Okunma Sayısı: 24525
CANLI YORUMLAR

ÇALIŞMAK MUTLU MU KILIYOR?

Peki ya evdeki anneler?

Amerikalı yazar Lylah M. Alphonse, bir yazısında 1364 yeni anne olmuş kadının üzerinde yakınlarda yapılmış bir araştırmaya değinmiş. Bu araştırma, en azından yarı zamanlı çalışan annelerin, evde çocuklarıyla vakit geçirmeye karar kılmış annelere göre daha sağlıklı ve mutlu olduğunu ortaya koymuş; özellikle de çocukları henüz çok küçükse.

Bu çalışan anneler ve çalışmayan anneler arası klişe çatışmalara kucak açacak türden bir tartışma konusu olacak gibi duruyor, ancak öyle olmak zorunda değil.

Söz konusu araştırmaya göre, bir anne için çalışıyor olmanın çok sayıda faydası var. Herhangi bir yerde haftada 1 saat ila 32 saat çalışan kadınlar çocuklarının ihtiyaçlarına karşı daha duyarlı oluyorlar; çalışmayan annelere kıyasla daha az depresyon belirtisi göstermeye meyilliler ve eşleriyle ev işlerini daha iyi paylaşıyorlar. Tam zamanlı çalışan anneler ise haliyle daha stresli ancak yine de şaşırtıcı bir biçimde, tüm gün evde olan annelere nazaran daha az depresyon belirtisi gösteriyor.

Bu çalışma, Amerika’nın on farklı eyaletinde yaşayan; farklı sosyoekonomik ve etnik alt yapılara sahip kadınlarla yapılmış. Bazıları bekar anneler. Kimileri üniversite mezunu kimileriyse liseden terk. Araştırmayı bahse değer kılansa tüm farklılıklara rağmen çalışmanın getirdiği sağlıklı ruh hali. Çalışmayı yürüten araştırmacılar, “Anneyi, özellikle çocuk henüz çok küçükken, depresif ruh halinden uzak tutan, çalışma saatlerinin ne olduğundan ziyade genel olarak çalışıyor olmak.” diyor.

Elbette profesyonel iş yükünü üzerinden atıp evde çocuklarına odaklanmayı tercih eden ve bundan memnuniyet duyan anneler de var. İşten ayrılıp evde çocuğa bakmak annenin kendi tercihi ve bir anlamda kariyer seçimi olabilir. Anne, bir şeyi severek yaptığı sürece, uzun saatler iş yerinde isteksizce mesai yapan birinden daha mutlu ve sağlıklı olacaktır.

Ya siz ne düşünüyorsunuz? 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KALBE YAPILAN 11 KÖTÜLÜK
ÇOK OTURMA, ACIKMADAN YEME!
ÇOCUĞUNUZ SİZDEN ÖĞRENİR
RAHMİNİZİN KODUNU
DA VİNCİ ÇÖZÜYOR
PANDA GÜBRESİNDEN ÇAY
OLUR MU DEMEYİN! OLDU
EN ÖNEMLİ AKSESUAR
SAÇ OLAYI ÇOK MÜHİM
ÇOCUĞUNUZ KENDİNE GÜVENSİN
BU, SİZİN SAYENİZDE OLACAK!
VELİLER DE DERS ALACAK
HENÜZ BEKLENTİ DÜZEYİNDE
KARACİĞER TÜMÖRLERİNDE
SEVİNDİREN GELİŞME
BU BAHAR NASIL ZAYIFLIYORUZ
SON TEKNOLOJİK GELİŞMELER
2012 YILINDA BURÇLAR
KOÇ, BOĞA VE İKİZLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
1
bysedayca
Cevapla bysedayca
27.02.2012 14:36:38
ben de işi yeni bıraktım kızım için...çalışmak bence çok önemli ama kızımın büyüdüğünü görmek daha önemli..tekrar işe dönücem kesinlikle. kızım kreşe ben işe diyorum =) yorgunluktan uyuyakaldığım zamanlarda kzım 1anneeee, kalk" diyordu ve ben gözümü açamıyordum. haftanın 6 günü böyleydi şimdi doyasıya beraberiz...
Cevap Yaz

Cevaplar

oznur 12.03.2012 16:00:53

çok sevindim bende kararımı verdim vede işi bırakacam kreş zamanına kadar.
oznur
Cevapla oznur
24.02.2012 12:05:28
YİĞİT; BENİM DÜŞNCEM ÇALIŞMAMAK,KUZUMA DOYA DOYA BAKMAK.KOKUSUNU İÇME ÇEKMEK,TENİNİ HİSSETMEK. AMA AH ŞU İMKANSIZLIK İNSANIN BELİNİ BÜKÜYOR.SONRADA BÜTÜN GÜN VİCDAN AZABI.İŞİMİ DE İSTEYEREK YAPMADIĞIM İÇN ÇOK MUTSUZUM.KUZUŞUM ŞUAN HASTA AMA BEN İŞYERİNDEYİM BU MU İNSANI MUTLU EDİYOR.ONA BAKMAK VARKEN BEN BURDAYIM..:-(
Cevap Yaz
oznur
Cevapla oznur
24.02.2012 12:01:48
yiğitalp benim düşüncem çoçuguma kendim bakmak büyütmek.ah imkanım olsa inanın onu bırakmazdım vede böyle vicdan azabı çekmezdim.şuan oğluşum hasta ama ben işyerindeyim. :-(
Cevap Yaz
bûya
Cevapla bûya
09.01.2012 16:37:53
ben mi ne düşünüyorum:)) ben evde olup çocuğuma doya bakmayı isterim.Eğer maddi olarak zaten rahatsam evde omanın bence hiçbir sıkıntısı yok. birşeyler üretmek için illaki bir işte çalışılmak zorunda değil. ayrıca çalışan kadının depresyona girmeme sebebi oturup kendi dinleyecek vaktinin olmamasıdır diyorum ben...
Cevap Yaz
1

KATEGORİNİN HABERLERİ
KARİYER DÜŞÜNEN OBEZ ...
ÇALIŞAN ANNENİN ÇOCUĞU
HEDEF MÜKEMMELLİK DEĞİL
ÇALIŞAN ANNELERİN KABUSU
İLGİLİ VİDEOLAR
SAÇINIZ ÇEKİLİRSE
BİLEĞİNİZDEN TUTUP SÜRÜKLERLERSE
ENSENİZDEN YERE YIKMAYA ÇALIŞIRLARSA
ARKADAN GELEN SALDIRILARA MÜDAHALE
EN İYİ YAZ KOKULARI
2013 BAROK DESENLERİN YILI
YENİ SEZONDA TIRNAKLAR
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :