Okunma Sayısı: 11197
CANLI YORUMLAR

KÜRTAJ RAPORU TAMAMLANDI

Pazartesi Bakanlar Kuruluna

Kürtaj Meclis değil Bakanlar Kurulu yolunda

Kürtaja yasak konusunda, AK Parti Grup Başkanvekili Canikli'nin 'Meclis'in gündemine gelmeyecek' açıklaması 'geri adım' şeklinde yorumlanmıştı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ duruma açıklık getirdi: Pazartesi günü Bakanlar Kurulu'nda...

Türkiye'nin bir süredir ana gündem maddeleri arasında yer alan kürtaja yasakla ilgili ilginç gelişmeler yaşandı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, kürtaj ve sezaryen tartışmalarıyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Şahin: Kürtaj taslağı herkesi memnun edecekAile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, kürtaj ve sezaryen konusunda hazırlanan teklifin Bakanlar Kurulu’na sunulacağını söyledi. Kürtajın insani, tıbbi ve hukuki bir konu olduğunu belirten Şahin, “Vicdanen herkesin ‘oldu’ dediği bir taslak olacak” dedi.

Sezaryenin zorunlu haller dışında yapılmaması gerektiğini belirten Bakan Şahin, “İhtiyaç olduğu zaman sezaryenin yapılması gerektiği, keyfiyet halinde yapılmaması konusunda kanaatimizi daha önce kamuoyuyla paylaştık” dedi.

Kürtaj taslağı konusundaki çalışmalar hakkında da bilgi veren Fatma Şahin, şunları söyledi:

“Kürtaj, insani, tıbbi ve hukuki bir meseledir. Bir bilim kurulu oluşturacağımızı ve destek vereceğimizi, daha sonra da Sayın Başbakan’la paylaşacağımızı söylemiştik. Çalışma bilim kurulunda tamamlandı, daha sonra üç bakan bir araya geldik.

Neden bir kadın kürtaj olmak ister? Her bir durum için ne yapılması gerektiği konusunda çalıştık. Özellikle anne ve bebeğin sağlığını önemsiyoruz. Vicdanen herkesin ‘oldu’ dediği bir taslağı Kurul’a sunacağız. Kamuoyunun memnun olacağını düşünüyorum.”

Konunun sadece kadınlarla alakalı olmadığını vurgulayan Şahin, “Erkeklerin de sorumluluk alması gerekiyor. Erkeklere de gerekli sorumluluğu vermeliyiz” dedi.

Fatma Şahin, teklifin yasalaşma tarihinin şu an içinde belli olmadığını sözlerine ekledi.

SEZARYEN TEKLİFİ 

Bu arada AK Parti'li Cevdet Erdöl, sezaryenin yalnızca 'tıbbi zorunluluk' hallerinde yapılmasını öngören kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu.

Teklifle, gebe veya rahimdeki bebek için tıbbi zorunluluk bulunması halinde doğum, sezaryen ameliyatı ile yaptırılabilecek. Gerekli tedbirlerin alınmasına rağmen, doğumu takiben anne veya bebekte meydana gelebilecek istenmeyen sonuçlardan dolayı hekim sorumlu tutulamayacak.

 

 

Kaynak: ntvmsnbc

Yazı Etiketleri

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
COVİD'LE SAVAŞ
BALLI ZERDEÇALLI ŞURUP
SERVİSLER NEREDE DURACAK
VELİLER ENDİŞELİ
FREDDY DONDURMA OLDU
ARTIK KORKUTMAYACAKLAR
LİSELİLERE DUMANSIZ AİLELER
EĞİTİMİN ARDINDAN EYLEM
KENE SEZONU AÇILDI
PİKNİKLERE DİKKAT!
KAR KÖRLÜĞÜNE DİKKAT
UZMANLAR UYARIYOR
KOORDİNELİ TAYİN
EŞ DURUMUNDAN TAYİN
ÇOKLU GEBELİKLERDE DOĞUM...
İKİZ BEKLERKEN...
DAHA ÇOK ÇOCUK VE DÜŞÜK
ÇOCUK GELİNLER ARAŞTIRMASI
PEYNİRDE ÖLÜM TEHLİKESİ
KARLI: "UCUZ ÜRÜNÜ ALMAYIN"

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ANKET YANITLAMAYAN YANDI
EVİNİZİ ARINDIRIN
TECAVÜZCÜLERE SÜMBÜL AĞA
EV SAHİPLERİ DİKKAT
İLGİLİ VİDEOLAR
ELEKTRONİK KELEPÇE VE TEKNİK TAKİP
BEYOĞLU'MA DOKUNMA
GERZE'YE TERMİK SANTRAL PROTESTOSU
TAKİP-TACİZDE ŞİKAYET VE İHBAR
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
ÜNLÜLERİN MAKYAJSIZ HALLERİ
YENİ SEZONDA TIRNAKLAR
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :