Okunma Sayısı: 10790
CANLI YORUMLAR

"KİMİ DAHA ÇOK SEVİYORSUN"

Bu soruyu artık sormayın

Çocuklara neden en çok kimi sevdiği sorulur ki... Kimin yararı vardır çocukların kimi sevdiğinden. Hala sorar " En çok kimi seviyorsun?" diye, çocuk daha pek küçükken "annemi" veya "babamı" diye yanıt verir. O gün kim işine gelmeyen bir iş yapmışsa çocuk diğerini tercih eder. Biraz daha büyüyünce hala soruyorsa "babamı", teyze soruyorsa "annemi" der. Ama biraz daha da büyüyünce yanıt yine değişir. Çocuk, "İkisini birden "der kendini kurtarmak için.

Okul Öncesi Eğitim Uzmanı Güvem Pınar Türe'ye göre, biz büyükler bu soruyu hangi duygularımızı tatmin etmek için sorarız bilemiyorum ama çocuklarımıza iki yüzlülüğü öğrettiğimiz çok net. Bu sorular çocuklara, büyükler kendilerini tatmin etsin diye sorulur.

Çocuk, "Her ikisini de" diye yanıt verdiği zaman da, soruyu soran kişi ısrarla sıkıştırır, "Ama en çok kimi" diye. Ne olacak? Çocuklarımızı neden böyle saçma seçimler yapmak zorunda bırakırız ki. İlla birini daha mı çok sevmek zorundalar?

Sorduğunuz soruda aldığınız yanıt sizin tercih edilmediğinizi ortaya koyduysa siz çocuğunuzu daha mı az seveceksiniz, onunla daha mı az vakit geçireceksiniz, yoksa ona küsecek misiniz? Ben bunların hiçbirini yapmayacağınızı biliyorum. Sizler akıllı ilişkiler kuran akıllı anne-babalarsınız. Zira ne anne ne de baba çocuklarını dışlamamalıdır. Çocuklarımızın sağlıklı, yetişkin ve yetkin büyükler olması için hem annenin hem de babanın sevgisine gereksinimi vardır.

Bu saçma soruyu sormadan önce düşünmeli ve şu soruları kendimize sormalıyız:

1-Neyi öğrenmek istiyorum?

2-Çocuğumun duyguları hakkında kaygılarım mı var?

3-Çocuğum ona gösterdiğim yakınlık hakkında ne düşünüyor ve ben bunu neden bilmek istiyorum?

4-Bunu bildiğim zaman ne değişecek?

Aynı sorgulamayı daha sonraki yıllarda arkadaşları için yapabilecek misiniz?  "Ayşe'yi mi yoksa Fatma'yı mı seviyorsun? " diyerek arkadaşları arasında ayrımcılık yaratmak iyi olur mu sizce..Büyüyünce" kocanı mı(veya karını mı) yoksa beni mi seviyorsun?" diyebilecek misiniz?

Masum zannedilen bir soru başınıza ne işler açtı değil mi?

En iyisi siz siz olun bu soruyu sormayın ve çocuğunuzu koşulsuz sevmeye devam edin ki o da koşulsuz sevgiyi öğrensin.

 

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOCUKLARA BİLİNÇLİ GIDA
OYUNLARLA ÖĞRETİLECEK
ÇOCUKLAR NASIL GİYİNMELİ
BİR YETİŞKİN GİBİ Mİ?
TİP 1 DİYABET RÖPORTAJI
ÖĞRETMENLER NEYİ BİLMELİ?
ONUNLA OYUN OYNAYIN
ZEKA GELİŞİMİNE OYUN ETKİSİ
ÇOCUĞUNUZ HORLUYORSA DİKKAT
ARAŞTIRMA NE DİYOR?
CİNSİYET UYUMSUZLUĞU
DAHA ÇOK İSTİSMAR MI DEMEK
KREŞTE GÜVENDE Mİ?
ÖĞRENMENİN 3 YOLU
ÇOCUĞUNUZ VE SUDA GÜVENLİK
MİNİKLERİN SUYLA TECRÜBESİ
ÇOK MU MIZMIZ?
HUYSUZ VE SÜREKLİ AĞLIYORSA

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUK SEVGİYLE ŞIMARIR MI?
ÇOCUKLARI BEKLEYEN TEHLİKE
İLGİ ARAMA=MANİPÜLASYON
KONTROLÜ ELE ALIN
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
23 NİSAN
ÇOCUKLAR BUNLARA BAYILACAK
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :