Okunma Sayısı: 6575
CANLI YORUMLAR

ENERJİSİ SINIRSIZ AMA...

Sağlığı yerinde değilse?

Sağlıklı beslenme, çocuğunuza kazandırabileceğiniz en önemli becerilerden biridir. İyi beslenme, sadece sağlıklı olmaları için değil, aynı zamanda çocukların büyümeleri ve gelişmeleri için de gereklidir. Hepimiz, çocuklarımız için her şeyin en iyisini isteriz. Öyleyse neden bu kadar abur cubur yemelerine izin veriyoruz?

Çocuğunuz sağlıklı besleniyor mu?

Maalesef, gençlerin büyük bir bölümü dengeli beslenmiyor. İngiltere’de her yedi çocuktan sadece biri, tavsiye edildiği gibi günde beş porsiyon meyve ve sebze yerken, her beş çocuktan biri obez olarak sınıflandırılıyor. Ancak yine de günümüzün çocukları, her gün, sağlıklı kabul edilen miktarın iki katı kadar tuz ve uyarı seviyesi kabul edilen, ortalama yarım kilo şekerli gıda tüketiyorlar.

Sağlıksız beslenme, sağlıksız çocuklar

Nasıl beslenirlerse beslensinler, aldatıcı bir şekilde tüm çocukların enerjileri sınırsız ve sağlıkları da yerinde görünür. Ancak, fazla miktarda işlenmiş gıda, abur cubur, tatlı ve gazlı içecek tüketen çocuklar dışardan sağlıklı görünseler de, bedenlerinin içinde olup bitenler tamamen farklıdır.

Fazla yağ, şeker ve tuz içeren bir beslenme şeklinin getireceği başlıca risk obezitedir.

İngiltere’de fazla kilolu ve obez çocukların oranı 1980’lerde belirgin bir şekilde arttı ve endişe verici bir hızla yükselmeyi sürdürüyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün rakamlarına göre, 2-4 yaş arası obez İngiliz çocukların sayısı, 1989’dan 1998’e kadar neredeyse iki katına çıktı. 6-15 yaş arası çocuklarda görülen obezite oranları daha da hızlı arttı; bu oran 1990 ile 2001 arasında yüzde 5’ten yüzde 16’ya fırladı -ki bu da neredeyse her beş çocuktan birine işaret ediyor. Bu arada anne babaların durumu da çok iyi sayılmaz; aynı araştırmada, annelerin yüzde 52’sinin, babaların da yüzde 72’sinin fazla kilolu ya da obez oldukları saptandı.

Türkiye’de de durum pek farklı değil. Sağlık Bakanlığı bilgilerine göre, obezite günümüzde Türkiye'de, özellikle çocukluk çağının en sık görülen kronik hastalıklarından biri olarak kabul ediliyor. Türkiye’de çocuklardaki obezite oranı son 20 yılda yüzde 5’ten yüzde 15’e yükseldi. Erkeklerde obezite sıklığı yüzde 21,2 iken, bu oran kadınlarda yüzde 41,5'e kadar çıkıyor.

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOCUĞUNUZ TIKA BASA YEMESİN
TİP 2 DİYABETE DİKKAT
YEMEK YEMEYEN ÇOCUKLARA
İŞTAH ARTTIRAN 12 ÖNERİ
YÜZ BİNLERCE ÇOCUK İÇİN
ACİL AŞI UYARISI
ERKEK ÇOCUKLARDA 4KAT FAZLA
ERKEN TANI ÖNEMLİ...
KAHVALTI YAPMAYAN ÇOCUK
OKUL BAŞARISININ YOLLARI
ÇOCUKLARDA EPİLEPSİ
KISA, ÖZ, NET
ANNELERİN EN BÜYÜK SORUNU
AŞMAK İÇİN 12 ALTIN ÖNERİ
OKUL ÇANTASINDAKİ TEHLİKE
RİSK TAŞIMASIN...
ÇOCUKLARDA YAZ HASTALIKLARI
PROF. HİLAL MOCAN ANLATIYOR
KARDEŞ SENDROMU
KISKANÇLIK DOĞALDIR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HEDEFTE ÇOCUKLAR VAR
EPİLEPSİDE NELERE DİK...
YEMEK PİŞİRMEYİ ÖĞRETSENİZ
UYKU VE SAĞLIK
KISA SAÇ MODELLERİ
ROBOT SEVGİLİLER
2013 BAROK DESENLERİN YILI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :