Okunma Sayısı: 10078
CANLI YORUMLAR

ÇOCUKLARDA KİMLİK AŞAMALARI

Çocukla zıtlaşmak sonuca götürmez!Yürümek, konuşmak yeteneklerinde olduğu gibi somut değildir. O nedenle, kazanılamamış aşamanın eksikliği de fark edilmeyebilir. Bu eksikliğin verdiği içsel gerginlik çocukta huzursuzluk, hırçınlık, huysuzluk olarak ortaya çıkar.

Çocuk; uykusuz, kabız, inatçı ve saldırgan olarak tanımlanır ve terbiye edilip, adam edilmeye çalışılır. Ancak, çocuğun bu olumsuz tutumu laftan, sözden ve hele öğütten hiç anlamaz. Yetişkin mantığı da, sözden anlamayan bu davranışları anlamaz. Bu sefer, çocuk inatçı ya da asi olmakla suçlanır. Hele, konuşma aşamasına gelmiş bir çocuğun kendisine söylenenleri dinlermiş gibi yapıp, "Tamam, anladım, özür dilerim, bir daha yapmıycam!" demesine rağmen, yine istenmeyen davranışlarını tekrarlamaya devam ediyor olmasını yetişkin mantığı daha da anlamaz.

Esasında, çocuk ne için özür dilediğini bile bilemez. Özür dilemek, onun için sıkıştığı bir durumdan kurtulmak ile eş anlamlı olabilir. Ya da, özür dilemek zorunda kaldığı davranışından kendisi de hoşnut olmamasına rağmen, bu davranışına engel olması mümkün olmayabilir. Özür dilerken bile özür dilediği davranışı tekrarlıyor olabilir.

Öte yandan, yetişkin, çocuğun neye özür dilediğini bile bilmiyor olduğunu anlayamadığı gibi, daha da kötüsü, istemediği halde söz konusu davranışı tekrarlayabileceğini anlayamıyor olmasıdır. Bu durumda çocuk; yalancılık, sözünde durmamak ile suçlanır. Beklediğinin aksi bir suçlama ile karşılaşan çocuk rövanş alma davranışına yönelebilir. İstemediği halde tekrarladığı davranışı bu sefer de rövanş almak yani yetişkini taciz etmek adına bir kez daha tekrarlar.

Çocuğun huzursuzluk ve hırçınlığını düzeltmek konusunda yetişkinin ürettiği çözümler tükendikçe, çocuk ile arasındaki sürtüşme tırmanır. Böyle olunca, yetişkin de gerilmeye başlar. Şimdi artık, huysuz, huzursuz, hırçın olma sırası yetişkine gelmiştir. Bu duygular, tıpkı çocukta olduğu gibi yetişkinde de saldırganlığa neden olur.

Bağırmak, çağırmak, azarlamak, aşağılamak, sövmek, dövmek ve hatta kendi "saçını başını yolmak" bu noktada devreye girer. Öte yandan, ihtiyaçlarının karşılanmasını beklerken, bir de hırpalanan çocuk, bu yöntemlere duyarsız olmakla kalmaz, daha da hırçınlaşır. Vurur, kırar, ısırır. Eşyalardan ve karşısındakilerden öfkesini alamaz, kendine zarar vermeye başlar. Başını yerlere vurmaya, ellerini ısırmaya başlar.

Bu "bacaksız" karşısında yenilgiyi kabul etmekte zorlanan yetişkin, tıpkı öfkesini alamayıp kendine zarar vermeye başlayan çocuk gibi çaresizlik hisseder. 

  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
GÜVENİN HAYATIMIZDAKİ ÖNEMİ NEDİR?
ÖZGÜVEN BİRÇOK İNSAN İÇİN HANGİ ...
ÇOCUĞUNUZU ANLAMIYORSANIZ
PROF. KESKİN ANLATIYOR.
AKRAN ZORBALIĞI
UZMAN YARDIMI
ÇOCUĞUN ÇOCUK OLDUĞU YER
AHMET ONUR ÜNNÜ YAZDI
İŞARET ETMENİN GÜCÜ
ANLAMASINI İSTİYORSANIZ...
EBEVEYNLERE KRİTİK GÖREV
ÇOCUK GELİŞİMİ
ÇOCUĞUNUZU EVE HAPSETMEYİN
YA HASTALANIRSA DEMEYİN
YARAMAZLIK YAPMA!
ÇOCUKLARDA DİSİPLİN
OKUL SEÇİMİ HAZIRLIĞI
ANAHTAR KELİME "İHTİYAÇ" MI

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
MOLA YÖNTEMİ Mİ DEDİNİZ?
ŞİDDETE MARUZ KALIYORSA
İÇERİĞE EBEVEYN KONTROLÜ
HIRÇIN VE YARAMAZSA
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :