Okunma Sayısı: 10552
CANLI YORUMLAR

UFAKLIK GECE UYUTMUYORSA

Uyku düzenini ayarlayın

Bebeğinizi gündüz uyandığında zorla uyutmaya çalışmayın ki gece az uyansınlar. Yenidoğan döneminde bebeğin gece ve gündüz emmesi gerekiyor. Yani bebek acıktıkça emiyor ve genellikle de uyuyor.

İlk ayın sonunda bebekler gündüz saatlerinde uyanık kalmaya başlarlar. Gündüz uyanık kaldıkları saatlerde zorla uyutmaya çalışmayın ki, gece uyanmaları az olsun. Gece uykuları bebekler arasında çok farklılık gösterir. Bebeklerin ilk 6-9 aya kadar gece uyanıp beslenmeleri normaldir. Bebeklerin uykusunu ayarlamak konusunda çeşitli yaklaşımlar vardır. 

Dört aylık olan bebekleri ağlatarak uykuya alıştırma önerilerinden, aylarca anne-baba koynunda bırakma önerilerine kadar her türlü yaklaşımı duymuşsunuzdur. Bu konuda çok kuralcı olunmamalı ve bebek iyi gözlemlenmelidir. Temas isteyen bebekler uykuya zor dalarlar, çok ağlamak da onları küstürür. 

Bazı bebekler ise 2. aydan itibaren 5-6 saatlik gece uykularına başlarlar. Özellikle 9-18. aylarda bebeğin uykuları yine değişebilir ve kesintili hale gelir. Bu durum, çalışan anne-baba için çok zorlayıcı olabilir. Bebek büyüdükçe uykuya yatma rutini yaratmak faydalı olabilir. Örneğin; bebeğinizin uyku düzeni değiştiyse, her gece aynı saatte evin ışıklarını kapatın, sesleri kısın, konuşmaları azaltın, bebeğe banyo yaptırıp arkasından da masaj yaparak yatırabilirsiniz. 9-12 aylık bebeklere çok basit uyku hikayeleri de anlatılabilir. Tabii bu kadar hazırlıktan sonra kendinizi bebekten önce uyumuş bulabilirsiniz!

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
MEME EMMEYEN BEBEKLER
YOKSA SÜTÜNÜZ YETMİYOR MU?
HAMİLELİKTE 37. HAFTA
O KOCAMAN BİR BEBEK!
TEK YAPAMADIKLARI EMZİRMEK
BABA-BEBEK İLİŞKİSİ
İKİZLERİ EMZİRMEK
ZOR AMA İMKANSIZ DEĞİL
AKREP BURCU ÇOCUKLARI
MAHREMİYET VE GİZEM

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BEBEĞİNİZİ MEMEDEN KESME
DEMİR EKSİKLİĞİ ÖNEMLİ
BEBEĞİNİZİ YIKARKEN DİKKAT
HİLAL MOCAN'IN TARİFLERİ
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
EN İYİ YAZ KOKULARI
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :