimi klasik müzik açıp, çimlerin üzerine uzanmış kitap okurken,  hamakta yayılırken, çay masasında komşularla ve gelen arkadaşlarımla sohbet ederken, Ağva’ya giderken… buldum!

İşin çalışma kısmına dönersek…

Yazlık demek, çalışmak demek derlerdi; hakikaten deneyimlemeden tam anlaşılmıyormuş.

İbotane ile paylaşım yaparak ortaklaşa yürüttüğümüz Şile çalışma programımız şu şekilde:

Eve gitmeden önce  yiyecekler hazırlanır, taşınma süreci bir dönem sürdüğü için oradaki eksiklerden hazırlananlar paketlenir. Evde kalan yiyecekler ve götürmek üzere alınanlar arabaya yüklenir.

Eve varışla beraber önce yiyecekler, ardından da getirilenler yerleştirilir.

Veranda yıkanır, 1 hafta içerisinde üzerinde türlü yaprak, toz birikmiştir.

Gitmeden önce içeriye alınan sandalyeler, sehpalar, masa süsleri yeniden masaya yerleştirilir.

Çocuklar acıkmıştır, hemen yemek hazırlanır.

Yemek sonrası masa toplanır ve denize gidilir.

Denizden dönüşte çocuklar çitilenir, denizden gelen mayolar ve peştemallar asılır.

Hemen ardından temizliğe girişilir. Önce süpürme, ardından silme suretiyle ev yalanıp yutulur hale getirilir.

 

Neyse ki akşam yemeği bir gün önceden hazırlanmıştır, sadece salata yapılır ve sofra hazırlanır. İsteğe bağlı olarak tatlı yapılır, çünkü çocuklar açık havada kek vs. yemeye bayılırlar!

Akşam yemeği toplandıktan sonra çocukların uykusu gelmiştir, annelerinin okuyacağı kitap sonrasında uyurlar.

İşte bununla beraber artık gerçek anlamda hayat başlar yazlıkta…

Yapılacak iş kalmamıştır, çimlerin üzerindeki şezlonglarda çay eşliğinde sohbet edilir.

 

Bana kalırsa sadece  sohbet için bile yazlığa gidilebilir.

Çünkü İbotane’yle  bir haftada ettiğimiz sohbetten bile fazlasına imkan buluyoruz Şile’de!

Neden mi?

Çünkü özellikle televizyon almadık, internet bağlatmadık.

Orada sohbetin, kitabın tadını çıkaralım, çocuklar da televizyon izlemek için eve tıkılmak yerine bahçede oynasınlar diye!

Şimdi size anlattığım bu iş akışı eminim gözünüze çok göründü. Bana da söylerlerdi de inanmazdım, ama emin olun ki fazlası yok, eksiği var!

Eşle iş bölümü yapmak şart, çocuklar büyüdükçe onlar da biraz çalıştırılabilir. Bizimkiler şimdilik masayı hazırlamaya yardım ediyorlar, yataklarını ve odalarını topluyorlar. 

Tabii yatılı yardımcısı olanlar biraz daha rahat edebilirler ve “Başka bir hayat varsa ben önceki hayatımda ağır işçi miydim acaba???”  diye kendilerini sorgulamayabilirler!

Ama ne olursa olsun, ne kadar yorulursanız yorulun…

Güzel bir şey bu!

Çocukların neşesine, alacakları temiz havaya, içecekleri güzel süte, yiyecekleri hormonsuz sebzeye ve klorlu sular yerine temiz sularda yüzmelerine değer…

Ek olarak siz de kafa dinliyorsunuz ve ne kadar yerseniz yeyin, kilo almıyorsunuz!

Artısını, eksisini bilin ve yapın analizinizi.

Yazlık almak size uyar mı, uymaz mı…

Değer mi, değmez mi?

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
1
Artır
Cevapla Artır
28.09.2011 15:35:47
Benim için gayet aydınlatıcı bir yazı oldu bu..Kendim de 2 çocuklu yazlık hayali kuran bir anneyim. Nelerle başa çıkmam gerekeceğini çok güzel canlandırdım kafamda... Sonuç: kesinlikle tüm uğraşa değer, yeter ki dediğiniz gibi iyi komşular ve muhabbet olsun..Sevgiler
Cevap Yaz
beyza
Cevapla beyza
27.09.2011 22:59:49
Valla ,iyi anlatıyorsunuz ,hoş anlatıyorsunuz ,içimizi geçirdiniz de ,bu ülkede yaşayan milyonlarca insan ,kiralarda perişan oluyor ,1 oda olsun benim olsun diyor ,ama onuda bulamıyor,siz yazlıktan bahsediyorsunuz....Allah mutluluğunuzu daim etsin...
Cevap Yaz

Cevaplar

ahududureceli 14.10.2011 17:22:48

Beyza Hanım, ben sizin ne demek istediğinizi anladım da, biz beni anlayamamışsınız. Tamam siz ben ve çoğu kişi yazlık alamayacak durumda değil!!! AMA N.U.R. Hanım tecrubelerini paylaşmasın mı? Hani alabilecek olanlar da vardı en azından faydalanırlar.. Haksız mıyım? ;)
beyza 10.10.2011 23:28:34

Sayın ahududureceli.......,benim yaptığım yoruma ,yaptığınız yorum ,yani algıladığınız olayla ne tür bir bağlantı kurabildiğinizi anlıyamadım,ben hayatın gerçeklerinden bahsettim,ha tabi yazlık alabilen alsın ,güle güle sağlıkla otursun ama ,çoğu insanın derdi inanın yazlık almak değil,buna eminim....İmza.....:Halkın sesi
ahududureceli 04.10.2011 15:16:31

Beyza Hanım, Sanki N.U.R. burada; TR de hiç olmayan bir şeyden (aynı cins kişilerin evliliği gibi) bahsetmiş gibi niçin böyle tepki verdiniz cidden anlayamadım... Ben de bırak yazlığı ev alabilecek durumda değilim AMA nedense gocunmadım N.U.R. un anlattıklarından... Siz söylemeden ben söyleyeyim; İmza: Kraldan çok kralcı ben!
ZEYNEP5879
Cevapla ZEYNEP5879
20.09.2011 16:18:26
BEN DE N.U.R UN SAMİMİYETİNDE SAMİMİ OLDUĞUNA TAMAMİYLE KATILANLARDANIM...BENİM İÇİN ÇOK DEĞERLİSİNİZ...BU CANDAN SAMİMİYETİNİZDEN ÖTÜRÜ...
Cevap Yaz
ZEYNEP5879
Cevapla ZEYNEP5879
20.09.2011 16:12:10
YAZLIK ALMAYA TABİİ Kİ DEĞER...YORUCU TARAFI OLDUĞU GİBİ BİR OKADAR DA GÜZELDİR.TABİİ TV VE İNTERNET OLMAYIŞI ÖNEMLİ BİR FAKTÖR...
Cevap Yaz
mericmekik
Cevapla mericmekik
20.09.2011 11:33:04
Ben "ev alma komşu al" felsefesi güdüyorum. Mesela bizim oturduğumuz apartmanda 14 komşudan 12'sini almayı başardım, 2'sini de dolar düşünce alacağım, zira rayiç hep dolar bazında. Ama yazlık almayı düşünseydim, yazını kesin yazdırıp, başucuma asardım, öyle aydınlatıcı olmuş:)
Cevap Yaz

Cevaplar

ahududureceli 20.09.2011 12:51:42

Meriççç, Çok tatlısın :) Ben de işyeri alma komşu al modeliyim :) İş Merkezinin bizim katındakilerin çoğunu aldım :))) Öptüüüüüüüüüüümm, LÂLE
Nurun Gemisi 20.09.2011 12:49:02

Teşekkürler, ben de "Çok mu gerçekçi ve moral bozucu oldu acaba?" diye düşünüyordum : ))
ahududureceli
Cevapla ahududureceli
19.09.2011 13:21:35
N.U.R., Yazlık almak gibi bir fikrim yok şuanda! Fakaaatt çok güzel yazmışsın, özendim :) Bu arada bu gece seni gördüm rüyamda :) Hem de yazlığındaaaa :))) Öpücük, LâLe
Cevap Yaz

Cevaplar

Nurun Gemisi 20.09.2011 11:01:01

Hayır olsun. Saçlarım diken diken miydi, ben perişan mı görünüyordum??? : )) Merak etme biraz daha azaldı işler, ev iyice yerleşti çünkü...
1
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :