Okunma Sayısı: 11635
CANLI YORUMLAR

UYKUYA DALARKEN KORKUYORSA

Bunu birlikte halledin

Her yaştan birçok çocuk uykuya dalmadan hemen önce gerginliğe kapılır. Bunun sebebi gün içerisinde bastırmış oldukları endişe ve kaygıların uykuya daldıkları anda zihinlerine doluşup, korkuyla uykudan uyanmaya zorlamasıdır. Örneğin, 10 yaşındaki bir kız çocuğu uykuya dalmak üzereyken, üzücü düşüncelere kapılıp, üzerinde kendi adının yazdığı bir mezarlık ve mezarlığın etrafında ağlayan aile üyelerini görmektedir. 

Bu, tüm ebeveynleri telaşlandıran bir durumdur ama buradaki sorun sadece duyarlı bir çocuğun bilinçaltındaki korkularını ifade ediyor olmasıdır. Hayal gücü çokkuvvetli çocuklar, korkularını "hayal" gibi yaşarlar. Rüyalar, REM uykusu sırasında ortaya çıkar, uykuya dalarken değil; bu nedenle bu kız çocuğunun gördüğü şey bir rüya değildir, muhtemelen gün içinde zihninin gerisinde birikmiş düşünceler yalnız kaldığında, dikkatini dağıtacak başka bir şey olmadığında öne çıkmıştır.

Peki böyle bir sorunla karşılaştığınızda ne yapmalısınız?

Çözüm: Konuşarak halledin

Yukarıdaki örnekte, çocuk ölüm kaygısı yaşamaktadır. 10 yaşında yaşanan bu korku, sıra dışı bir korku değildir. Televizyonda gördüğü, okulda ya da çevresinde duyduğu bir şey onu korkutmuş olabilir. Böyle endişeler bu yaştaki çocuklarda genel olarak görülür.

Ayrıca evde ya da okulda ona sıkıntı veren bir şey de olabilir. Zorbalığa mı maruz kalıyor? Yeni bir okula başlamış olması onu endişelendiriyor mu? İlkokul bile o yıllarda çok stresli olabilir, mücadele etmeleri gereken sınavlar vardır. Dahası bu yıllar, çocuklar için zor geçebilecek bir dönem olan ergenliğe adım attığı dönemdir.

Gün içerisinde çocuğunuzun rahat ve mutlu olduğu bir anı yakalayıp, onunla gözlerini kapattığında gördüğü şeyler hakkında konuşun. Ona, korkularının ve hayalinin bilinçaltının gün içinde sakladığı endişeleri ifade etme şekli olduğunu açıklayın.

Muhtemelen "hayal"i yatma vaktiyle ilişkilendirmeye başlamıştır, bu yüzden de artık korkusu ve uyuma beklentisi hayalin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bu sorunu halletmenin yollarından biri döngüyü kırmak ve çocuğunuzun yatma vaktiyle ilgili yeni ve rahatlatıcı çağrışımlar geliştirmesini sağlamaktır. Uyumasını sağlamak için ona bir kitap okuyun, rahatlatıcı bir banyo yaptırın, dikkatini dağıtmak için radyo açın ya da bir hikaye CD'si takın.

Kaynak: Boyut Yayınları/İyi Uykular!

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
İÇE DÖNÜKLERİN GİZLİ GÜCÜ
TOPLUM KİMİ ÖDÜLLENDİRİYOR?
ASIL MARATON ŞİMDİ BAŞLIYOR
TERCİH YAPARKEN DİKKAT
PANDEMİ DÖNEMİNDE
ÇOCUKLAR İÇİN MASAL TERAPİ
YAŞA GÖRE UYKU SAATİ
VE BİR DERT:UYKU APNESİ
ŞİDDETE MARUZ KALIYORSA
GÖREVİNİZ BUNU ÇÖZMEK
KAHVALTI DEYİP GEÇMEYİN
BAŞARIDA BÜYÜK PAYI VAR
İYİ BİR BABA OLMANIN YOLU
BABA ÇOCUK İLİŞKİSİ!
ÖDÜL VEREYİM DERKEN
SAĞLIĞIYLA OYNAMAYIN
TABLET KANSER YAPAR MI?
OKULDA TEHLİKE ALARMI!
ÖĞRETMEN Mİ İMAM MI?
AÇIĞI KİM KAPATACAK?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
KABALIĞA İZİN VERMEYİN
"EKRANA YAPIŞMA" TART...
ÇOCUKLARDA "ZİHİN OKUMA"
ARKADAŞ ŞANTAJI
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
OJENİZ NE RENK OLSUN
HAMİLELERİN YENİ MODASI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :