Okunma Sayısı: 10308
CANLI YORUMLAR

UFAKLIK GECE UYUTMUYORSA

Uyku düzenini ayarlayın

Bebeğinizi gündüz uyandığında zorla uyutmaya çalışmayın ki gece az uyansınlar. Yenidoğan döneminde bebeğin gece ve gündüz emmesi gerekiyor. Yani bebek acıktıkça emiyor ve genellikle de uyuyor.

İlk ayın sonunda bebekler gündüz saatlerinde uyanık kalmaya başlarlar. Gündüz uyanık kaldıkları saatlerde zorla uyutmaya çalışmayın ki, gece uyanmaları az olsun. Gece uykuları bebekler arasında çok farklılık gösterir. Bebeklerin ilk 6-9 aya kadar gece uyanıp beslenmeleri normaldir. Bebeklerin uykusunu ayarlamak konusunda çeşitli yaklaşımlar vardır. 

Dört aylık olan bebekleri ağlatarak uykuya alıştırma önerilerinden, aylarca anne-baba koynunda bırakma önerilerine kadar her türlü yaklaşımı duymuşsunuzdur. Bu konuda çok kuralcı olunmamalı ve bebek iyi gözlemlenmelidir. Temas isteyen bebekler uykuya zor dalarlar, çok ağlamak da onları küstürür. 

Bazı bebekler ise 2. aydan itibaren 5-6 saatlik gece uykularına başlarlar. Özellikle 9-18. aylarda bebeğin uykuları yine değişebilir ve kesintili hale gelir. Bu durum, çalışan anne-baba için çok zorlayıcı olabilir. Bebek büyüdükçe uykuya yatma rutini yaratmak faydalı olabilir. Örneğin; bebeğinizin uyku düzeni değiştiyse, her gece aynı saatte evin ışıklarını kapatın, sesleri kısın, konuşmaları azaltın, bebeğe banyo yaptırıp arkasından da masaj yaparak yatırabilirsiniz. 9-12 aylık bebeklere çok basit uyku hikayeleri de anlatılabilir. Tabii bu kadar hazırlıktan sonra kendinizi bebekten önce uyumuş bulabilirsiniz!

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
SEVGİ VE ÖVGÜ
ÇOCUKLARIN İHTİYACI VAR
BIRAKTIĞINIZDA AĞLIYORSA...
RUTİN EPİZYOTOMİ GEREKSİZ
DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ'NE GÖRE
ANNE SÜTÜNDE 6. AY İHMALİ
BU YANLIŞI YAPMAYIN
HAMİLELİKTE 28. HAFTA
BEYİNDEKİ İLK KIVRIMLAR...
AKREP BURCU ÇOCUKLARI
MAHREMİYET VE GİZEM
HAMİLELİKTE 31. HAFTA
GÖZ RENGİ HENÜZ GEÇİCİ
YENİDOĞAN RAHATSIZLIKLARI
OLAĞAN BELİRTİLER...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BEBEKLERDE SU KAYBI
BEBEĞİNİZİN İHTİYAÇ L...
BEBEKLİKTE İLK 1000 GÜN
"BEBEKLERE BAL YEDİRMEYİN"
YAŞLANMAK GÜZELDİR
2012 YILINA DAMGA VURAN
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :