Okunma Sayısı: 14663
CANLI YORUMLAR

EMZİRECEKLERE TAVSİYELER

Doğum öncesinde öğrenilmeli
Meme emziren annelere, henüz yolun başındayken, yani kucağındaki minik meme  canavarından henüz bitap düşmemişken, bu zorlu mesaide işlerini kolaylaştıracak birkaç altın noktadan bahsetmekte fayda var.

·  Erken mesai: Şayet mümkünse doğumdan sonra bir saat içinde emzirmeye başlayın. Çünkü bebeğin emme içgüdüsünün kuvvetli olduğu saatlerdir. Her ne kadar o esnada süt üretemiyor olsanız da memeniz kolostrum (emzirme başlangıcında gelen sütsü sıvı) içermektedir; bu sıvı hastalıklara karşı antikor bulundurur.

·  Uygun tutuş: Emzirme sırasında acıyı en aza indirmek için bebeğinizin ağzının iyice açık olması ve meme ucunu tamamen ağzının içine alması gerekir.

·  Talebe göre besleme: Yeni doğan bebekler sık sık ve belli bir düzen olmaksızın emzirilmek isterler. Bu nedenle annenin vücudu bol bol süt üretir. Daha sonra bebeğin emzirilme talepleri tahmin edilebilir aralıklarla gerçekleşip rutine biner. Ancak anne sütü, hazır mamalara kıyasla daha kolay hazmedildiği için anne sütü içen bebekler genellikle hazır mama yiyen bebeklerden daha sıklıkla yerler.
·  İlave besine gerek yok: Anne sütü alan bebekler, şekerli su ya da mama takviyesine ihtiyaç duymazlar. Çünkü bu ilave besinler, onların anne sütüne olan iştahlarını etkileyip anne sütünün azalmasına neden olabilir. Bebek ne kadar çok süt emerse annenin vücudu o kadar çok süt üretir.

·  Emzik kullanımını erteleyin: Bebeğin aklının karışmaması için emzik alışkanlığını bir-iki hafta ertelemek en iyisi. Emzikler, meme ucundan daha farklı bir emme hareketi gerektiriyor. Biberon kullanmak da ilk günlerde bebeğin kafasını karıştırabilir. Sonuçta bebeğiniz de tıpkı sizin gibi emmeyi daha yeni öğreniyor.

·  Nemlendirin: Loğusalık döneminde, her emzirme sonrası meme uçlarınızın çatlamasını önlemek için onları nemlendirin. Çünkü çatlaklar enfeksiyona sebep olabilir. Meme uçlarınız çatladığı takdirde anne sütü ya da iyileşmelerini sağlayacak diğer doğal nemlendiricilerden sürebilirsiniz. Böyle durumlarda E Vitamini yağı ve lanolin sıkça kullanılan ürünlerdir ancak kimi bebekler bunlara alerjik reaksiyon da gösterebilirler. Yukarıda da bahsedildiği gibi, emzirme sırasında bebeğinizi doğru tutmanız meme uçlarınızın acımasını engelleyecektir.

·  İltihaba dikkat: Ateş, ağrılı yumrular ve göğüste kızarıklık meme iltihabının göstergelerinden bazılarıdır. Bu belirtiler, acil tıbbi müdahale gerektirir.

·  Şişlik olabilir: Anne vücudu, doğumun hemen ardından bol bol süt üretir. Bu da memenin şişmesine, ağrımasına ve sertleşmesine neden olur. Bu şişliği rahatlatmak için sık sık ve çocuk her istediğinde emzirmek gerekir. Zaten bir süre sonra emzirme süreci bir düzene girecek ve vücut bebeğin ihtiyacı kadar süt üretecektir. Bu süre zarfında, anne ağrı kesici alıp meme uçlarına ılık ve ıslak kompresler yapabilir ve ağrıyı hafifletecek ılık duşlar alabilir.
·  Düzgün beslenin ve dinlenin: Emziren annenin bol miktarda süt üretebilmesi için günde ekstra 500 kalori içeren dengeli bir beslenme programına ve 6-8 bardak sıvı tüketimine ihtiyacı vardır. Meme enfeksiyonunu önlemek için de mümkün olduğunca çok dinlenmesi gerekir çünkü aşırı yorgunluk, enfeksiyonu tetikler. 
 
Emzirme sürecinde bilinçli hareket etmek hem sizi rahatlatır hem de bebeğinizin hayatla tanıştığı ilk günleri mutlu ve tatmin olmuş bir şekilde atlatmasını sağlar.  

  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BEBEĞİNİZİ YIKARKEN DİKKAT
BUNLARI İHMAL ETMEYİN
BEBEKLERDE KUSMA
SEBEPLERİ NELER?
SEVGİ VE ÖVGÜ
ÇOCUĞUNUZU SEVİN
HAMİLELİKTE CEP TELEFONU
BEBEĞİ HİPERAKTİF YAPIYOR
BEBEKLER VE DİFTERİ
NASIL ANLAŞILIR? ÇEŞİTLERİ NELERDİR?
ANNE SÜTÜ BANKASI
HER ZAMAN HER YERDE
BEBEKLERDE DUDAK OKUMA
6 AYLIKKEN BAŞLIYOR
BU GIDALARDAN UZAK TUTUN
BEBEĞE ZARARLI GIDALAR
17KASIM'DA KÖPRÜYE MOR RENK
PREMATÜRELER İÇİN...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BEBEKLERDEKİ 10 HASTALIK
KONTROLDE HASTA OLURSA!
DOWN SENDROMUNA YENİ TEST
SÜT VEREN ANNELER
ÇOCUKLAR BUNLARA BAYILACAK
YAŞLANMAK GÜZELDİR
TOPLAYIN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :