Okunma Sayısı: 11374
CANLI YORUMLAR

UYKUYA DALARKEN KORKUYORSA

Bunu birlikte halledin

Her yaştan birçok çocuk uykuya dalmadan hemen önce gerginliğe kapılır. Bunun sebebi gün içerisinde bastırmış oldukları endişe ve kaygıların uykuya daldıkları anda zihinlerine doluşup, korkuyla uykudan uyanmaya zorlamasıdır. Örneğin, 10 yaşındaki bir kız çocuğu uykuya dalmak üzereyken, üzücü düşüncelere kapılıp, üzerinde kendi adının yazdığı bir mezarlık ve mezarlığın etrafında ağlayan aile üyelerini görmektedir. 

Bu, tüm ebeveynleri telaşlandıran bir durumdur ama buradaki sorun sadece duyarlı bir çocuğun bilinçaltındaki korkularını ifade ediyor olmasıdır. Hayal gücü çokkuvvetli çocuklar, korkularını "hayal" gibi yaşarlar. Rüyalar, REM uykusu sırasında ortaya çıkar, uykuya dalarken değil; bu nedenle bu kız çocuğunun gördüğü şey bir rüya değildir, muhtemelen gün içinde zihninin gerisinde birikmiş düşünceler yalnız kaldığında, dikkatini dağıtacak başka bir şey olmadığında öne çıkmıştır.

Peki böyle bir sorunla karşılaştığınızda ne yapmalısınız?

Çözüm: Konuşarak halledin

Yukarıdaki örnekte, çocuk ölüm kaygısı yaşamaktadır. 10 yaşında yaşanan bu korku, sıra dışı bir korku değildir. Televizyonda gördüğü, okulda ya da çevresinde duyduğu bir şey onu korkutmuş olabilir. Böyle endişeler bu yaştaki çocuklarda genel olarak görülür.

Ayrıca evde ya da okulda ona sıkıntı veren bir şey de olabilir. Zorbalığa mı maruz kalıyor? Yeni bir okula başlamış olması onu endişelendiriyor mu? İlkokul bile o yıllarda çok stresli olabilir, mücadele etmeleri gereken sınavlar vardır. Dahası bu yıllar, çocuklar için zor geçebilecek bir dönem olan ergenliğe adım attığı dönemdir.

Gün içerisinde çocuğunuzun rahat ve mutlu olduğu bir anı yakalayıp, onunla gözlerini kapattığında gördüğü şeyler hakkında konuşun. Ona, korkularının ve hayalinin bilinçaltının gün içinde sakladığı endişeleri ifade etme şekli olduğunu açıklayın.

Muhtemelen "hayal"i yatma vaktiyle ilişkilendirmeye başlamıştır, bu yüzden de artık korkusu ve uyuma beklentisi hayalin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bu sorunu halletmenin yollarından biri döngüyü kırmak ve çocuğunuzun yatma vaktiyle ilgili yeni ve rahatlatıcı çağrışımlar geliştirmesini sağlamaktır. Uyumasını sağlamak için ona bir kitap okuyun, rahatlatıcı bir banyo yaptırın, dikkatini dağıtmak için radyo açın ya da bir hikaye CD'si takın.

Kaynak: Boyut Yayınları/İyi Uykular!

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
DİŞLERİ Mİ ÇÜRÜYOR?
NASIL ENGELLERSİNİZ
KORKUYORSA VE UYUMUYORSA
KORKULAR VE HAYALLER
ENERJİSİ SINIRSIZ AMA...
SAĞLIĞI YERİNDE DEĞİLSE?
ÇOCUĞUNUZDA TİK Mİ VAR?
SES ÇIKARMA, SAÇ YEME...
TEK ÇOCUK VE ARKADAŞLIK
ÇOCUĞUNUZUN KARDEŞİ OLSAYDI
AĞZINI KONTROL EDİN
NELER YAPILABİLİR?
VELİLERİN 66 AY ÇIKMAZI
DOKSAT, 4+4+4'Ü YORUMLUYOR
ÇOCUĞUNUZU OKULA HAZIRLAYIN
NESLİM DOKSAT ANLATIYOR
HİPERAKTİF Mİ DEPRESYON MU?
AŞIRI HAREKETLİ ÇOCUKLAR
ÇOCUĞUM DEPRESYONDA
ÇOCUK DEPRESYONU

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
"KİMİ DAHA ÇOK SEVİYORSUN"
ARKADAŞI VAR MI?
AYNI FREKANSTA OLMAK
ARKADAŞLIK FARKLI YAŞLARDA
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
AKNELERDEN KURTULMAK İÇİN
O KADAR DA SEKSİ DEĞİLLER
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :