Okunma Sayısı: 10927
CANLI YORUMLAR

ÇALIŞAN ANNE HEZEYANLARI

Sakin sakin öneriler

Çalışıyorsunuz, yoruluyorsunuz, çocuğunuzla az vakit geçirmekten yakınıyorsunuz... Çalışan annelerin ve çalışan babaların rutin problemi bu olsa gerek.

Peki siz, yaptıklarınızla, birlikte geçiremediğiniz zamanları telafi edebildiğinizi düşünüyor musunuz? Çocuğunuz tam olarak ne hissediyor?

Niyetimiz suçluluk duygusu yaratmak değil; sadece duruma biraz daha çocuk gözüyle bakıp, kendinizi ve çocuğunuzla olan iletişiminizi bu pencereden sorgulamayı önermek...

Eğer sabahları neşeyle uyanan tiplerden değilseniz...

Çocuklar anne babaları tarafından sevilmek, gurur duyulmak ve birlikte vakit geçirmekten keyif aldıklarını bilmek isterler. Ancak anne babalar bunları hatırlatmaktan çok istemeden de olsa görsel tuzaklara (örneğin hediye ya da ‘maddi şeyler’) kendilerini kaptırabilirler. Bir sarılma, olumlu bir yorum ya da her ikisi birden, tam da çocukların anne babalarının kendileriyle ilgilendiklerini hissetmeleri için ihtiyaç duydukları şeylerdir.

Çocuğunuzla yaşadığınız sorunlar hakkında düşünürken, güçlü olduğunuz ve zorlandığınız yanları ve çocuğunuzla nasıl başa çıktığınızı göz önüne alın. Eğer sabahları neşeyle uyanan tiplerden değilseniz, o vakitlerde daha çok aksi olabilirsiniz. Bu yüzden de bu saatlerde çocuğunuzla olumsuz bir ilişkiniz olabileceğinin farkında olun. Bu gibi durumlara hazır olmak için sizi gerçekten neyin sinirlendirdiğini bir düşünün ve sorun çıktığında hemen öfkeye kapılmayın.

Hazırlıklı olmak gerçekten de çok işe yarayabilir ve iki ayağınızın bir pabuca girdiği durumlarda çıkacak olan patlamaları önleyebilir. Eğer sabahları huysuzsanız damarınıza basacak şeylerin önüne nasıl geçeceğinizi düşünün. Belki de çocuğunuza okul ya da kreş çantasını ve giyeceği kıyafetleri geceden hazırlamasına yardımcı olabilirsiniz. Aynı şeyi kendiniz için de yapabilirsiniz. Bu tür hazırlıklar, sabah vakitlerini herkes için çok daha az stresli hale getirebilir.

Kişisel olarak size potansiyel zorluklar çıkarabilecek başka durumlar da olacaktır. Bu nedenle bu noktaların neler olabileceğini ve sonra da önüne nasıl geçeceğinizi düşünerek herhangi bir problemi ya da anlaşmazlığı oluşmadan engelleyebilirsiniz. Daha sonra da durum ne olursa olsun, patlayacağınızı hissettiğiniz anda bir an nefes alın:

* Sizi kötü bir kötü bir ruh haline sokan bir şeyler yüzünden mi sinirlisiniz yoksa sadece keyifsiz mi hissediyorsunuz? Bunları bir düşünün.

* İsteklerinizin önceden tahmin edilebilir olması işleri çocuğunuz için daha kolaylaşacaktır. Bu nedenle ondan ikiniz tarafından kabul edilmiş standartları bekleyin ve alıştığı şeyleri talep edin.

* Eğer kuralları diğerlerine haber vermeden değiştirirseniz, hayal kırıklığı yaşamaya hazır olun. Çocuğunuzun ondan ne beklediğinizi her zaman bilmesini sağlayın ve onu buna hazırlayın.

* Eğer sürekli çocuğunuzdan şikâyet ettiğinizi ya da öfkelendiğinizi fark ediyorsanız, muhtemelen ondan yapamayacağı bir şeyler bekliyorsunuz demektir. 

* Sinirlendiğinizi anlayıp anlamadığını görmek için çocuğunuza ona neden kızdığınızı anlatın.

* Görünür hale gelmeye başlayan bir meseleye dair işaretleri gözden kaçırırsanız, kabul etmek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle sonradan oluşabilecek kızgınlıklarınızı da çocuğunuza yüklemeyin. Sorumluluğu kabullenerek devam edin. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
SINIRLARI BELİRLEMEK
RUTİNLER VE KURALLAR
AİLE İÇİ MEVZULAR
KONUŞULMAYAN KURALLARINIZ
YERKEN MIZMIZLANIYOR MU?
NASIL BAŞ EDECEKSİNİZ?
HAMİLESİNİZ, MUHTEŞEMSİNİZ!
GÜZELLİK ZARAFETTEN GELİR
BİZ KOCAMAN BİR AİLEYİZ
10 MART'TA MÜJDAT GEZEN'DE
ÇOCUĞUNUZ KUSUYORSA
İSHAL OLABİLİR
KARDEŞ SENDROMU
KISKANÇLIK DOĞALDIR
HEMOFİLİ HASTASI ÇOCUKLAR
YÜZEREK GELİŞSİNLER
ÇOCUKLARDA ÖFKE NÖBETLERİ
NEDEN YAŞANIR NASIL ÇÖZÜLÜR
YASAĞI NASIL ANLATIRSINIZ
SABİHA PAKTUNA ANLATIYOR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
KUTSAL ANNE SENDROMU
İLGİLENMENİN TÜRLÜ YOLLARI
İŞİM VE BEBEĞİM
DOĞUM SONRASI İŞ HAYATI
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
OJENİZ NE RENK OLSUN
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :